Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Czlowiek z magicznym pudełkiem" w tczewskim kinie Helios [KONKURS]

Opr. (PZ)
Mat. prasowe
Już w najbliższy czwartek, 1 lutego, o godz. 13.00 i 18.00 kino Helios w Tczewie zaprasza na kolejny pokaz w cyklu Kultura Dostępna. To niecodzienna okazja, aby zobaczyć film SF w polskim wykonaniu pt. „Człowiek z magicznym pudełkiem”. Bilety niezmiennie w cenie 10 zł. Przed rozpoczęciem seansu o godz. 18.00 kino przygotowało dla widzów konkurs - do wygrania atrakcyjne nagrody.

Polskie kino bez szalonej wyobraźni Bodo Koxa byłoby zdecydowanie uboższe. Kto jeszcze dzisiaj pamięta o swoistym boomie twórców niezależnych w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych? Ich filmy zdobywały wówczas nagrody na festiwalach, budziły dyskusje, prowokowały do sporów krytykę i publiczność. Wśród najciekawszych twórców kina offowego widziano wtedy przyszłość polskiego kina.
Niewiele spełniło się z tych oczekiwań. Chwaleni wówczas twórcy, na przykład bracia Matwiejczykowie, zostali kompletnie zapomniani, chociaż wciąż działają na marginesie kina amatorskiego. Z całego grona rozpoznawalnych wówczas reżyserów, do mainstreamu udało się przebić jedynie Bodo Koxowi.
Już jego pierwszy profesjonalny film, "Dziewczyna z szafy", był zapowiedzią oryginalnego talentu, którego zaczynem były filmy offowe. Kox to tak bardzo rzadka, a przez to oryginalna wyobraźnia surrealistyczna, ale także wrażliwość groteskowa, somnabuliczna: fascynująco odrębna. W "Człowieku z magicznym pudełkiem" Bodo Kox idzie jeszcze dalej, bardziej ryzykuje.
W dystopijnej, futurystycznej rzeczywistości kreuje świat który tak bardzo znowu nie różni się od współczesności. Nastąpiła dehumanizacja, odczłowieczenie, ale ponieważ sam reżyser pozostaje idealistą, nawet w tak pesymistycznym filmie, jak "Człowiek z magicznym pudełkiem", Kox wciąż wierzy w człowieka, wierzy w miłość. Bo też "Człowiek z magicznym pudełkiem" staje się nietypowym i świetnie zagranym (brawa dla Olgi Bołądź, Piotra Polaka i Sebastiana Stankiewicza) melodramatem w uniformach SF. Kino to także miłość.
Bodo Kox zestawia prywatną playlistę uczuciowych odnośników, na której znajdują się hity Maanamu i Marty Mirskiej, stary odbiornik radiowy i cudowny oldskul, z przekonaniem, że w efekcie, pomimo postępującej technicyzacji i industrializacji, zawsze zwycięża to samo. Małe magiczne pudełko z napisem M. To właśnie miłość.

Łukasz Maciejewski

Projekt Kultura Dostępna w Kinach jest częścią programu realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego operatorem jest NCK. Szczegółowe informacje dotyczące cyklu oraz poszczególnych seansów we wszystkich kinach sieci Helios dostępne są pod adresem: http://www.helios.pl/33,Tczew/KulturaDostepna/.

[UWAGA KONKURS] Dla naszych Czytelników przygotowaliśmy dwa podwójne zaproszenia na czwartkowy seans w ramach cyklu Kultura Dostępna. Szczegóły konkursu na naszym fanpage'u pod adresem www.facebook.com/TczewNM

Tczew NaszeMiasto.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto