Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Herb Tczewa poszedł do poprawki (zobacz galerię)

Sebastian Dadaczyński
Urzędnicy tczewskiego ratusza zamierzają ujednolicić wizerunek herbu miasta przedstawiający czerwonego gryfa. O pomoc w tej sprawie poprosili Instytut Heraldyczno-Weksylologiczny w Warszawie. To właśnie ta instytucja zajmuje się głównie projektowaniem herbów, flag, banerów, pieczęci i insygniów polskich samorządów.

Niedawno jeden z tczewskich radnych, Kazimierz Smoliński, zwrócił uwagę pracownikom magistratu, że herb miasta nie zawsze jest identyczny. Smoliński przede wszystkim dostrzegł, iż różni się on kolorem obwódki. Raz jest ona czerwona, a raz czarna. Co więcej, trzy różne wizerunki herbu są w sali obrad miejscowej Rady Miejskiej. Zdaniem radnego, który zgłębił ten temat, najbardziej zbliżony do oryginalnego jest herb, który w naszej gazecie prezentujemy z prawej strony. Niemniej chce, aby fachową opinię w tej sprawie wydał Instytut Heraldyczno-Weksylologiczny.

- To niedopuszczalne, że na terenie Tczewa lub poza nim operowano różnymi wizerunkami herbu - argumentuje samorządowiec. - To jest znak rozpoznawalny miasta, a zatem powinien być jednolity dla wszystkich.

Ludwik Kiedrowski, kierownik Biura Promocji w Urzędzie Miejskim w Tczewie, wyjaśnia, że sprawa herbu została już zgłoszona do warszawskiego instytutu. Ma on przede wszystkim ustalić jego konkretne kolory, a swą propozycję wysłać do władz Tczewa, które ostatecznie zatwierdzą projekt.

- Jeden wzór z Warszawy już otrzymaliśmy, ale nijak pasował on do naszego czerwonego gryfa - mówi Ludwik Kiedrowski. - Dlatego ponownie zwróciliśmy się z prośbą o pomoc do instytutu. Trudno mi powiedzieć, kiedy dokładnie dotrze do nas kolejna propozycja, ale prace nad takim projektem mogą potrwać nawet kilka miesięcy.

Kierownik Biura Promocji cieszy się, że wychwycono nieścisłości w herbie, bo jak podkreśla takie znaki przechowuje się od wieków dla potomnych, a zatem nie powinno się zmieniać ich charakteru.

- Tak samo, jak dbamy o jednolite logo nawiązujące do mostu tczewskiego, tak samo powinniśmy troszczyć się o herb - puentuje. - Herb na trwałe wpisał się w 750-letnią historię naszego miasta, a zatem jego różna interpretacja byłaby niewskazana.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto