Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na terenie 16. Tczewskiego Batalionu Saperów ma powstać nowe centrum usługowe. Co dokładnie?

Sebastian Dadaczyński
Dawne tereny wojskowe przy ul. Wojska Polskiego w Tczewie.
Dawne tereny wojskowe przy ul. Wojska Polskiego w Tczewie. Sebastian Dadaczyński
Władze Tczewa zdradzają plany zagospodarowania terenów po 16. Tczewskim Batalionie Saperów, choć wciąż są głosy, by przenieść tam Urząd Miejski. Byliśmy zobaczyć, co dzieje się przy ul. Wojska Polskiego.

Kilku radnych pojawiło się na terenie dawnej jednostki wojskowej, by ocenić, jak obecnie wygląda koszarowiec oraz inne obiekty.

- Po 18 miesiącach, kiedy pożegnaliśmy saperów, stwierdzam, że obiekt koszarowy jest maksymalnie zdewastowany. I to nie przez wojsko, ale przez złodziei, których nie dało się tu upilnować - mówił dziennikarzom radny miasta Włodzimierz Mroczkowski.

Wyliczał zalane sufity, popękaną instalację grzewczą z kaloryferami, brakujące elementy armatury łazienkowej, głównie baterii. - Jako gospodarz miasta nie pozwoliłbym, aby doprowadzić do takiej sytuacji, można było bardziej zabezpieczyć obiekt i wykorzystać go dla potrzeb miasta - dodał. - Koszarowiec był ogrzewany za pomocą sieci miejskiej, a w 1987 r. zakończono jego remont. Później w tzw. międzyczasie były wykonywane inne modernizacje, remonty, także łazienek. Są one wykafelkowane. Niektóre szkoły nie mają takich sanitariatów.

Mroczkowski dodał, że podtrzymuje swój pomysł, by w koszarowcu stworzyć Urząd Miejski, a obok Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Władze miasta tłumaczą, że nie ma szans, by na terenie dawnej jednostki powstał Urząd Miejski i MOPS. - Rozumiem, że pan Włodzimierz Mroczkowski ma sentyment do tego miejsca i to szanujemy, ale mamy inne plany. Chcemy, by powstało tam nowe centrum miasta, przyjazne dla miejscowych i osób z zewnątrz - tłumaczy Adam Burczyk, wiceprezydent Tczewa ds. gospodarczych.

O jakie centrum chodzi? Miasto na razie stara się o pozyskanie unijnego dofinansowania z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na przygotowanie do dalszego zagospodarowania tego miejsca pod nazwą "Nowe centrum usługowe Tczewa na rzecz rozwoju Trójmiejskiego Obszaru Metropolitalnego". - Chcemy zdobyć ponad 300 tys. zł. Nasz wniosek przeszedł już pozytywną ocenę merytoryczną przez Ministerstwo Gospodarki - dodaje Adam Burczyk. - Planujemy przygotować tereny pod inwestycje - zrównać ziemię, zburzyć budynki (oprócz koszarowca) tak, by działki stały się atrakcyjne dla inwestorów. Chcemy, by powstał tam na przykład; mały park technologiczny, miejsca do badań naukowych, na przykład dla wyższych uczelni - Politechniki Gdańskiej, Akademii Morskiej, centra logistyczne. Nie zapominamy też o znaczeniu rozrywkowym. Liczymy, że będzie to także miejsce, gdzie mieszkańcy będą mogli skorzystać z wielu nowoczesnych usług.

Więcej w Dzienniku Tczewskim. W tym tygodniu wyjątkowo wydajemy go w czwartek!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto