Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Nowa Karczma ma nowego obywatela honorowego. Została nim prof. dr hab. Elżbieta Adamkiewicz-Drożyńska [ZDJĘCIA]

(EDA)
Nadesłane: UG Nowa Karczma
"Białe Soboty" w gminie Nowa Karczma to jej zasługa. Profesor wraz z zespołem bezinteresownie udziela porad dzieciom i ich rodzicom. Stara się ukierunkować dalsze leczenie małych pacjentów.

Profesor Elżbieta Adamkiewicz-Drożyńska urodziła się w Warszawie. Jak sama mówi, jej rodzina od trzech pokoleń jest „naznaczona” medycyną i to w dużej mierze perswazje rodziny spowodowały, że wybrała kontynuację tradycji rodzinnych w zawodzie lekarza. Po ukończeniu studiów medycznych na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym na Wydziale Lekarskim wybrała pediatrę jako specjalność, w której się odnajdywała.

Pracę zawodową podjęła w Poradni Dziecięcej Przychodni Rejonowej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Gdańsku i całą drogę zawodową związała z gdańskim środowiskiem medycznym. Jako młoda lekarka w poszukiwaniu wsparcia merytorycznego przychodziła do II Kliniki Chorób Dzieci, aby uczyć się tam w ramach wolontariatu. Tam zetknęła się z zespołem pediatrów z ogromną praktyką, którzy wprowadzali ją w arkana pediatrii. Kolejnymi miejsca pracy były:

* Instytut Pediatrii Akademii Medycznej w Gdańsku Zakład Propedeutyki Pediatrii,

* II Klinika Chorób Dzieci,

* Klinika Pediatrii, Hematologii i Endokrynologii – obecnie jest to Klinika Pediatrii, Hematologii i Onkologii i w tejże klinice od 2011roku profesor jest kierownikiem.

Profesor Elżbieta Adamkiewicz-Drożyńska swój rozwój naukowy związała z hematologią i onkologią dziecięcą:

* w 1981 roku uzyskała I stopień specjalizacji w dziedzinie pediatrii,

* w 1984roku II stopień specjalizacji w dziedzinie pediatrii,

* w 1988roku stopień doktora habilitowanego nauk medycznych,

* w 2003 roku Pani Profesor ukończyła specjalizację w dziedzinie hematologii i onkologii dziecięcej,

* rok 2011 przyniósł tytuł i stanowisko profesora nadzwyczajnego, a 2016 rok tytuł profesora belwederskiego.

Wymienione wyżej osiągnięcia to świadectwo wielkiej pracowitości i pasji. Jej dorobek naukowy obejmuje liczne opracowania i publikacje. Głównym przedmiotem zainteresowań naukowych prof. jest postępowanie diagnostyczno-terapeutyczne dotyczące pozaczaszkowych guzów germinalnych u dzieci i badanie patomechanizmu rozwoju tych nowotworów. Intensywna praca naukowa i leczenie chorych dzieci, którym oddała całe swoje serce, nie stanowiły przeszkody w pełnieniu licznych funkcji administracyjnych oraz zaangażowaniu w pracę ze studentami, modyfikację programów nauczania oraz przeprowadzanie egzaminów.

Od 2008 roku Pani Profesor jest konsultantem wojewódzkim w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej oraz koordynatorem leczenia guzów germinalnych w Polskim Towarzystwie Hematologii i Onkologii Dziecięcej województwa pomorskiego.

Zaangażowanie Pani Profesor w pracę zawodową, naukową i społeczną zostało docenione i w 2007 roku otrzymała Złotą Odznakę Honorową Ministra Zdrowia „Za Zasługi Dla Ochrony Zdrowia”, a w roku 2011 Złoty Krzyż Zasługi.

Patrząc na osiągnięcia zawodowe Pani Profesor nie można nie zadać pytania, skąd bierze siły, aby tak intensywnie pracować. Źródłem ich jest zapewne wsparcie, które otrzymuje od rodziny- męża i trojga dorosłych dziś dzieci. Córka wybrała medycynę i jest pediatrą nefrologiem, a tym samym kontynuuje tradycje rodzinne.

Szczęśliwym zrządzeniem losu profesor Elżbieta Adamkiewicz-Drożyńska znalazła miejsce do odpoczynku w jednej z miejscowości gminy- Szumlesiu Królewskim. Tak zaczęła się jej współpraca i działalność na rzecz społeczności gminy Nowa Karczma.

- Pani Profesor umiała znaleźć się w naszej wiejskiej społeczności i aktywnie współpracuje z mieszkańcami sołectwa Szumleś Królewski w wielu inicjatywach lokalnych - mówią mieszkańcy gminy. - Jako lekarz praktyk doskonale rozumie trudności, z jakimi borykają się mieszkańcy wsi w dotarciu do wysokospecjalistycznej opieki lekarskiej oraz znaczenie badań profilaktycznych, które pozwalają na wczesne wykrycie i zdiagnozowanie wielu chorób, które można skutecznie leczyć. Z inicjatywy Pani Profesor odbywają się w naszej gminie tak zwane „Białe Soboty”. Przedsięwzięcie to, to poważne wyzwanie logistyczne, które wymaga zorganizowania zespołu wysokiej klasy specjalistów oraz odpowiednich urządzeń medycznych. Spotkania te organizowane są cyklicznie. Pani Profesor wraz z zespołem bezinteresownie udziela porad dzieciom i ich rodzicom. Stara się ukierunkować dalsze leczenie małych pacjentów. Białe Soboty przynoszą wiele korzyści mieszkańcom związanych z podniesieniem stanu zdrowotności. Organizacja tych badań przyniosła też Pani Profesor popularność w naszej gminnej społeczności oraz wdzięczność małych pacjentów i ich rodziców, którzy zdają sobie sprawę z tego, że badania profilaktyczne pozwoliły w wielu przypadkach uniknąć poważnych problemów zdrowotnych.

Profesor angażuje się w sprawy rodzin dzieci dotkniętych chorobami nowotworowymi. Należy też wspomnieć, że została wyróżniona z inicjatywy mieszkańców gminy Nowa Karczma „Orderem Serca Matkom Wsi”.

Przez lata pobytu w Szumlesiu Królewskim dała się poznać jako nieprzeciętny człowiek, który umie oddać serce lokalnej wspólnocie. Obca Jej jest obojętność wobec potrzeb drugiego człowieka. Swoją bezinteresowną działalnością na rzecz podniesienia zdrowotności dzieci i młodzieży Pani Profesor zasłużyła na szacunek i ogromną wdzięczność mieszkańców gminy.

Uroczystość nadania tytułu Honorowego Obywatela Gminy Nowa Karczma odbyła się w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. Uczestniczyli w niej radni i sołtysi gminy Nowa Karczma z przewodniczącym rady Ryszardem Kleinszmidtem, pracownicy Urzędu Gminy z wójtem Andrzejem Pollakiem, przedstawiciele Gminnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych - Kół Gospodyń Wiejskich w Nowej Karczmie z prezesem Tadeuszem Ebertowskim (inicjatorem nadania tytułu), Alojzy Szoska (wieloletni wójt oraz Honorowy Obywatel Gminy Nowa Karczma), Marek Wołoszyk, Przemysław Rey - kurator Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. Uroczystość uświetnił występ uczniów Szkoły Podstawowej w Lubaniu: Wiktora Storynowskiego i Sary Barkowskiej.

Nadesłane UG Nowa Karczma

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto