(© Archiwum Polskapress)

Policyjne komunikaty o pobiciu przypadkowej kobiety przez 14-latka czy o rok młodszym sprawcy próby włamania do lombardu mogą zmrozić krew w żyłach. W naszym powiecie zdarzają się jednak jeszcze młodsi przestępcy!W ubiegłą środę, o godzinie 0.40, oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Tczewie otrzymał telefoniczne zgłoszenie o próbie włamania do jednego z lombardów w tym mieście. Funkcjonariusze patrolówki w rozmowie ze świadkiem zdarzenia ustalili rysopisy trzech sprawców. Okazało się, że zbili oni szybę w oknie wystawowym lombardu i próbowali ukraść przedmioty wystawione na sprzedaż. Gdy to się im nie udało, uciekli z miejsca zdarzenia.

- Interweniujący funkcjonariusze, podczas sprawdzania pobliskiego terenu, na jednej z ulic zauważyli jednego z mężczyzn, który odpowiadał podanemu rysopisowi sprawcy - dodaje asp. sztab. Dawid Krajewski, rzecznik prasowy tczewskiej policji. - Okazało się, że był to 19-letni mieszkaniec Tczewa, który został zatrzymany przez funkcjonariuszy. Podczas dalszej penetracji ulic policjanci zauważyli dwóch kolejnych mężczyzn odpowiadających rysopisom sprawców. Stróże prawa zatrzymali 20-latka oraz jego o 7 lat młodszego kolegę. Dorośli mężczyźni trafili do policyjnego aresztu, zaś nieletniego z jednostki policji odebrali rodzice.

Tego samego dnia 19 i 20-latek usłyszeli zarzuty dotyczące usiłowania włamania, a prokurator zastosował wobec nich policyjny dozór. Sprawa nieletniego trafi natomiast do sądu rodzinnego. Za to przestępstwo grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

13-latek z komunikatu to jeden z pierwszych nieletnich, którzy dopuścili się czynu karalnego w nowym roku. W ubiegłym roku w powiecie tczewskim policjanci ujawnili 65 takich przykładów, których sprawcami były osoby w wieku od 13 do 17 lat. W 2016 r. takich przypadków było aż 118, a rok wcześniej - 70.

- W przypadku dzieci poniżej 12. roku życia nie mówimy o przestępstwach, a o objawach demoralizacji - wyjaśnia oficer prasowy tczewskiej policji. - Tak wynika z zapisów ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich. Z kolei osoby mające 17 lat, choć w świetle prawa nie są jeszcze pełnoletnie, to przed sądem odpowiadają jako dorośli.

Kryminalne

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!