Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dawny Tczew obchodził siódme urodziny. Były podsumowania, plany i wręczenie odznaki honorowego członka [ZDJĘCIA]

Przemysław Zieliński
PRZEMYSŁAW ZIELIŃSKI
Wirtualne Muzeum Miasta Dawny Tczew świętowało w poniedziałek, 30 stycznia, swoje siódme urodziny. Odznakę honorowego członka społeczności miłośników historii miasta otrzymał Mirosław Diller.

Uroczystość w Fabryce Sztuk prowadził pod nieobecność koordynatora Dawnego Tczewa Wojciecha Giełdona, Łukasz Brządkowski, jego poprzednik na tej funkcji. Przez siedem lat istnienia strony www.dawnytczew.pl udało się na niej zgromadzić prawie 150 artykułów, ponad 1000 fotografii i skanów, 27 cyfrowych map. Portal odnotował w tym czasie ponad 186 tys. unikalnych odsłon.

Siłą napędową portalu jest forum, na którym powstało już ponad 41 tys. postów oraz 2432 tematy, a liczba użytkowników sięgnęła już 1012 osób. Z kolei profil Dawnego Tczewa na Facebook'u lubi 6446 osób. Rekordowy post przedstawiający zdjęcie wieżowców przy al. Zwycięstwa w okresie PRL polubiło 410 osób.

Minione dwanaście miesięcy przebiegło pod znakiem cyklicznie organizowanych wydarzeń, jak obchody rocznicy egzekucji 13 tczewian na „świńskim rynku”, powstania Gryfa Pomorskiego czy wybuchu Powstania Warszawskiego, zawieszenie bandery na os. Garnuszewskiego, rajdy rowerowe, Tczewskie Zaduszki, wycieczki po mieście. Ukazało się drugie wydanie książki „Dawny Tczew. Ludzie - Miejsca - Wydarzenia”, która rozeszła się w nakładzie prawie tysiąca sztuk, a także album „Mosty Tczewskie” autorstwa Łukasza Brządkowskiego i Przemysława Zielińskiego. Członkowie Dawnego Tczewa przygotowali także wystawę z okazji 160-lecia otwarcia Mostu Tczewskiego oraz „Tczew w kinematografii”. Udało się także doprowadzić do wydania przez Pocztę Polską całostki z Mostem Tczewskim oraz kolejnej edycji kalendarza ze starymi pocztówkami i fotografiami.

Dawny Tczew nadal będzie dążył do powstania Lapidarium Nieistniejących Cmentarzy.

- Rozpoczynamy starania o umieszczenie mostu na prezydenckiej liście Pomników Historii - dodał Łukasz Brządkowski. - Z okazji rocznicy odzyskania niepodległości lista ma osiągnąć w tym roku 100 pozycji i na dłuższy czas zostać zamkniętą. Wolnych miejsc pozostało kilkanaście, więc musimy się śpieszyć. Przykład katedry w Pelplinie pokazuje, że umieszczenie zabytku w takim gronie pomaga w zdobywaniu dotacji. Wolny Browar Tczewski chce na przełomie kwietnia i maja wypuścić na rynek pierwsze po 80 latach piwo tczewskie. Mamy też w planach stworzenie Arkad Niepodległości czyli umieszczenie na arkadach w Parku Kopernika plansz przedstawiających dzieje nasze miasta: 100-lecie niepodległości, powrót Tczewa do Polski, wybuch wojny oraz historię cmentarza ewangelickiego.

Jak dodał Brządkowski, wraz z kilkoma innymi stowarzyszeniami nie udało się doprowadzić do uzyskania swojej siedziby w Wieży Ciśnień. Dawny Tczew przestaje już być tylko muzeum wirtualnym, a staje się coraz bardziej... bezdomnym. Miejsca na spotkania użycza Spółdzielnia Pracy Usług Kominiarskich, której przedstawiciel, a także wiceprezes Ruchu Inicjatyw Obywatelskich Tczewa oraz wieloletni forumowicz, Mirosław Diller, odebrał odznakę honorowego członka Dawnego Tczewa”.

Tczew NaszeMiasto.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto