Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Majówka w powiecie tczewskim ze strażakami, rycerzami i na rowerach [ZOBACZ PROGRAM]

Przemysław Zieliński
PRZEMYSŁAW ZIELIŃSKI
Długi majowy weekend w powiecie tczewskim zapowiada się wyjątkowo ciekawie. Prezentujemy program imprez oraz uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 Maja.

Zamek Gniew zaprasza na „Majówkę z Historią”. Czterodniowa impreza rozpocznie się już w sobotę, 30 kwietnia. W programie: godz.12.00 - Salwa Armatnia na Regina Coeli; godz. 12.00 - 17.00 - Historyczny Park Rozrywki: prezentacje rzemiosła dawnego, zabawy na historycznym placu gier i zabaw, wieża wspinaczkowa, Historyczny Dom Mody, ćwiczenia kusznicze i łucznicze; godz. 13.00 i 15.00 - „Wakacje z duchami” - spektakl multimedialny; godz. 14.00 - spektakl „Turniej Rycerski w Zamku Gniew”.

Na niedzielę, 1 maja, zaplanowano dzień otwarty Historycznego Parku Rozrywki (godz. 12.00-17.00). W programie ponadto: godz. 12.00 - Salwa Armatnia na cześć Św. Józefa; godz. 13.00 i 16.00 - „Wakacje z duchami” - spektakl multimedialny; godz. 15.00 - Gniewski Turniej Husarski.

Poniedziałek, 2 maja, to Dzień Flagi RP, na cześć której punktualnie w południe oddana zostanie salwa armatnia. W godz. 12.00-18.00 czynny będzie Historyczny Park Rozrywki, a o godz. 13.00 i 16.00 zaplanowano spektakl multimedialny „Wakacje z duchami”. O godz. 15.00 odbędzie się spektakl „Jak za Zawiszy Czarnego”.

Ostatni dzień majówki, czyli wtorek, 3 maja, święto Konstytucji 3 Maja, na gniewskim zamku będzie przebiegał następująco: godz. 12.00 - Salwa Armatnia ku czci Konstytucji 3 Maja; godz. 12.00-17.00 - Historyczny Park Rozrywki; godz. 13.00 i 17.30 - „Wakacje z duchami” - spektakl multimedialny; godz. 13.30 - widowisko historyczne „Potyczki polsko-szwedzkie”; godz. 15.00 - msza św. w uroczystość Najświętszej Marii Panny Królowej Polski.

W niedzielę, 1 maja, Miejski Ośrodek Kultury w Pelplinie zaprasza z kolei na Rodzinny Piknik Rowerowy. Impreza odbędzie się na Targowisku Miejskim w godz. 15.00-20.00. W programie: występy artystyczne na scenie; stoiska tematycznie związane z turystyką rowerową; pokazy ratownictwa medycznego; pokazy bezpiecznego poruszania się rowerami na drogach publicznych; konkursy dla dzieci i całych rodzin; pokazy rowerowe w wykonaniu Grupy Flyingbikes, plac zabaw dla dzieci; stoiska handlowe i inne.

Rocznicy uchwalenia pierwszej polskiej ustawy zasadniczej tym razem nie zdominują w Tczewie podniosłe uroczystości. W planach jest bowiem także Piknik Strażacki. Okazja jest nie byle jaka, ponieważ we wtorek obchodzony będzie nie tylko Dzień Strażaka, ale także jubileusz 70-lecia Zawodowej Straży Pożarnej i 120-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Tczewie. O godz. 11.30 rozpocznie się na parada wozów strażackich ulicami Tczewa (Sienkiewicza, Bałdowska, 30 Stycznia, Obrońców Westerplatte, Jana z Kolna), która poprowadzi mieszkańców nad bulwar, gdzie do godz. 15.00 będzie trwał piknik. Strażacy zaprezentują mieszkańcom sprzęt bojowy i pochwalą się umiejętnościami z zakresu działań gaśniczych i ratowniczych. Nie zabraknie również strażackiego poczęstunku oraz koncertu zespołów: Strażackiej Orkiestry Dętej, Tczewskiej Formacji Szantowej oraz Rick Show.

Uroczystości patriotyczno-religijne w Tczewie, z okazji 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, rozpoczną się wcześniej, bo o godz. 9.30, od mszy w intencji Ojczyzny w farze. Następnie uczestnicy święta przejdą na Skwer Konstytucji 3 Maja przy ul. Bałdowskiej, gdzie o godz. 10.45 odbędzie się dalsza część obchodów przy tablicy pamiątkowej, z przemówieniem starosty tczewskiego Tadeusza Dzwonkowskiego i składaniem wiązanek kwiatów.

Na obchody święta zapraszają także władze Pelplina. Rozpoczną się one mszą w bazylice katedralnej (początek o godz. 10.00), po której nastąpi przemarsz pod pomnik na pl. Wolności z Pelplińską Orkiestrą Dętą. Po części oficjalnej z programem artystycznym wystąpi Teatr Kuźnia Bracka.

Tego samego dnia w parku w Gręblinie (godz. 16.00) będą miały miejsce uroczystości poświęcone bł. Hilaremu Pawłowi Januszewskiemu (1907-1945). Honorowym gościem wydarzenia będzie prowincjał Zakonu Karmelitów, ks. Bogdan Megier. Po mszy polowej zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica poświęcona błogosławionemu, który w Gręblinie uczęszczał do szkoły podstawowej. W programie także poczęstunek, program artystyczny w wykonaniu młodzieży z ZKiW w Rudnie oraz pokazy strażackie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniew.naszemiasto.pl Nasze Miasto