Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dawny Tczew: pięć lat dla historii miasta [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Przemysław Zieliński, fot. P. Zieliński, B. Listewnik
30 stycznia, tradycyjnie, swoje święto obchodziło nie tylko nasze miasto, ale również Wirtualne Muzeum Miasta „Dawny Tczew”.

Portal i forum grupujące miłośników historii Tczewa powstało pięć lat temu. Podczas urodzinowego spotkania w Fabryce Sztuk podsumowano nie tylko ostatni rok Dawnego Tczewa, ale również cały okres jego funkcjonowania.

I tak, w 2015 r., dzięki użytkownikom forum udało się m. in. odkryć w niemieckich archiwach nieznane dotąd filmy pokazujące tczewskie mosty w okresie okupacji, w tym unikatowy film w kolorze. Z inicjatywy Dawnego Tczewa powstały foldery z czterema szlakami rowerowymi wokół miasta, niezwyczajna mapa Tczewa oraz gra karciano-planszowa „Zbudujmy Tczew”. Zabiegano też o uhonorowanie tablicą Williego Muscatego, założyciela Parku Miejskiego, oraz wymianę tablicy z błędnymi informacjami, która upamiętnia 13 ofiar egzekucji z 1940 r. na „świńskim rynku”. Dawny Tczew, niezmiennie, organizuje konkurs wiedzy o Tczewie w I Liceum Ogólnokształcącym, spacery po mieście, sprząta cmentarze oraz włącza się w szereg miejskich imprez, na których promuje m. in. oranżadę według oryginalnej receptury.

- W planach na ten rok mamy m. in. doprowadzenie do powstania lapidarium nieistniejących cmentarzy, wsparcie dla drugiego etapu rewitalizacji starówki oraz wydanie książki pt. „Dawny Tczew. Ludzie - Miejsca - Wydarzenia” - dodał Łukasz Brządkowski, koordynator Dawnego Tczewa.

Urodziny Wirtualnego Muzeum Miasta były okazją nie tylko do posmakowania okolicznościowego tortu, ale również do tradycyjnego uhonorowania osób, które wspierają Dawny Tczew nie finansowo, a merytorycznie. Tym razem honorową odznakę członkowską otrzymał Leszek Bodio, archiwista z Urzędu Miejskiego w Tczewie.

- Jestem dumny i zaskoczony wyróżnieniem - powiedział laureat. - Dawny Tczew cenię przede wszystkim za to, że potrafi opowiadać mieszkańcom o historii miasta bez wzbudzania niepotrzebnych emocji.

W ciągu pięciu lat istnienia Dawnego Tczewa na portalu i w lokalnych mediach pojawiło się ponad 450 artykułów, ponad tysiąc archiwalnych fotografii i skanów oraz 26 cyfrowych map. Portal odnotował 113 tys. unikalnych odsłon. Samo forum z kolei liczy ponad 38 tys. postów, 2142 wątki tematyczne i 819 użytkowników. Strona na Fejsbook'u ma już 4273 polubienia.

- Dawny Tczew dedykowany jest mieszkańcom po to, aby poznali historię swojego miasta i o niej dyskutowali - dodał Łukasz Brządkowski. - Tak naprawdę portal jest „półproduktem”, dopóki nie powstanie realne muzeum miasta.

Dawny Tczew otrzymał listy gratulacyjne od prezydenta miasta i starosty powiatu tczewskiego. Spotkanie urodzinowe było też okazją do przedstawienia nowego koordynatora Dawnego Tczewa. Został nim Wojciech Giełdon. Łukasz Brządkowski zajmie się bardziej kwestiami organizacyjnymi i związanymi z działalnością strony oraz forum.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto