Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jakich mieszkań nie chcemy kupować? Co decyduje o zakupie mieszkania?

Alicja Charzyńska
Amfiladowy układ pokoi, często spotykany w starych kamienicach, zniechęca nabywców
Amfiladowy układ pokoi, często spotykany w starych kamienicach, zniechęca nabywców 123rf
Najlepszym probierzem do oceny takich kryteriów jest rynek wtórny, z bardziej zróżnicowaną ofertą. Tak, jak potencjalni nabywcy mają określone priorytety, według których dokonują wyboru najlepszego z punktu ich potrzeb i możliwości mieszkania, mają również kryteria, które dyskredytują nieruchomość i w rozmowach z pośrednikami precyzują jasno, czego sobie nie życzą.

Jakich mieszkań nie chcemy kupować: lokalizacja

Nieatrakcyjna okolica zajmuje pierwsze miejsce w zestawieniu czynników utrudniających sprzedaż. Nie chodzi tylko o mniej lub bardziej prestiżową dzielnicę. Nawet najmodniej zaaranżowane mieszkanie w przyzwoitej cenie nie znajdzie szybko nabywcy, jeśli budynek stoi w okolicy, która nie zachęca do zamieszkania. Niestety nie jest to rzadkość - mówi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse.

Jakich mieszkań nie chcemy kupować: brak balkonu

Balkon, taras, loggia: te atuty mieszkania są bardzo cenione przy zakupie, a ich brak powoduje, że wielu potencjalnych nabywców traci zainteresowanie ofertą. Jak wielu? Kilka lat temu wyniki badań rynku, przeprowadzonych przez Home Brokera wykazały, że 95 procent!

Tą wadę - przy korzystnej cenie oferty - skłonni są pominąć inwestorzy, kupujący mieszkania pod wynajem dobowy, w atrakcyjnych śródmiejskich lokalizacjach. Jeżeli mieszkanie sprowadzone jest do roli hotelowego apartamentu - balkon lub taras jest miłym dodatkiem, ale nie decyduje o wyborze wynajmujących.

W przypadku kupowania lokalu na tzw. cele bytowe, czyli mówiąc po ludzku - do mieszkania - niektórzy z potencjalnych nabywców bardzo dokładnie określają parametry balkonu. Nic dziwnego: pełni on rolę nie tylko powierzchni rekreacyjnej (letniego salonu, ale miejsca na przechowywanie. W nowych domach często nie ma pomieszczeń piwnicznych, a mikroskopijne komórki niewiele mieszczą, balkon jest więc też często spiżarnią, przechowalnią dla roweru.

Jakich mieszkań nie chcemy kupować: amfiladowy układ pomieszczeń

To pojęcie było przez lata rzadko używane, bowiem rzadko mieliśmy do czynienia z takimi układami, charakterystycznymi dla starych kamienic czy wiejskich chat. W tych pierwszych amfiladę tworzył ciąg pokoi, przechodziło się z jednego do drugiego, a tylko niektóre miały wejście od korytarza. W wiejskiej chałupie z kuchni - głównego pomieszczenia - przechodziło się do kolejnych - komór, czyli sypialni.

We współczesnych mieszkaniach deweloperskich, w wyniku maksymalnego dążenia do wykorzystywania kompaktowych metraży w mieszkaniach 2-, 3-pokojowych pojawia się przejście z salonu do sypialni. O ile dla singla to nie stanowi problemu (podobnie jak aneks kuchenny), to już myśląc kategoriami rodziny nie jest to popularne rozwiązanie.

- Wśród poszukujących zdarzają się różne definicje „rozkładowego mieszkania”. Jedna z nich określa lokal, w którym wejścia do każdego z pomieszczeń prowadzą przez korytarz. Inne rozkłady są z góry skreślane - mówi Marcin Jańczuk.

ZOBACZ: Mieszkanie w bloku czy dom jednorodzinny? Które rozwiązanie jest lepsze. Koszty, wady i zalety

Kryteria motoryzacyjne
Dwa kryteria, związane z motoryzacją, mają istotne znaczenie dla nabywców. Pierwszy to hałas. Wielokrotnie już przy pierwszym kontakcie z doradcą potencjalni nabywcy pytają o ekspozycję okien w mieszkaniu nie tylko, aby potwierdzić widok na strony świata, ale uzyskać zapewnienie, że nie wychodzą na ulicę. Nie interesują się ofertami w bliskim sąsiedztwie tras szybkiego ruchu czy ciągów o dużym natężeniu komunikacyjnym.

Dyskwalifikująco wpływa na ocenę ofert również brak miejsca garażowego lub/i własnego miejsca do parkowania. Rodziny mają często więcej niż jeden samochód, a osiedla (zarówno te nowe, jak i blokowiska z wielkiej płyty) nie są przygotowane na taką liczbę aut. W przypadku różnych ofert wybór prawdopodobnie padnie na to mieszkanie, które jest oferowane z miejscem dla auta.

W okazyjnej cenie
Na większość poszukujących lokum na rynku wtórnym potrzeba kompleksowego remontu lokalu działa odstraszająco: wiąże się dzisiaj nie tylko z dużymi kosztami materiałowymi, ale również z trudnościami, związanymi ze znalezieniem solidnego wykonawcy. Jednocześnie house flipping to popularna nazwa sposobu zarabiania. Polega na zakupie nieruchomości, jej odnowieniu oraz szybkiej odsprzedaży z zyskiem. Pojęcie to nie doczekało się polskiego odpowiednika, a w oryginale pochodzi zza oceanu, gdzie handel nieruchomościami w celach zarobkowych jest sposobem na życie wielu osób. Nieruchomości nadające się do remontu są z zasady tańsze, a ich rozsądne odnowienie potrafi w krótkim czasie znacznie podnieść wartość nieruchomości, wycenianej przez rzeczoznawcę majątkowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto