18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ławeczka z Romanem Landowskim w Tczewie - można się przysiąść do regionalisty

Przemysław Zieliński
Ławeczka z Romanem Landowskim już cieszy się sporym zainteresowaniem mieszkańców Tczewa
Ławeczka z Romanem Landowskim już cieszy się sporym zainteresowaniem mieszkańców Tczewa PRZEMYSŁAW ZIELIŃSKI
Zagadka rozwiązana! Wiadomo już, kto siedzi na ławeczce - pomniku umieszczonej na ul. Jarosława Dąbrowskiego w Tczewie. To Roman Landowski (1937 - 2007), regionalista kociewski, poeta, publicysta i Honorowy Obywatel Miasta Tczewa.

Władze miasta długo nie zdradzały, jaką postać uhonorują w taki sposób. Spekulacje podsyciło ustawienie pomnika dzień przed osłonięciem, szczelnie owiniętego folią i taśmami. Podpytywani przez nas tczewianie wskazywali na ks. Sambora II, założyciela miasta, Grzegorza Ciechowskiego lub „anonimowego” Kociewiaka albo kolejarza. Wreszcie okazało się, że na ławeczce siedzi Roman Landowski.

Nietypowy pomnik odsłonili dzisiaj, 14 listopada, prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki oraz syn regionalisty Janusz Landowski.

- O Romanie Landowskim mówiono, że jest najbardziej kociewskim z Kociewiaków – powiedziała Eleonora Lewandowska, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Tczewskiej, które było jednym z inicjatorów postawienia ławeczki.

Autorem pomnika jest artysta rzeźbiarz Czesław Gajda. Postać regionalisty trzyma w dłoniach książkę, przypominającą o tym, że Landowski był nie tylko pisarzem i poetą, ale także księgarzem i wydawcą. Dzisiaj w Tczewie kończy się VI Kociewski Konkurs Literacki im. Romana Landowskiego.

- To dla mnie bardzo wzruszająca chwila – powiedział po odsłonięciu pomnika ojca Janusz Landowski. - Miło, że został w taki sposób doceniony. Mam nadzieję, że pomnik przyczyni się do zachowania jego twórczości.

Roman Landowski (1937 – 2007) urodził się w Świeciu nad Wisłą. Od 1950 r. mieszkał w Tczewie. Był założycielem lub współzałożycielem teatru poezji i publicystyki Scena Literacka „Propozycje”, Towarzystwa Miłośników Ziemi Tczewskiej, Kociewskiego Kantoru Edytorskiego oraz Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Sugestia”. Przez wiele lat prowadził „Kociewski Magazyn Regionalny”. Wydał kilkanaście książek, tomików poezji oraz zbiorów baśni, w tym m. in. „Bedeker Kociewski”, „Tczew - podróże w czasie i przestrzeni” oraz „Jasna i Dersław”. W 2003 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Tczewa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto