Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Tczewa: uroczysta sesja z nagrodami dla zasłużonych [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Przemysław Zieliński
PRZEMYSŁAW ZIELIŃSKI
Profesorowie Grzegorz Kołodko i Jan Strelau odebrali dzisiaj tytuły Honorowych Obywateli Miasta Tczewa. Wyróżnionych z okazji Dnia Tczewa osób - zasłużonych dla grodu Sambora - było dzisiaj, 30 stycznia, więcej.

Uroczysta sesja Rady Miejskiej odbyła się w Centrum Kultury i Sztuki, w rocznicę zajęcia Tczewa przez wojska gen. Józefa Hallera 30 stycznia 1920 r.

- Dzień powrotu Tczewa do Macierzy jest zawsze okazją do nagrodzenia mieszkańców zasłużonych dla miasta - przypomniał Mirosław Augustyn, przewodniczący Rady Miejskiej.

O znaczeniu małej i wielkiej Ojczyzny, patriotyzmie i roli wspólnoty mówił w okolicznościowym przemówieniu Kazimierz Ickiewicz, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej. Zaprezentowano także dokonania samorządu za 2016 rok.

- To był bardzo dobry rok mimo braku środków unijnych na inwestycje - powiedział Adam Burczyk, wiceprezydent Tczewa. - Miniony rok był też preludium do największego budżetu w historii, w wysokości 250 mln zł. Myślę, że gdy spotkamy się za rok, to będziemy mieli, co pokazać i z czego się cieszyć.

Tytuły Honorowych Obywateli Miasta Tczewa odebrali decyzją Rady Miejskiej prof. Grzegorz Kołodko, ekonomista i były wicepremier, oraz światowej sławy psycholog, prof. Jan Strelau.

- W 1959 r. też stałem na tej scenie. Jako uczeń szkoły muzycznej w klasie wiolonczeli, przy akompaniamencie mojej siostry, zagrałem „Pije Kuba do Jakuba” - wspominał urodzony w Tczewie prof. Kołodko. - Pewne cechy charakteru, jak pracowitość i uczciwość, ewidentnie wyniosłem stąd, ze szkoły i domu przy ul. Bałdowskiej. Jestem zaszczycony wyróżnieniem i zapewniam, że byłem, jestem i będę obywatelem Tczewa - dodał wicepremier apelując przy okazji, jako zapalony biegacz, o organizację maratonu między Tczewem a Malborkiem.

Z kolei prof. Jan Strelau spędził w Tczewie pierwszych kilkanaście lat swojego dzieciństwa. Urodził się w Wolnym Mieście Gdańsku, a po zakończeniu wojny wyjechał z rodzicami do Bytowa.

- W swoich starych oczach wciąż widzę najpiękniejszy na świecie most - mówił profesor. - Bliska mi była też Wisła, bo mieszkałem niedaleko niej, na ul. Chopina. To w niej nauczyłem się dobrze pływać, przepływając na drugi brzeg i z powrotem. W Tczewie ukształtował się system moich wartości.

Medale „Pro Domo Trsoviensi” otrzymali Eleonora Lewandowska (była dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych i prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Tczewskiej), Zygfryd Liban (biegacz długodystansowy) oraz Ryszard Lidzbarski (kierownik oczyszczalni ścieków, autor książek z historii tczewskiej gospodarki wodnej).

- Praca dla „domu tczewskiego” zawsze przynosiła mi wiele satysfakcji - zapewniła Eleonora Lewandowska.

Na zakończenie uroczystości, nagrodę Kociewskiego Kantoru Edytorskiego - „Pierścień Mechtyldy”, odebrał Mirosław Kalkowski, regionalista ze Starogardu Gdańskiego, działacz Towarzystwa Miłośników Ziemi Tczewskiej. Podziękowanie otrzymał też Mariusz Grubich, trener wioślarza Mateusza Biskupa, olimpijczyka z Rio de Janeiro, zawodnika Unii Tczew.

Dodajmy, że tradycją stało się wysyłanie przez prezydenta Tczewa życzeń urodzinowych tym mieszkańcom Tczewa, którzy urodzili się 30 stycznia. W tym roku mamy 146 takich jubilatów. Najmłodsza dziewczynka kończy 30 stycznia br. 2 lata, a najstarsza jubilatka - 89 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto