Na pomniku Żołnierzy Radzieckich pojawiła się nowa tablica

Na pomniku Żołnierzy Radzieckich pojawiła się nowa tablica. Tym razem aluminiowa (© FOT. ANNA SZAŁKOWSKA)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Nowa aluminiowa tablica pojawiła się na pomniku Żołnierzy Radzieckich. Granitowa została zniszczona ponad miesiąc temu przez nieznanych wandali. Jak zapewniają urzędnicy, jest bardziej odporna na zniszczenia.

- Na tablicy jest ten sam napis, co na poprzedniej (Bohaterom Armii Radzieckiej społeczeństwo powiatu tczewskiego - przyp. aut.)- informuje Danuta Gorlikowska, inspektor z Wydziału Spraw Komunalnych Urzędu Miejskiego w Tczewie. - Tablica wraz z odlewem kosztowała 4,5 tys. zł.


Przypomnijmy, to nie pierwszy taki przypadek wandalizmu związany z tym pomnikiem. Dwa poprzednie miały miejsce w listopadzie 2009 r. i styczniu 2010. Wówczas sprawca się nie znalazł. Teraz policja również go jeszcze nie ustaliła.

- Sprawa nie jest łatwa, bo nie ma tam monitoringu, co utrudnia znalezienie świadków tego zdarzenia - wyjaśnia asp. sztab. Dariusz Górski, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Tczewie. - Bierzemy pod uwagę, że mogła to być ta sama osoba, która dokonała zniszczeń pomnika poprzednio. Każdy, kto widział niszczenie pomnika albo wie coś na ten temat, proszony jest o kontakt (tel. 58 530 82 22 lub 997). Sprawcy będą odpowiadać za znieważenie miejsca spoczynku osób zmarłych. Grożą za to dwa lata więzienia. 


Akty wandalizmu w tym miejscu nabrały wymiaru międzynarodowego, kiedy schwytania sprawców ostatniego zniszczenia zaczęli się domagać przedstawiciele Federacji Rosyjskiej.
- Wielu żołnierzy radzieckich i polskich oddało swoje życie za wyzwolenie miasta Tczewa, Polski i całej Europy spod okupacji faszystowskiej. Każdemu zmarłemu w tej strasznej wojnie należy się szacunek i uszanowanie pamięci o jego walce o wolność i niepodległość - napisał do władz miasta Siergiej Puczkow, konsul generalny Federacji Rosyjskiej w Gdańsku. 


Pod płytą pamiątkową pomnika spoczywają szczątki najprawdopodobniej 469 żołnierzy radzieckich. Dzięki działaniom m. in. Międzynarodowego Czerwonego Krzyża udało się ustalić nazwiska około 111 osób pochowanych w mogile.

Komentarze (5)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!