(© PRZEMYSŁAW ZIELIŃSKI)

Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta RP potwierdził, że 1 września prezydent Andrzej Duda weźmie udział w uroczystościach rocznicy wybuchu II wojny światowej w Tczewie.Szczerski o plany prezydenta odnośnie uroczystości 1 września został zapytany w kontekście sporu, który pojawił się wokół organizacji obchodów 79. rocznicy wybuchu wojny na Westerplatte. Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz poinformował, że nie zamierza zapraszać na te uroczystości żołnierzy, co spotkało się z krytyką ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Prezydenta RP na Westerplatte ma reprezentować kierownictwo Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Andrzej Duda w Pelplinie o lokalnej historii, referendum konsultacyjnym i... cukrowni [WIDEO, ZDJĘCIA]

Szczerski poinformował, że prezydent Duda od dawna planuje udać się 1 września do grodu Sambora. Decyzja ta wynika z intencji przypominania o ofiarach cywilnych ataku Niemiec na Polskę. Jak dodał prezydencki minister, cytowany przez serwis Onet.pl, Tczew podobnie jak Wieluń, gdzie Andrzej Duda wziął udział w uroczystościach rocznicowych w zeszłym roku, to jeden z tych celów pierwszych niemieckich bombardowań, które symbolizują wojnę totalną, w której celem było nie tylko wojsko, ale też ludność i infrastruktura cywilna.

Dodajmy, że Andrzeja Dudę do Tczewa zaprosiły władze miasta, wnioskując także o objęcie uroczystości w dniu 1 września honorowym patronatem prezydenta RP. Uroczystości mają się rozpocząć nie, jak dotychczas, po południu, a o godz. 4.34, kiedy na miasto spadły pierwsze bomby II wojny światowej.

Przypomnijmy, że w 2012 r. w uroczystościach przy tczewskich mostach wziął udział ówczesny prezydent RP Bronisław Komorowski.

Wiadomości, Wydarzenia

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!