Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal "In Memoriam": wszyscy pamiętamy o Grzegorzu Ciechowskim! [FOTOGALERIA]

Andrzej Lis-Radomski
Andrzej Lis-Radomski
Jubileuszowa, piętnasta edycja Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego „In Memoriam” już za nami.

Jak przed rokiem, całość zainicjowana została korowodem rowerzystów, motocyklistów i właścicieli psów, którzy wymaszerowali ze schroniska OTOZ „Animals” bądź wyjechali spod czarno-białej lokomotywy na węźle komunikacyjnym. Korowód swój finał znalazł w Parku Kopernika, gdzie powitany został koncertem kameralnej orkiestry smyczkowej „Primavera”.

Główne wydarzenia festiwalowe miały jednak miejsce na dziedzińcu Fabryki Sztuk. To tam o godz. 18 otwarta została wystawa „ Śladami pamięci Grzegorza Ciechowskiego i Republiki w obiektywie Patrycji Koteckiej”, po czym rozpoczął się XI Ogólnopolski Konkurs Piosenek Grzegorza Ciechowskiego, w którym w tym roku wzięło udział 9 wykonawców z całej Polski, w tym dwa zespoły z Tczewa. Artyści prezentowali różne style muzyczne i zróżnicowane podejście do twórczości słynnego wokalisty.

Po werdykcie jury aż dwa wyróżnienia, nagroda Fanklubu Republiki i Grzegorza Ciechowskiego oraz nagroda prezydenta miasta Tczewa, trafiły do zespołu Fonetyka z Warszawy. Wśród pozostałych nagrodzonych znaleźli się też: Les Bigos z Gdyni (nagroda Stowarzyszenia „Porozumienie na Plus”), zespół Karmelowy Koliber z Tczewa (nagroda Wojciecha Galińskiego i Adama Przybyłowskiego), Jona Ardyn (nagroda starosty tczewskiego) i grupa Jamertal (nagroda prezydenta miasta Gdańska).

Laureatem Grand Prix XI Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego została zaś grupa MOA z Trójmiasta.

- To dla nas ogromne wyróżnienie i bardzo się z niego cieszymy - mówi Marta Fitowska, wokalistka. - Dla mnie osobiście jest to o tyle znacząca nagroda, że teksty Ciechowskiego są z jednej strony wspaniałe, ale z drugiej wymagające wokalnie. Linie melodyczne wydawać się mogą proste, ale ich interpretacja wymaga wysiłku i zaangażowania.

Festiwal zakończył się projektem muzycznym, w którym na scenie występowali wspólnie muzycy związani z Tczewem, samą imprezą bądź twórczością Ciechowskiego. Na scenie występowali więc Harcerska Orkiestra Dęta, tczewscy chórzyści, festiwalowy zespół Adama Wendta, wokaliści Małgorzata Kornas, Michał i Marian Sarnowscy, Michał Saidowski, Ralph Kamiński oraz Damian Ukeje. Całość zwieńczyło wspólne wykonanie „Nie pytaj mnie o Polskę”.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto