Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gospodarka śmieciowa to nie tylko segregacja odpadów, ale i nowoczesne zakłady przetwórcze

Sebastian Dadaczyński
Coraz więcej firm i gmin w Polsce dostrzega, że zwykłe śmieci można przerobić na użyteczne produkty, a tym samym sprzedać je z zyskiem. Wiedzą o tym także na Pomorzu. W ostatnich latach, dzięki pomocy finansowej Unii Europejskiej, powstało tu kilka nowoczesnych zakładów przetwarzających odpady komunalne. Zlokalizowano je tak, by trafiały do nich odpady z jednego z siedmiu rejonów, na które podzielono województwo.

Kilkanaście dni temu podobny zakład otwarto w Tczewie (piszemy o nim powyżej). To bardzo istotna inwestycja dla gmin położonych na wschodzie województwa. Nowoczesny zakład działa też w sąsiednim powiecie starogardzkim. Wybudowany został w Starym Lesie.

- Celem strategicznym naszego projektu jest ochrona środowiska. Dlatego składowanych ma być tylko 30 proc. trafiających do nas odpadów, a odzyskiwanych 70 proc.- wyjaśniają przedstawiciele tamtejszej spółki.

Ważną inwestycją był też Zakład Zagospodarowania Odpadów w miejscowości Nowy Dwór w gminie Chojnice.
Z kolei w Bierkowie koło Słupska rozbudowano istniejący system "wydobywania" gazu składowiskowego, który jest wykorzystywany do produkcji energii elektrycznej i cieplnej.

- Na składowisku wykonaliśmy 34 odwierty gazu i zamontowaliśmy instalację. Gaz doprowadzono do budynków generatorów, gdzie przetwarzany jest na energię elektryczną i cieplną. Energia ta pokrywa potrzeby całego zaplecza technicznego i socjalnego składowiska, a nadmiar sprzedawany jest do Zakładu Energetycznego - opisują technologiczne szczegóły przedstawiciele zakładu w Bierkowie.

Na północy województwa funkcjonuje Zakład Zagospodarowania Odpadów "Czysta Błękitna Kraina" w Czarnówku koło Lęborka. Dla potrzeb Doliny Redy i Chylonki powstał Zakład Eko Dolina. Ten ostatni budził i nadal budzi kontrowersje. Ekologiczne Stowarzyszenie Przyjaciół Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego z determinacją i od wielu lat protestuje przeciwko działalności zakładu. Zdaniem aktywistów umiejscowienie go w pobliżu Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i w sąsiedztwie osiedli mieszkaniowych było błędem, żądają więc, by zaprzestano składowania tam śmieci. Protesty mieszkańców, kończące się nawet wnioskami składanymi do sądu, trwają do dzisiaj. Reprezentanci Eko Doliny bronią tej inwestycji przed zarzutami ekologów i mieszkańców, argumentując, iż zakład w Łężycach jest najnowocześniejszym i najbardziej proekologicznym tego typu zakładem w Polsce.

Podobny problem pojawił się na sąsiadujących z Gdańskiem Szadółkach. Próbą polubownego rozwiązania sporów między zakładem a żyjącymi w jego sąsiedztwie mieszkańcami było powołanie Rady Interesariuszy Zakładu Utylizacyjnego w Szadółkach. Rada ma pomagać w podejmowaniu decyzji, czy i na co wydać miliony złotych, by w końcu pozbyć się fetoru unoszącego się znad składowiska. Emilia Salach z kancelarii prezydenta Gdańska wyjaśnia, że Rada Interesariuszy to odpowiedź na oczekiwania mieszkańców.

- Zależy nam na wspólnym ze stroną społeczną znalezieniu najlepszego rozwiązania - tłumaczy.
Zakład w Tczewie dzięki najnowocześniejszym technologiom nie jest uciążliwy dla otoczenia. Nie we wszystkich zakładach ten efekt udało się osiągnąć. Ale we wszystkich obowiązuje zasada, by to wszystko, co wyrzucamy do kubłów, jeszcze jakoś sensownie zagospodarować i wykorzystać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto