Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Tczewie trwa budowa nowoczesnego zakładu unieszkodliwiania odpadów

Patrycja Kłos
Patrycja Kłos
Pełną parą trwają prace przy budowie regionalnego zakładu unieszkodliwiania odpadów w Tczewie. Już w połowie przyszłego roku ma nastąpić jego rozruch próbny, a z początkiem 2014 r. ruszyć działalność. Ile wtedy zapłacimy za wywóz śmieci?

Przy ulicy Rokickiej powstała już kwatera na odpady, a teraz trwa budowa m.in. hali, w której będą sortowane śmieci. W tym celu zamontowany zostanie bardzo nowoczesny sprzęt.

- Zakup samych linii technologicznych pochłonie około 30 milionów złotych - podkreśla Marian Cegielski, prezes Zakładu Utylizacji Odpadów Stałych w Tczewie.

Prezes ZUOS dodaje, że zdecydowania większość odpadów zostanie przetworzona, a pozostałe trafią na wspomnianą kwaterę. - Zrobimy jednak wszystko, by do kwatery trafiało jak najmniej odpadów, stąd będą one składowane nie pojedynczo, a w specjalnych blokach - dodaje Marian Cegielski.

Mieszkańcy pobliskiego osiedla Bajkowego nie muszą bać się uciążliwych zapachów. Odpady nie będą spalane. Aktualnie trwają prace polegające na odgazowaniu złoża składowiska, czyli przejęciu powstającego metanu. Gaz zostanie przepompowany szczelnymi rurociągami do agregatu prądotwórczego, gdzie metan będzie przetworzony w energię elektryczną. - Ta zaś trafi do ogólnej sieci - wyjaśnia Robert Kawka, inżynier kontraktu.

W sumie tczewski zakład zajmie około 25 hektarów. Zatrudnionych zostanie kilkadziesiąt osób - od stanowiska do sortowania odpadów, a skończywszy na specjalistach w zakresie technologii.

Warto jednak podkreślić, że inwestycje przewidziano nie tylko w Tczewie. W Pelplinie ruszyła już budowa zakładu przetwarzania odpadów budowlanych. W Stegnie zaś lada moment ruszy budowa stacji przeładunkowej.

Cały projekt obejmuje aż 23 pomorskie gminy. System obsługiwać będzie 284 tys. mieszkańców i przetwarzać 96 tys. ton odpadów komunalnych rocznie. Koszt inwestycji to 146 mln zł, z czego niemal 94 mln zł pochodzą z Unii Europejskiej. Prezes ZUOS zapewnia, że nie ma obaw, iż jakaś z gmin wycofa się z projektu.

- Po pierwsze są podpisane porozumienia z tymi samorządami, a po drugie najważniejsze, radni Sejmiku Wojewódzkiego określili, do jakiego zakładu unieszkodliwiania odpadów ma przylegać dana gmina. W sumie w naszym regionie mamy siedem takich obszarów - dodaje Marian Cegielski.

A jak kształtować będą się ceny dla mieszkańców odprowadzających odpady? - Trudno jeszcze o tym mówić, ale chcemy być konkurencyjni dla innych zakładów, stąd planujemy wdrożyć możliwie jak najniższe stawki - mówi prezes i dodaje, że próbny rozruch zakładu ma nastąpić mniej więcej w połowie 2013 r., a działalność ma się rozpocząć z początkiem 2014 r.

Budowa zakładu to inwestycja miejska. Samorząd Tczewa ma 100 procent udziałów w ZUOS. To największe w historii gminy miejskiej zadanie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto