Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniew. X Powiatowa Gala Wolontariatu za nami [ZDJĘCIA]

Krystyna Paszkowska
Zamek w Gniewie stał się areną do podziękowań dla wolontariuszy, animatorów, firm prospołecznych czy też dla organizacji wolonatrystycznych. Tego dnia to wolontariusze mieli powody do świętowania. Wszystkie pozostałe dnie w roku są dla nich pracą na rzecz potrzebujących wynikającą z potrzeby serca.

Podczas uroczystej gali poznaliśmy najpierw laureatów gniewskiej gali wolontariatu. Najlepszych nagadzano już po raz dwunasty. Przedstawmy najlepszych z najlepszych w gminie Gniew.

Animator Roku 2018

Wyróżnienie: Tomasz Kordunowski

Nasz wyróżniony zawodowo jest oddanym pracownikiem dużej międzynarodowej firmy, zaś w wolnym czasie realizuje się społecznie na różnych polach swojej aktywności. Jest strażakiem ochotnikiem, który z zaangażowaniem służy w swojej jednostce a dodatkowo buduje w niej sekcję sportową. Organizator i współorganizator wielu imprez sportowych, rekreacyjnych i kulturalnych – festynów, eventów strażackich, Dnia Dziecka, rajdów, biegów, turniejów piłkarskich i siatkarskich. Zaangażowany ekologicznie, jeśli zachodzi potrzeba, organizuje grupę, która sadzi drzewa, sprząta wieś czy teren wokół zapomnianej kapliczki. Walczy w budżecie obywatelskim o nowe stoły do tenisa stołowego lub boisko do piłki siatkowej. Angażował się w akcje charytatywne na rzecz poszkodowanych w trakcie nawałnic, czy bezdomnych zwierząt. A obecnie, jako kwalifikowany ratownik pierwszej pomocy realizuje na terenie gminy cykl szkoleń w tym zakresie. U postaw jego działań leży pasja i chęć służenia swojej społeczności.

Wyróżnienie: Sebastian Szymański

Osoba ta, to nie tylko oddany swojej pasji trener, ale przede wszystkim człowiek potrafiący dotrzeć do dzieci i młodzieży. Jego zaangażowanie sprawia, że młodzi sportowcy z chęcią i zapałem doskonalą swoje umiejętności i reprezentują swoją szkołę, miasto w zawodach na różnym szczeblu. Organizuje turnieje piłkarskie dla najmłodszych grup wiekowych, chętnie włącza się także w realizację akcji charytatywnych. Jego dewizą jest wychowanie poprzez sport, dlatego poza aspektami sportowymi w swojej pracy z młodzieżą i dziećmi szczególny nacisk kładzie na właściwe zachowanie i odpowiedzialność, które stanowić powinny podstawę wszystkich działań. Ceniony nauczyciel w Szkole Podstawowej nr 1 oraz trener w Klubie Piłkarskim Keramzyt.

Nagroda główna: Katarzyna Puczyńska

Jest to niezwykle energiczna, kreatywna osoba, od wielu lat będąca inicjatorką i pomysłodawczynią przeróżnych wydarzeń o charakterze społecznym i kulturalnym w gminie Gniew. Uwielbiana przez młodych wolontariuszy, potrafi zachęcić ich do aktywności, zgromadzić wokół wspólnej idei, jest dla nich autorytetem i wzorem do naśladowania. Od 14 już lat pełni rolę opiekuna Szkolnego Klubu Wolonatriusza przy jednej z gniewskich placówek, organizując liczne akcje społeczne i charytatywne: zbiórki żywności, Mikołajki dla Mikołaja, Anioły dla Bartka, Serce dla Klaudii, Serce dla Michasi to przykłady zaledwie kilku z przedsięwzięć koordynowanych przez naszą laureatkę. Co roku też, wraz ze swoimi wolontariuszami obsługuje stołówkę dla kilkuset osobowej grupy uczestników warsztatów Gospel. Angażuje się w organizację Biegu Gniewskiego, współpracuje z klubem Mewa Gniew, pozyskuje środki zewnętrzne dla organizacji i grup nieformalnych w których działa. Lubiana i ceniona nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 2 w Gniewie i Szkoły Podstawowej w Tymawie.

Wolontariusz Roku 2018

Wyróżnienie: Ewa Dunajska

Jest to osoba o ogromnej aktywności i wulkan energii. Jest inicjatorką wielu działań o charakterze turystycznym, sportowym i rekreacyjnym. Organizuje spacery nordic walking, wycieczki rowerowe, współorganizuje liczne wycieczki i wyjazdy do teatru, opery, na basen. Sama będąc bardzo sprawną fizycznie, propaguje tę formę aktywności jako szczególnie pożądaną wśród osób starszych. U podstaw wszelkich jej działań leży pasja i zaangażowanie. Urodzona liderka, potrafiąca zmobilizować innych do działania. Członkini Stowarzyszenia Uniwersytet III Wieku, zasiadająca w jego Radzie Programowej.

Wyróżnienie: Dariusz Baran

Nasz wyróżniony rzadko pełni pierwszoplanowe role przy organizacji różnorakich przedsięwzięć, w których uczestniczy, jednak jego wkład w nie jest nieoceniony. Zaangażował się w budowanie pozytywnego wizerunku jednej ze wsi Gminy Gniew, zakładając i prowadząc profil na facebooku, informując o ważnych dla mieszkańców projektach i wydarzeniach. Zachęca do aktywności, jednoczy lokalne środowisko wokół ważnych tematów. Opracował logo sołectwa, zadbał, by wyeksponowane zostało w formie kwiatowej mozaiki, zdobiącej wieś i będącej jej znakiem rozpoznawczym. Wyszukuje, gromadzi i upowszechnia pamiątki historyczne o swojej małej ojczyźnie. Niejednokrotnie bywa też darczyńcą przy organizacji festynów, czy wystaw. Zaraża innych aktywnością, miłośnik Kociewia i swojej rodzinnej wsi Rakowiec.

Nagroda główna: Piotr Jabłoński

Nasz laureat pomaganie ma we krwi. Zanim stał się wolontariuszem, jako uczestnik różnych zajęć, projektów, rozwijał swoje umiejętności manualne i społeczne. Przełomem na jego drodze rozwoju osobistego był udział w szkoleniu wolontariackim przeprowadzonym pod patronatem Fundacji Hospicyjnej działającej przy Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza w Gdańsku. Szkolenie to dało mu ważne wsparcie do podjęcia współpracy z Domem Pomocy Społecznej w Gniewie, w którym od 1 grudnia 2014 roku pełni posługę wolontariusza opiekuńczego. Przez okres 4 lat ofiarował w ramach dyżurów imponującą liczbę ponad 3 tys. godzin na rzecz mieszkańców DPS-u. Zawsze uczynny, życzliwy wspomaga ich w codziennych czynnościach pielęgnacyjno – opiekuńczych, takich jak golenie, karmienie, spacery, jest tez niezastąpiony przy załatwianiu wszelkich spraw na mieście – zakupów, usług pocztowych. Zawsze uśmiechnięty, pogodny, traktowany przez starszych mieszkańców niczym ukochany wnuk, jest żywym dowodem, ze hasło wolontariatu opiekuńczego „Pomaganie jest piękne” to rzeczywistość.

Organizacja Społeczna Roku 2018

Wyróżnienie: Grupa „Rowerowi Włóczykije”

Grupa ta działa od 4 lat. Jej głównym obszarem zainteresowań jest turystyka i rekreacja oraz szeroko pojęta aktywność fizyczna, zaś grupą odbiorców, do której działania te są skierowane są głównie osoby starsze. Na realizację swoich inicjatyw członkowie tej grupy z dużą skutecznością aplikują o środki z Gminy Gniew, Powiatu Tczewskiego czy z programu Działaj Lokalnie. Reprezentują też Gminę w wielu wydarzeń rekreacyjnych, turystycznych i sportowych – Marsz Dwa Brzegi, Rajd Gwiaździsty, Powiślańsko – Kociewski Rajd Rowerowy to przykłady zaledwie kilku z nich. Aktywność fizyczną łączą z dbałością o upowszechnianie wśród uczestników swoich działań lokalnej historii związanej z miejscami, które odwiedzają. Starają się też dokumentować swoje inicjatywy, co z kolei przyczynia się do promocji Gminy Gniew. Dzięki ich staraniom powstały dwa mini przewodniki turystyczne: „Rowerem po ziemi gniewskiej w wersji light” i „Gniewskie opowieści czyli o czym szumią stare drzewa”.

Wyróżnienie: Koło Gospodyń Wiejskich w Rakowcu

Jest jednym z Kół Gospodyń Wiejskich działających w naszej gminie i jednym z zrzeszających największą liczbę członkiń. Angażują się we wszelkie działania organizowane w swoim sołectwie – inicjują i współorganizują festyny wiejskie, obchody Dnia Dziecka, Dnia Seniora, wystawy okolicznościowe, rajd rowerowy, Mikołajki, a w mijającym roku zorganizowany został po raz pierwszy Dzień Kobiet, który zgromadził panie z terenu całej gminy. Co ważne, panie na swoje działania potrafią pozyskać środki zewnętrzne z Gminy Gniew, ale i także z programu Działaj Lokalnie. Panie z KGW chętnie włączają się też w działania wykraczające poza obręb gminy Gniew. Reprezentowały Gminę na Powiatowym Konkursie KGW, czy wojewódzkim konkursie wieńców dożynkowych. Wzorcowo współpracują z sołtysem, Radą Sołecką, lokalnymi przedsiębiorcami, budując dobry klimat wokół swoich przedsięwzięć i pracując na rzecz dobra wspólnego.

Nagroda główna: 22 Drużyna Harcerska TROP im. gen. harcmistrza Józefa Hallera

Organizacja ta działa od 2010 roku. Pozostaje kuźnią aktywności dla młodych mieszkańców gminy, realizatorem wielu przedsięwzięć służących społeczności, szkołą aktywności i zaangażowania na rzecz dobra wspólnego. Jej członkowie podejmują liczne działania na rzecz gminy Gniew i jej mieszkańców - pomagają przy organizacji imprez, angażują się, a nierzadko też inicjują akcje sprzątania np. parku miejskiego, brzegu Wisły i inne inicjatywy o charakterze ekologicznym, współuczestniczą w zbiórkach żywności, czy zbiórkach pieniędzy w Dniu Papieskim. Od lat pełnią rolę współorganizatora Gniewskiej Parady Niepodległości, podczas której są najliczniej reprezentowaną grupą i biorą na siebie ważne zadania organizacyjne. Poprzez swój udział we wszelkiego rodzaju obchodach rocznicowych – udział we mszach świętych i pełnienie warty przy pomnikach, podtrzymują tradycję narodową oraz rozwijają świadomość obywatelską i kulturową. Trudno dziś sobie wyobrazić Gminę Gniew bez ich obecności. Aktualnym opiekunem grupy i inicjatorem większości działań jest Wojtek Wesołowski.

Firma Prospołeczna Roku 2018

Wyróżnienie: Dom Pomocy Społecznej w Gniewie

Nasz laureat to bardziej instytucja niż firma, ale zakres jego pomocy dla sektora społecznego jest niezwykle szeroki. Zaangażowanie dyrekcji i pracowników, otwartość i wielorakość form świadczonej pomocy sprawiają, że jest to wzorzec instytucji tworzącej warunki do integracji wewnątrz i międzypokoleniowej. Współpracuje ze środowiskiem lokalnym od wielu lat. Organizuje lub współorganizuje liczne wydarzenie, udostępnia swoje pomieszczenia i inne obiekty do realizacji przedsięwzięć. Majówka z historią, Senioralia, inauguracja roku akademickiego, wykłady, warsztaty to zaledwie kilka przykładów działań podejmowanych przez naszego wyróżnionego we współpracy z gniewskim środowiskiem pozarządowym. Wspólnie z Uniwersytetem III Wieku nasza wyróżniona instytucja stworzyła grupę teatralną pod nazwą DUET wystawiającą spektakle dla słuchaczy Uniwersytetów Powiatu Tczewskiego, młodzieży szkolnej i całej społeczności Gniewu.

Nagroda główna: Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Rolmag z Opalenia

To przedsiębiorstwo może pochwalić się już ponad 20-letnim doświadczeniem. Siedziba firmy mieści się w Opaleniu, nic więc dziwnego że to właśnie organizacje i instytucje szczególnie z tej miejscowości korzystają w największym stopniu ze wsparcie naszego laureata.

Efektywna współpraca zarządu firmy z lokalnymi instytucjami, organizacjami, grupami nieformalnymi, jak również osobami prywatnymi, przynosi znaczące korzyści dla szeroko rozumianego wizerunku wsi, podnosząc tym samym jakość pracy i życia mieszkańców. Firma wspomaga lokalne środowisko przy organizacji wszelkiego rodzaju wydarzeń, inicjatyw społecznych, niesie tez pomoc osobom pozostającym w trudnej sytuacji materialnej. Podmiotem, który zawsze może liczyć na wsparcie tej firmy jest Zespół Szkół im. Józefa Czyżewskiego w Opaleniu. Firma dobrowolnie i nieodpłatnie angażuje się w pomoc a nawet całościowe wykonanie prac remontowo-budowlanych, związanych z bieżącą działalnością opaleńskiej placówki i jej filii w Pieniążkowie. Wielkie serce właścicieli tej firmy znają także uczniowie szkoły, którzy dzięki finansowemu wsparciu przedsiębiorstwa jeżdżą na wycieczki i uczestniczą w wielu uroczystościach i imprezach szkolnych.

Pora przedstawić laureatów jubileuszowej - X Powiatowej Gali Wolontariatu.

Firma przyjazna społeczności lokalnej: P.P.H.U. Rollmax

Firma ta wspiera finansowo, usługowo i rzeczowo przedsięwzięcia społeczne na terenie Gminy Subkowy i nie tylko. Stale pomaga lokalnemu Domowi Kultury i Ochotniczej Straży Pożarnej. Mikołajki w Małym Garcu i Wielkiej Słońcy, Projekt „Radosny Zakątek” czy Ogród Kultury to tylko niektóre z akcji, w jakie to przedsiębiorstwo się aktywnie włącza.

Firma przyjazna społeczności lokalnej: Inwest-Kom w Gniewie Sp. z o.o.

Firma aktywnie włącza się w inicjatywy podejmowane przez szkoły, stowarzyszenie i grupy mieszkańców, a zakres wsparcia jest znacznie szerszy niż ten wynikający z jej podstawowej działalności. Preferencyjne lub nieodpłatne usługi transportowe, obsługa przedsięwzięć sportowych i kulturalny, a nawet remontowanie zabytkowych kapliczek przydrożnych i innych obiektów o wartości historycznej. To tylko część działań pro społecznych tego przedsiębiorstwa.

Animatorka roku: Katarzyna Puczyńska

Od lat lubiana i ceniona nauczycielka. Aktywnie działa na rzecz środowiska nie tylko szkolnego, ale i gminnego. Dzięki swojej charyzmie skupia wokół siebie wielu młodych ludzi, którzy również chcą działać dla dobra wspólnego. I tak od 2008 r. pełni rolę opiekunki i koordynatorki Szkolnego Klubu Wolontariusza. Z powodzeniem też pozyskuje środki z różnych programów, angażując młodzież w różnorakie działania kulturalne, społeczne i sportowe. Jej pasja, zaangażowanie i aktywna postawa sprawiają, że liczba wolontariuszy w gminie Gniew nieustannie wzrasta.

Animator roku: Damian Domański

Osoba z mnóstwem pomysłów, charyzmatyczna i pogodna. Organizator, współorganizator wielu imprez, eventów i konkursów. Pisanie wniosków i pozyskiwanie środków na różne projekty to dla niego specjalność. Animator życia społecznego Gminy Morzeszczyn. Pomysłodawca i twórca utworzenia miejsca spotkań dla dzieci i młodzieży pod nazwą Stecka w Domu Strażaka w Nowej Cerkwi. Założyciel Stowarzyszenia Drabka i Bibliotekarz w trampkach!

Inicjatywa społeczna roku - wyróżnienia: Projekt "Robotyka w Gminie Gniew"
Projekt, który skradł serca uczestników pierwszego wydarzenia Giving Circle na Pomorzu i w taki sposób zdobył środki na realizację. Praca z dziećmi, młodzieżą, rodzinami i robotami. Nauka poprzez zabawę. Mnóstwo zadowolonych uczestników, dodatkowe zajęcia, a finalnie nawet dodanie robotyki do oferty edukacyjnej lokalnej szkoły!
Inicjatywa społeczna roku - wyróżnienia: Zbiórka "Na Żuka dla pana Włodka",
Wielki zryw serca by pomóc ofiarze pożaru. Akcja, o której głośno było chyba w całej Polsce. Człowiek z pasją stracił miejsce i przedmioty swoich zajęć. Na szczęście znaleźli się ludzie dobrej woli. Odpowiedzieli na apel i udało się zdobyć nowego żuka oraz tony książek, które z radością otrzymał Pan Włodek.
Inicjatywa społeczna roku - nagroda główna: Rewitalizacja parku w Gniszewie
Inicjatywa mieszkańców, dla mieszkańców. Mali i duzi. Wszyscy razem. A z nimi m.in. łopaty, grabie, kosiarki, taczki. Stare, zapomniane i zaniedbane miejsce odzyskało blask. Dawny park w centrum miejscowości wraca do łask i powstaje miejsce spotkań, zabawy, wypoczynku i aktywności mieszkańców. Trzy lata, mnóstwo zaangażowanych ludzi i pozyskanych środków na ten cel. Ale wspólna praca naprawdę popłaca!
Organizacja przyjazna wolontariuszom: Oddział Regionalny Olimpiad Specjalnych Pomorskie
Organizacja ta działa na terenie województwa pomorskiego od blisko 30 lat. W Pelplinie prężnie działa jej Klub przy Specjalnym Ośrodku Szkolno- -Wychowawczym. Oddział obecnie skupia 250 członków, którzy są jednocześnie wolontariuszami. Oprócz treningów sportowych organizuje zawody sportowe o zasięgu wojewódzkim. Pelpliński Klub Olimpiad Specjalnych do swoich działań zaprasza podczas organizacji zawodów różne grupy wolontariuszy, szczególnie młodzieży, by włączać wszystkie osób z niepełnosprawnością intelektualną w działania sportowe. Rok 2018 jest dla tego Stowarzyszenia także rokiem jubileuszu – zupełnie jak Powiatowa Gala Wolontariatu!
Instytucja przyjazna wolontariuszom - wyróżnienia:
- Dom Przedsiębiorcy w Tczewie
To instytucja zajmująca się wspieraniem przedsiębiorczości, ale rozwój społeczny jest dla niej równie ważny. Kadra angażuje się w wiele działań dotyczących m.in. rewitalizacji czy ekonomii społecznej. Z otwartymi ramionami wita wszystkich społeczników z ich pomysłami. Udostępnia też nieodpłatnie swoje zasoby lokalowe i sprzętowe na działania organizacji pozarządowych i grup nieformalnych.
- Biblioteka Diecezjalna w Pelplinie
Instytucja o charakterze kulturalnym i naukowym. Jej pracownicy, na czele z dyrektorem, są otwarci na wszystkie inicjatywy, w tym organizacji pozarządowych, które służą celom edukacyjnym, promocyjnym, popularyzatorskim, integracyjnym. Służą radą, wsparciem organizacyjnym i logistycznym i bezinteresowną i życzliwą pomocą. Instytucja otwarta na inicjatywy wolontariuszy i działania służące społeczności lokalnej. Udostępnia także swoje pomieszczenia na realizację różnych projektów.
- Gminny Ośrodek Kultury w Morzeszczynie
Od 26 lat instytucja ta włącza się w organizację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, organizując na szczeblu gminnym zbiórki pieniężne oraz wydarzenia i licytacje, które wspierają tę akcję. Nieodzownym ogniwem powodzenia tych działań są zawsze wolontariusze. Przy podmiocie działa kilka zespołów ludowych i grup aktywnych mieszkańców Gminy Morzeszczyn. Kadra placówki wspiera ich działania i udostępnia swoje zasoby. Pomaga także przy formalnościach i rozliczeniach realizowanych projektów społecznych.
Grupa wolontariuszy roku: Wolontariusze Hospicjum w Tczewie
Grupa 20 osób w wieku od 12 do 70 lat. Stara się poświęcać każdą wolną chwilę na odwiedzanie hospitalizowanych pacjentów, których traktuje jak rodzinę. Wolontariusze i wolontariuszki czytają książki i wiersze. Spędzają również czas na wspólnej modlitwie. Pomagają terapeutom podczas zajęć z pacjentami. Wspólnie wychodzą na spacery. Pomagają m.in. w zbiórkach pieniędzy. Współuczestniczą w różnych ważnych wydarzeniach z osobami przebywającymi w hospicjum.
Grupa wolontariuszy roku - wyróżnienia:
- Szkolne Koło Caritas przy Szkole Podstawowej nr 4 w Tczewie
Grupa bardzo młodych osób, ale niezwykle aktywnych. Wśród przeprowadzonych akcji warto wymienić: odwiedziny wolontariuszy u chorych w hospicjum, pomoc misjom, zbiórki żywności i pieniędzy, wsparcie w nauce podopiecznym Świetlicy Środowiskowej OAZA oraz świetlicy szkolnej oraz działania w ramach różnych imprez m.in. kulturalnych.
- Grupa wolontariuszek SMERFETKI z II Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie
Ta grupa systematycznie wspiera działalność Fundacji OD NOWA od 2017 roku. Nazwa grupy odzwierciedla łączność z osobami mającymi autyzm – mowa oczywiście o kolorze niebieskim. Dziewczyny te to odpowiedzialne, samodzielne, otwarte, ciekawe, cierpliwe osoby. Wolontariuszki głównie pomagają w zajęciach z podopiecznymi stanowiąc element łagodzący zachowania uczestników terapii. Interesujący jest też fakt, że społeczniczki, są właśnie w okresie podejmowania decyzji o swojej dalszej drodze zawodowej i około 90 % z nich podjęło studia na kierunkach związanych z pracą z dziećmi, w tym dziećmi z autyzmem. Niektóre z nich pracują już nawet jako pomoce terapeutów w zaprzyjaźnionych placówkach, wykorzystując doświadczenie zdobyte w ramach wolontariatu.
Wolontariuszka roku: Julia Kaffka
Wolontariuszkę tę cechuje głębokie zaangażowanie w działalność społeczną oraz charytatywną. Już od najmłodszych lat (pierwszy raz w 2009 roku) brała udział w różnego rodzaju akcjach jak np. Ogród Nadziei, czy też wspomagała lokalne schronisko dla bezdomnych zwierząt. W ciągu ostatniego roku aktywność społeczna kandydatki znacząco wzrosła, ze względu na wprowadzony przez nią w życie projekt – YOUng Heroes, który zrealizowała od podstaw. Inicjatywa ta miała na celu uwrażliwienie ludzi (przede wszystkim młodych) na potrzeby środowiska społecznego poprzez angażowanie się w pomoc materialną oraz duchową mieszkańcom miasta, a jego hasło głosiło: „Bez peleryn i supermocy i TY możesz być bohaterem!”. Oprócz tego cotygodniowo przeprowadza warsztaty dla wychowanków z Domu Dziecka, zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym, czy muzyczne odwiedziny hospicjum. Współpracuje z wieloma instytucjami i organizacjami, a także mediami i firmami. Członkini Harcerskiej Orkiestry Dętej oraz Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Także wolontariuszka w tczewskim hospicjum, gdzie przynosi pociechę chorym rozmową, czy wspólnym graniem i śpiewaniem.
Wolontariuszka roku - wyróżnienie: Barbara Kozikowska
To osoba, która od wielu lat angażuje się w działania na rzecz mieszkańców Tczewa, w szczególności na rzecz osób starszych, długotrwale chorych i niepełnosprawnych. Jest wieloletnią wolontariuszką działającą m.in. w Forum Inicjatyw Społecznych, Zespole Opiekuńczym, angażuje się w działania Tczewskiego Uniwersytetu III Wieku oraz w działalność kulturalną Tczewskiego Towarzystwa Kulturalnego „BRAMA”. Animatorka 50+. Aktywnie wspiera osoby niewychodzące z domu i długotrwale przebywające w szpitalu.
Wolontariusz roku - wyróżnienie: Dariusz Nawój
Wolontariusz, radny i działacz społeczny. Pracuje na rzecz wsi Gorzędziej i jej mieszkańców. Bardzo zaangażowany w rozwój działalności Uczniowskiego Klubu Sportowego „Orzeł Subkowy”. Angażuje się w różnorakie inicjatywy gminne i powiatowe. Zawsze gotowy do pomocy. Ważne ogniwo lokalnej społeczności.
Nagrody specjalne z okazji jubileuszu 10-lecia Powiatowej Gali Wolontariatu:
- Musical PRZEBUDZENIE
- Bank Spółdzielczy w Tczewie
- Samorząd Gminy Gniew
- Marian Noworolski
- Fundacja Pokolenia**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniew.naszemiasto.pl Nasze Miasto