Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tczew. In Memoriam - Grand Prix dla...chóru

Krystyna Paszkowska
Chór Viribus Unitis z Turku śpiew uzupełnia o język migowy
Chór Viribus Unitis z Turku śpiew uzupełnia o język migowy Dariusz Maks
Grand Prix V Ogólnopolskiego Konkursu Grzegorza Ciechowskiego, który w minioną sobotę odbył się w Tczewie, wyśpiewał chór Viribus Unitis z Turku. Piosenki "Biała flaga" oraz "Tak, tak to ja", którą zaśpiewał, wykorzystując język migowy, podbiły serca jurorów i publiczności. Zachwycona tym występem był Helena Ciechowska, mama nieżyjącego artysty. Jury stwierdziło krótko: - Nie mieliśmy najmniejszych wątpliwości, komu należy się Grand Prix. Członkowie fanklubu "Republika Marzeń" swoją nagrodę przyznali zespołowi Living on Venus. Wyróżnili też chór .

Viribus Unitis to młodzi śpiewacy, którzy koncertowali w przeszłości z Mieczysławem Szcześniakiem czy Justyną Steczkowską. Nowatorskim przedsięwzięciem, nad którym pracuje zespół, jest projekt nazwany "Śpiewające Dłonie", zawierający w sobie elementy języka migowego, teatru i pantomimy oraz wizualizacji.
Uczestników konkursu oceniało jury w składzie: Sławomir Ciesielski - perkusista, kompozytor, członek Republiki, Adam Wendt - czołowy polski saksofonista, współpracował z Grzegorzem Ciechowskim przy nagraniu jego solowej płyty "Tak, tak to ja", Tomasz Ryłko - członek fanklubu "Republika Marzeń" oraz Adam Przybyłowski - gitarzysta, dyrygent, animator kultury, który współpracował z Grzegorzem Ciechowskim w tak zwanym tczewskim okresie kariery lidera zespołu Republika.

Do Tczewa przyjechało wierne grono fanów Grzegorza nawet spoza Polski, m.in. z Włoch. . - Urzekł mnie chór, jego wykonanie piosenek Grzegorza - mówi Marian Sarnowski z Tczewa. - I jeszcze ten drugi utwór w języku migowym. To było coś tak nowego, zaskakującego, a jednocześnie fascynującego.
A jak wybierało jury? - Tegoroczny konkurs piosenek Grzegorza Ciechowskiego cechowała ogromna różnorodność gatunków - od chóru, po karaoke - mówił w imieniu jury Adam Wendt. - Pamięć o Grzegorzu Ciechowskim ewoluuje, wciąż inspiruje młodzież niezależnie od tego, jaki gatunek muzyki prezentuje. To fantastyczne, że muzyka Grzegorza wrasta w różne gatunki szeroko pojętej sztuki.
Adam Przybyłowski przyznał, że co do nagrody Grand Prix i pierwszego miejsca jury było jednomyślne. - Do tych wykonań podeszliśmy bardzo emocjonalnie - mówi juror. -To, że chór w ogóle podjął się wykonania piosenek Grzegorza, samo w sobie jest wyjątkowe. Bez wahania wybraliśmy też laureata pierwszego miejsca - zespół Living on Venus. Z pozostałymi było już nieco problemów.
Nagroda specjalna prezydenta Gdańska przypadła zespołowi Janek Samołyk, włodarz Sopotu nagrodził Daturę, a starosta tczewski - projekt Bert/Matej/DJ Ace.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pelplin.naszemiasto.pl Nasze Miasto