Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bicze szkockie w fizjoterapii

abcZdrowie.pl
by stevendepolo / CC BY 2.0
Bicze szkockie to sprawdzony sposób na redukcję objawów cellulitu. Zabieg jest wykorzystywany także w leczeniu niektórych schorzeń. Dowiedz się dlaczego.

Bicze szkockie to metoda hydroterapii stosowana w celach kosmetycznych (redukcja cellulitu) i leczniczych (rehabilitacja po urazach). Hydroterapia była znana już w czasach starożytnych, choć wówczas zabiegi hydroterapeutyczne były dostępne stosunkowo wąskiemu gronu osób majętnych. Obecnie z procedur upiększających i leczniczych z zastosowaniem wody może skorzystać znacznie więcej osób.

Jak wygląda zabieg z wykorzystaniem biczy szkockich?

Osoby korzystające z biczy szkockich są polewane wodą o zmiennej temperaturze i zróżnicowanym ciśnieniu. Na początku zabiegu, przez dwie minuty, woda ma temperaturę wynoszącą 40 stopni Celsjusza, po czym przez trzydzieści sekund jej temperatura spada do zaledwie 20 stopni. Następnie temperatura znów rośnie i po określonym czasie obniża się. Warto przy tym podkreślić, że strumień wody nie jest jednorodny – na przemian wykorzystuje się strumień kolczasty i deszczowy. Ciśnienie strumienia wody jest tak wysokie, że ma on wpływ nie tylko na naskórek, lecz także na tkanki głębokie skóry. Ważnym czynnikiem zapewniającym skuteczność zabiegu są także regularne zmiany temperatury.

Bicze szkockie w fizjoterapii

Zabieg hydroterapeutyczny, określany mianem biczy szkockich, usprawnia krążenie krwi, stymuluje procesy metaboliczne, korzystnie oddziałuje na układ nerwowy, zmniejsza nadmierne napięcie mięśni i łagodzi ból stawów w przebiegu niektórych schorzeń (rwa kulszowa, zwyrodnienie stawów, choroby reumatyczne) lub po intensywnym wysiłku fizycznym. Właśnie dlatego bicze szkockie są wykorzystywane w rehabilitacji osób, które doznały urazu tkanek miękkich, skręcenia lub złamania kończyny. Bicze wodne stosuje się także w leczeniu wspomagającym zaniku mięśniowego, dysfunkcji układu nerwowego i chorób krążenia. Głównym wskazaniem do ich zastosowania są jednak choroby kostne i stawowe. W zależności od potrzeby zabieg obejmuje całe ciało lub tylko niektóre jego części.

Zabieg z wykorzystaniem biczy szkockich jest bezpieczny i nie stwarza zagrożenia dla osób zdrowych, chyba że występują przeciwwskazania do jego przeprowadzenia, takie jak żylaki kończyn, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze oraz schorzenia układu sercowo-naczyniowego. Przeciwwskazaniem do zastosowania biczy wodnych jest także podeszły wiek.

Bicze szkockie na cellulit

Cellulit, czyli tak zwana „pomarańczowa skórka”, to powszechny problem wśród kobiet. Co ciekawe, z tym defektem kosmetycznym zmagają się nie tylko osoby otyłe, lecz także te szczupłe i aktywne fizycznie. Odpowiednia dieta i regularne ćwiczenia pomagają wprawdzie w redukcji objawów cellulitu, ale nie zawsze wystarczają do całkowitego wygładzenia skóry. Wówczas z pomocą przychodzą specjalistyczne zabiegi, takie jak bicze szkockie. Procedura ta jest idealnym rozwiązaniem problemu cellulitu, ponieważ działa na ciało jak intensywny masaż. Bicze wodne ujędrniają ciało, pobudzają przemianę materii i wspomagają proces odchudzania. Ponadto oddziaływanie strumieniem wody na skórę poprawia dotlenienie tkanek, a co za tym idzie – wygląd skóry.

Zabieg z wykorzystaniem biczy szkockich wykazuje działanie lecznicze i upiększające, ale na tym nie kończą się jego zalety. Bicze wodne działają również relaksująco, obniżając poziom stresu i poprawiając tym samym samopoczucie. O ile nie występują przeciwwskazania do przeprowadzenia tej popularnej procedury, można z niej korzystać każdego dnia, z korzyścią dla swojego wyglądu, zdrowia i samopoczucia. Optymalne efekty zabiegu pojawiają się, gdy jest on wykonywany bez odstępstw od ustalonych wytycznych.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto