Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dawny Tczew ma już 6 lat. Były podsumowania, plany na przyszłość i tort [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Przemysław Zieliński
PRZEMYSŁAW ZIELIŃSKI
Ktoś kiedyś powiedział, że gdyby Dawny Tczew nie istniał, to należałoby go wymyślić. Wirtualne Muzeum Miasta obchodziło w poniedziałek, 30 stycznia, swoje szóste urodziny.

W internecie Dawny Tczew działa na trzech polach. To nie tylko strona internetowa z 450 artykułami i skanami ponad tysiąca fotografii i starych map, ale także fanpage na Facebook'u z liczbą ponad 5600 osób go lubiących, a przede wszystkim forum z 40 tys. postów w ponad 2300 wątkach.

- Chyba niewiele forów o podobnej tematyce może się pochwalić taką liczbą postów - zauważył Wojciech Giełdon, koordynator Dawnego Tczewa. - Na forum dyskusje często toczą się całymi latami, Facebook z kolei służy raczej chwilowym „zachwytom” nad starą fotografią czy informacją prasową. Rekordowy post polubiło 416 i obejrzało 16 tys. osób.

W 2016 r. społeczność Dawnego Tczewa doprowadziła do wymiany tablicy ku pamięci 13 tczewian rozstrzelanych w publicznej egzekucji w styczniu 1940 r. Stara tablica zawierała niedokładne informacje o wieku ofiar, były też błędy w pisowni ich nazwisk. Dawny Tczew organizuje konkursy dla licealistów, Tczewskie Zaduszki szlakiem nieistniejących cmentarzy (zapomniane nagrobki są też przed 1 listopada sprzątane), pomaga w przygotowaniu historycznych ekspozycji, zaprasza na wycieczki tematyczne po Tczewie oraz rowerowe po najbliższej okolicy. We wrześniu powstał internetowy przewodnik po tczewskich zabytkach, dostępny na portalu YouTube.

Jednak najważniejszym wydarzeniem ubiegłego roku była czerwcowa promocja książki „Dawny Tczew. Ludzie - Miejsca - Wydarzenia”. Dzisiaj to w pewnym sensie „biały kruk”, ponieważ nie wszyscy obecni na promocji otrzymali darmowy egzemplarz. Książka jest za to dostępna na stronie internetowej w formacie pdf.

- Nie jest to kolejny album z powielanymi pocztówkami lub powtórzonymi opowieściami na pisanymi na nowo - wyjaśnił Wojciech Giełdon. - Większość opisanych tematów została przedstawiona po raz pierwszy, to głównie nasze odkrycia.

W planach Dawnego Tczewa jest doprowadzenie do budowy Lapidarium Nieistniejących Cmentarzy, wspieranie rewitalizacji Starego Miasta oraz osiedla Zatorze, ochrona zabytków oraz powstanie „Cafe Dawny Tczew” jako stałej siedziby wirtualnego muzeum.

Odznakę Honorowego Członka Dawnego Tczewa otrzymał jego były koordynator i jeden z pomysłodawców powstania portalu, Łukasz Brządkowski.

- Właśnie po to przestałem być koordynatorem, aby otrzymać tę nagrodę - zażartował.

Życzenia z okazji urodzin Dawnego Tczewa złożył m. in. Witold Sosnowski, wicestarosta powiatu tczewskiego.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto