Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ewidencjonowanie odpadów

Tomasz Zawadzki
Jarosław Jakubczak
Nawet dziesięć tysięcy złotych kary grozi osobom, które nie dopełnią obowiązków ewidencji odpadów.

Do 15 marca każdego roku ich posiadacze muszą przedstawić Marszałkowi Województwa sprawozdanie o ilości i sposobach zagospodarowania śmieci w minionym roku. Rejestrację prowadzi się w celu kontroli ich wytwarzania, obrotu i unieszkodliwiania. Dzięki niej możliwe jest też ustalanie odpowiednich opłat dla przedsiębiorców oraz egzekwowanie koniecznych kar.
Ewidencję muszą prowadzić wszyscy, którzy wytwarzają, zbierają, transportują, odzyskują lub unieszkodliwiają (także poprzez składowanie) odpady. Wyjątkiem są osoby nie prowadzące działalności gospodarczej oraz produkujące jedynie komunalne. Szczegółowy wykaz śmieci, których wytwarzanie nie wymaga sprawozdań oraz kategorie przedsiębiorców, którzy mogą to robić w sposób uproszczony znajduje się w Dz.U. 2001 Nr 152, poz. 1735 (KLIKNIJ)

Każdy, kogo dotyczy obowiązek sprawozdawczy, sporządza na podstawie prowadzonej ewidencji zbiorcze zestawienie. Musi ono zawierać rodzaj i ilość odpadów. Wzór specjalnego formularza określa rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie zakresu informacji oraz wzorów formularzy służących do sporządzania i przekazywania zbiorczych zestawień danych. Znajdziemy je w Dz.U. 2010 nr 249 poz. 1674 (KLIKNIJ)

Ewidencję prowadzi się za pomocą dwóch rodzajów dokumentów. Karta przekazania odpadów jest dowodem przekazania nieczystości uprawnionemu odbiorcy. Mali lub średni przedsiębiorcy, wytwarzający mniej niż 100 kg odpadów niebezpiecznych rocznie i do pięciu ton pozostałych, nie komunalnych śmieci mogą być rozliczani tylko na podstawie tego dokumentu. Pozostali właściciele firm muszą posługiwać się kartą ewidencji odpadu. Musi być ona prowadzona odrębnie dla każdego rodzaju nieczystości i pozwala na odnotowywanie wszystkich działań związanych z ich gospodarowaniem. Dotyczy to zarówno wytwarzania, zarządzania we własnym zakresie, jak i unieszkodliwiania odpadów. Wzory obu kart znajdują się w Dz.U. 2010 nr 249 poz. 1673 (KLIKNIJ)

Zakres przekazywanej informacji zależy od rodzaju prowadzonej działalności i jest określony w ustawie o odpadach: Dz.U. 2007 nr 39 poz. 251 (KLIKNIJ) i Dz.U. 2010 nr 185 poz. 1243 (KLIKNIJ

Ewidencję można prowadzić w systemie informatycznym, poświadczając zgodność danych podpisem elektronicznym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto