18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pelplin: Pogrzeb biskupa Szlagi [ZDJĘCIA]

tekst S. Dadaczyński, foto Z. Brucki
Fot. Sebastian Dadaczyński
Kilka tysięcy osób uczestniczyło w pogrzebie biskupa pelplińskiego ks. prof. Jana Bernarda Szlagi. Zmarłego w środę hierarchę żegnało ponad 30 biskupów, 700 księży, przedstawiciel prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, parlamentarzyści, rektorzy uczelni, samorządowcy, przedstawiciele wielu organizacji społecznych, a także rzesze mieszkańców z całego Pomorza i nie tylko. Wiernych było tak wiele, że oprócz katedry zapełniły się krużganki dawnego opactwa cysterskiego i plac katedralny.

Uroczystościom przewodniczył abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce, a wśród 31 arcybiskupów i biskupów z Polski i z zagranicy był obecny kard. Józef Glemp, który w 1988 r. konsekrował ks. prof. Jana Bernarda Szlagę na biskupa pomocniczego ówczesnej diecezji chełmińskiej, później pelplińskiej. Homilię wygłosił abp Henryk Muszyński, prymas Polski senior, wieloletni przyjaciel biskupa pelplińskiego. Hierarcha przypomniał, że Jan Bernard Szlaga miał 72 lata, 49 lat posługi kapłańskiej i 24 lata posługi biskupiej.

Zobacz także:
Zdjęcia z nocnego czuwania przy trumnie biskupa Szlagi

- Biskupie Janie łączyły mnie z tobą serdeczne braterskie więzy. Pamiętam to pierwsze spotkanie w Gdyni, a później wspólną pracę naukową i dydaktyczną. Byłeś człowiekiem pełnym pogody, wnoszącym nadzieję i radość, albo przynajmniej uśmiech w najbardziej nieoczekiwanych i przykrych sytuacjach, nie wyłączając śmierci – mówił prymas senior i wymienił bogatą twórczość ks. Szlagi. - Owocem jego pracowitego żywota jest pokaźny, bogaty i różnorodny dorobek naukowy, obejmujący wiele setek publikacji: książek, listów pasterskich, prac zbiorowych, opracowań encyklopedycznych, ale też recenzji, wywiadów, felietonów i innych.
Prymas senior wymienił też inne zasługi biskupa pelplińskiego.

Zobacz także:
Wspominamy biskupa Szlagę. Pielgrzymka Papieża Jana Pawła II [ZDJĘCIA]

- Z licznych inicjatyw podjętych przez bpa Szlagę był Instytut Formacji Kapłańskiej, Dom Kapłana Seniora w Chojnicach, Diecezjalny Kongres Eucharystyczny, przeprowadzenie I Synodu Diecezjalnego, rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego II grupy męczenników II wojny światowej, utworzenie Radia Głos i wydawnictwa Bernardinum – dodał abp Muszyński. – Jednak najważniejsze jest to, że całe życie oddał i poświęcił temu, aby ukazywać drogę do spotkania z Chrystusem. Za Chrystusem powtarzał: Idę przygotować wam drogę, abyście i wy byli tam, gdzie Ja jestem.

W homilii prymas senior mówił także o historycznym wydarzeniu, bo „żegnamy ostatniego biskupa pomocniczego chełmińskiego i pierwszego biskupa diecezjalnego pelplińskiego”. – W osobie nuncjusza apostolskiego żegna cię dziś cały Kościół Powszechny – podkreślał hierarcha.
Na koniec przemówił administrator diecezji pelplińskiej i jej biskup pomocniczy ks. dr hab. Wiesław Śmigiel. Przeczytał niektóre, z licznych telegramów kondolencyjnych, w tym od papieża Benedykta XVI, abpa Józefa Kowalczyka, prymasa Polski i abpa Józefa Michalika, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

- Ojciec Święty jest wdzięczny, że biskup pelpliński zawsze troszczył się o wiernych i obiekty sakralne. To przecież Jan Bernard Szlaga odnowił katedrę, wyremontował Collegium Marianum, stworzył bibliotekę, a przede wszystkim był wielkim biblistą – napisał Tarcisio Bertone, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.

Zobacz także:
Zdjęcia z nocnego czuwania przy trumnie biskupa Szlagi

- Biskup Szlaga był gorliwym kapłanem, dzięki czemu jego posługa była niezwykle owocna, co dostrzegało wielu – napisał prymas Polski.
- Biskup Jan Bernard Szlaga ma przeogromne zasługi w Episkopacie Polski, gdzie był przewodniczącym Rady Naukowej. Troszczył się także o rodzinę - napisał z kolei przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Natomiast biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej wyliczył, że bp Szlaga wyświęcił 311 kapłanów, a rocznie pokonywał aż 60 tys. km po diecezji w posłudze duszpasterskiej. Gościł też w 1999 roku Ojca Św. Jana Pawła II. Administrator diecezji nazwał zmarłego „gorliwym zarządcą, mistrzem słowa, prawdziwym intelektualistą, miłośnikiem liturgii i muzyki kościelnej, ale nade wszystko był dobrym pasterzem, ojcem o wielkim sercu, które przepełnione było miłością do Kościoła”. Z testamentu zmarłego biskupa diecezjalnego bp Śmigiel przytoczył wdzięczność za „dar kapłaństwa, które miłuję”. Bp Szlaga w ostatniej woli wyraził podziękowanie kapłanom za współpracę „w posłudze dla Ludu Bożego w spełnianiu posłania prawdy samego Chrystusa”.

- Biskupie pelpliński dziękujemy ci za wszystkie lata twojej posługi – dodał bp Śmigiel, a kolejno podzielił się refleksją. - Kiedy niedawno zostałem nominowany przez papieża Benedykta XVI na biskupa pomocniczego diecezji pelplińskiej powiedziałeś, że dziękujesz Ojcu Świętemu za tę decyzję, bo w mojej osobie będziesz miał wsparcie na ostatnie lata swojej biskupiej posługi. Los chciał jednak inaczej, ale mogę cię zapewnić, że z oddaniem będę pracował z nowym ordynariuszem naszej wspólnoty.

Na koniec bp. Śmigiel podziękował wszystkim za liczny udział w ostatniej drodze bp Szlagi, co jest tylko potwierdzeniem tego, że wierni bardzo kochali i szanowali swojego arcypasterza.

Głos w imieniu prezydenta RP Bronisława Komorowskiego zabrał rotmistrz Waldemar Strzałkowski. – Żegnamy dzisiaj wspaniałego duszpasterza, organizatora i działacza społecznego, znakomitego uczonego, patriotę zatroskanego o sprawy wspólnoty narodowej i lokalnej, a przede wszystkim świadka żywej wiary i poświęcenia w służbie Bogu i bliźnim – czytał Waldemar Strzałkowski. - Okres posługi duszpasterskiej biskupa Jana Bernarda Szlagi w diecezji pelplińskiej uznać można za historyczny.

Prezydent przypomniał, że biskup Szlaga „za wybitne osiągnięcia w pracy naukowej i dydaktycznej, za zasługi w działalności duszpasterskiej i zaangażowanie w niesieniu pomocy ludziom potrzebującym” był odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (przez śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Biskup Szlaga był także honorowym obywatelem 11 miast – dop. red.).

Następnie trumna z ciałem Jana Bernarda Szlagi spoczęła w katedrze, za ołtarzem głównym, w miejscu, gdzie znajdują się miejsca pochówku biskupów. Liturgicznym obrzędom ostatniego pożegnania przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. Grób przykryto trzema tablicami kamiennymi, ale na razie bez napisu. Jak powiedział „Dziennikowi Bałtyckiemu” proboszcz katedry ks. infułat Tadeusz Brzeziński, „niebawem konserwator diecezjalny przedstawi projekt właściwej tablicy, która będzie położona na grobie ks. biskupa”. – Ogromnie cieszę się, że ks. biskup spoczywa w tej Bazylice Katedralnej, bo to była świątynia, którą bardzo miłował – dodał.

Przeczytaj także:**
Zmarł biskup pelpliński ks.Jan Bernard Szlaga**

Przypomnijmy, ks. prof. Jan Bernard Szlaga zmarł nagle w środę w starogardzkim szpitalu. Przeszedł zabieg operacyjny ze względu na masywne krwawienie z przewodu pokarmowego, które spowodował rozwijający się wrzód dwunastnicy.

W środę w godzinach porannych nasiliły się cechy niewydolności krążenia, doszło do zatrzymania akcji serca. - Dwukrotnie podjęto reanimację - poinformowała Magdalena Jankowska, rzecznik szpitala. - Pierwsza zakończyła się powrotem czynności serca. Po krótkiej chwili nastąpiło kolejne załamanie - druga reanimacja zakończyła się niepowodzeniem. O godzinie 6.25 lekarze stwierdzili zgon.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniew.naszemiasto.pl Nasze Miasto