Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mazowiecki czy Żołnierze Wyklęci? Pokłócili się o patrona nowego ronda w Tczewie

Przemysław Zieliński
Jan Kulas nie przekonał radnych komisji i swoich adwersarzy do kandydatury Tadeusza Mazowieckiego.
Jan Kulas nie przekonał radnych komisji i swoich adwersarzy do kandydatury Tadeusza Mazowieckiego. PRZEMYSŁAW ZIELIŃSKI
Emocji nie zabrakło podczas środowego posiedzenia komisji ds. opiniowania nazw ulic w Tczewie. Radni debatowali nad wnioskami o nadanie imienia planowanemu rondu przy Wieży Ciśnień, wybierając między pierwszym premierem III RP Tadeuszem Mazowieckim, a Żołnierzami Wyklętymi.

Kandydaturę zmarłego premiera zgłosił m. in. były poseł Jan Kulas, z kolei za członkami antysowieckiego podziemia niepodległościowego optowali członkowie Klubu „Gazety Polskiej”, Stowarzyszenia Zawsze Solidarni oraz kibice Lechii Gdańsk, którzy argumentowali, że taka nazwa zmotywuje mieszkańców miasta do poszerzenia wiedzy o Żołnierzach Wyklętych.

- Moją propozycję podtrzymuję, ale wniosek o Żołnierzach Wyklętych też jest zasadny, choć możemy dojść do konsensusu, bo jest w mieście jeszcze kilka nienazwanych miejsc - stwierdził Jan Kulas.

- Tadeusz Mazowiecki nie jest godnym patronem - przekonywała z kolei Maria Woźniak, przewodnicząca Klubu „Gazety Polskiej”. - W 1952 r. opluwał Żołnierzy Wyklętych. Poza tym na ul. Bałdowskiej, łączącej się z rondem, mieściła się siedziba Urzędu Bezpieczeństwa, gdzie katowano członków podziemia.

Przewodniczący komisji ds. opiniowania nazw ulic w mieście, radny Krzysztof Korda, stonował emocje i zasugerował, aby Żołnierze Wyklęci zostali patronami planowanej ulicy na Suchostrzygach, gdzie są już ulice Armii Krajowej, czy Gryfa Pomorskiego lub deptak prowadzący do Szkoły Podstawowej nr 12. Ale bez akceptacji wnioskodawców.

- Nie zgadzam się ze słowami Jana Kulasa, że Tadeusz Mazowiecki był człowiekiem o wysokich standardach moralnych - powiedział radny Zenon Żynda (Prawo i Sprawiedliwość), członek komisji. - Trudno mówić tak o kimś, kto przyczynił się do obalenia legalnego rządu premiera Jana Olszewskiego, nocą i ze złamaniem konstytucji.

- Mazowiecki w latach stalinizmu wzywał do brutalnej rozprawy z żołnierzami podziemia, których przedstawiał jako morderców - dodał Konrad Gajewski, tczewski opozycjonista internowany w stanie wojennym.

- Mazowiecki jest symbolem grubej kreski, czyli koniunkturalizmu, który zapewnił komunistom miękkie lądowanie po 1989 r. Dla nas autorytetem są Żołnierze Wyklęci - mówili przedstawiciele kibiców Lechii Gdańsk

Pojawił się też wniosek, aby rondu nadać imię... Kurkowego Bractwa Strzeleckiego, które ma swoją siedzibę w pobliskiej Wieży Ciśnień. Członek bractwa przekonywał, że jest ono „apolityczne i pięknie wygląda godnie reprezentując Tczew”.

- Tadeusz Mazowiecki to zbyt wczesna historia, która dzieli, zamiast łączyć - dodał. - Poczekajmy z tą kandydaturą jeszcze kilkanaście lat.

Ostatecznie, w głosowaniu, członkowie komisji zadecydowali o skierowaniu do dalszego procedowania nazwy Rondo Żołnierzy Wyklętych. Niewykluczone, że na sesji lutowej radni przyjmą już stosowną uchwałę.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto