Sławomir Broniarz, prezes ZNP, zaprosił szefów związków zawodowych działających w oświacie na spotkanie w celu omówienia kwestii wzrostu płac pracowników oświaty Sławomir Broniarz, prezes ZNP, zaprosił szefów związków zawodowych działających w oświacie na spotkanie w celu omówienia kwestii wzrostu płac pracowników oświaty

Sławomir Broniarz, prezes ZNP, zaprosił szefów związków zawodowych działających w oświacie na spotkanie w celu omówienia kwestii wzrostu płac pracowników oświaty. Z tego spotkania wycofała się strona solidarnościowa. Czy jest jeszcze jakaś szansa na podwyżki w innej formule niż 3,75 procent od kwietnia tego roku? (© Piotr Smoliński)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Zniecierpliwieni pedagodzy czekają na podwyżki, na które liczyli już od stycznia. Okazało się, że wyższe pensje dostaną dopiero 1 kwietnia 2018 roku. Tymczasem, związkowcy nie mogą się zjednoczyć, żeby wspólnie stanąć w obronie ich praw.

Sławomir Broniarz, prezes ZNP, zaprosił szefów związków zawodowych działających w oświacie na spotkanie w celu omówienia kwestii wzrostu płac pracowników oświaty. Z tego spotkania wycofała się strona solidarnościowa. Czy jest jeszcze jakaś szansa na podwyżki w innej formule niż 3,75 procent od kwietnia tego roku? ZNP wciąż liczy na to, że MEN się zreflektuje i przyzna 15-procentową podwyżkę już od teraz (z wyrównaniem od 1 stycznia).

Ministerstwo kusi nauczycieli podwyżkami płac- Chcemy zdecydowanie zaprotestować przeciwko temu, co jest nam oferowane przez MEN. Proponuje się nam podwyżkę rozłożoną na trzy lata w wysokości niecałych piętnastu procent. Pani Anna Zalewska jest polonistką, ale powinna wiedzieć, że pięć procent rozłożone na cały rok, a wdrożone od kwietnia nie daje tego współczynnika (podwyżka w skali roku wyniesie 3,75 proc. - przyp. red.) - mówi nam Sławomir Broniarz. - Po drugie zwracam uwagę na wzrost cen. Wydaje się, że jest potrzeba rozmowy na ten temat.

Sami zainteresowani, czyli nauczyciele, mówią wprost o zamieszaniu, które nikomu nie służy.
- Dziwię się, że nie ma jednego frontu, który chciałby walczyć o nasze prawa. Związki przepychają się między sobą, a pedagodzy zostali pozostawieni sami sobie - mówi Marta, nauczycielka z Sopotu (nazwisko do wiadomości redakcji). Wychowuję 10-letniego syna, więc bardzo liczyłam na 15-procentową podwyżkę. Obawiam się, że tych pięciu procent rocznie nawet nie odczuję - dodaje.

Nieco inaczej na tę sprawę zapatruje się Lidia Lisińska, dyrektor gdańskiej SP nr 21. - Mocną stroną moich nauczycieli jest cierpliwość. Czekaliśmy już tyle na podwyżki, że jesteśmy w stanie poczekać jeszcze trochę. Skupiamy się przede wszystkim na prowadzeniu zajęć, a nie na przepychankach między związkowcami a resortem edukacji.

Reforma oświatowa oprotestowana przez związki i nauczycieli.Tymczasem, związkowcy chcą porozmawiać z nowym premierem o znaczących podwyżkach dla pracowników oświaty, pomijając MEN. - Dziwi nas fakt, że jeden ze związków zawodowych rezygnuje z możliwości realnego wpływu na projektowanie konkretnych rozwiązań dotyczących na przykład awansu zawodowego czy oceny pracy nauczycieli - komentuje Anna Ostrowska, rzecznik prasowy Ministerstwa Edukacji Narodowej. - Rzeczą naturalną jest to, że w przygotowanie pozycji dla nauczycieli włączamy szerokie grono środowiska oświatowego, w tym oczywiście związki zawodowe. Takie było założenie powołanego w listopadzie 2016 roku przez minister Annę Zalewską Zespołu do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty - kontynuuje rzeczniczka.

Jednak spotkanie Zespołu zaplanowane na 10 stycznia odwołała w ostatniej chwili minister Anna Zalewska.

POLECAMY W NASZEMIASTO.PL:

Uwaga! Tutaj sprzedają „chrzczone" paliwo [lista stacji]Test MultiSelect - pytania testu psychologicznego do policjiJanusze Projektowania - najgorsze pomysły na mieszkaniaUwaga! Lista najlepszych restauracji na PomorzuNajrzadsze imiona żeńskie nadane w 2017 roku

Biznes

Komentarze (73)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

MF (gość) (DORADCA ZAWODOWY)

Doradza Zawodowy
Rozumiem że jesteś nauczycielem?
A w której szkole
Bo u mnie nie mam 18h
2m wolnych
I 3500 na koncie
Mam nadzieję, że naucycieli zjednocza się chociaż w czasie wyborów i obecny rząd nie znajdzie u nas poparcia
W ten sposób możemy chociaż podziękować Pani Minister Zalewskiej
A resztę Ufam, że sam Pan Bóg wyrówna :)

MF (gość) (Marvyn Cox)

Marvyn Cox
To po co wysyłasz dziecko(dzieci) do szkoły?
Zajmij się sam-a ich edukacją i wychowaniem
Indywidualna edukavja pod opieką odpowiednio wykwalufikowanego rodzica - chyba dasz radę?!

Marvyn Cox (gość)

Użyliście w artykule słowa "pedagodzy"? Jaja sobie robicie. Dzisiejsza szkoła to dno i metr mułu. To jest poziom a pedagogiem najlepszym i jedynym to są rodzice.

. (gość) (, (skóra i kość, ale gość))

Naucz się pisać po polsku bo zęby bolą jak się czyta te wypociny. Czas by było skończyć ta szkołę podstawową. Od razu widać że patologia. No nie członku. Teraz nie jestem elitą więc nie muszę dobierać słów, ale dla Ciebie zawsze będę Panem po studiach

, (skóra i kość, ale gość) (gość) (.)

No to awansowałeś. Gratki. Z nałóczyciela na ... wykładowcę. Płytek w kiblach. Ale co to będzie jak te patole co ci płacą 4 kafle na m-c za "wykłady" zorientują się że z ciebie taki sam profesjonalista w układaniu jak w nauczaniu patoli, i kafelki "spadywują" ze ściany jak patole z twoich lekcji, i przestaną płacić partaczowi? Polecisz buzią na pysk i zasilisz szeregi patoli! Ja wróżę za friko, patolom też się coś od życia należy, no nie, "członku" yntelektualnej elyty???

gość (gość)

Dodatki motywacyjne są różne zależne jak ceni nauczycieli ile kasy ma władza samorząd i tak jeden nauczyciel ma 20% dodatku bo gmina ma na ten cel środki bo ktoś o to się troszczy a inny co robi tyle samo i ma pecha albo nic nie dostaje albo 1% z łaski bo pieniądze są na inne cele przeznaczone a ludzie mają się cieszyć że maja pracę i siedzieć cicho bo zawsze mogą ją stracić

. (gość)

Byłem nauczycielem ale dałem sobie spokój. Po godzinie pracy z patolami cżłowiek miał wszystkiego dość. Teraz kładę płytki - 60 złotych za metr. Robię sobie wolne kiedy chce a i tak zarabiam 4000 złotych czyli 1500 więcej niż w szkole. Każdy kto moze daje sobie spokój ze szkołą i debilami - rodzicami, którzy myślą ze nauczyciele maja wychowywać ich dzieci. Do tego doszedł burdel z zamykaniem gimnazjów. Nie ma co się co męczyć z patolami i tymi, którzy spłodzili patoli

kiker (gość)

Oooo ZNP znaczy związek nauczycieli z polityką i wszystko jasne..... strajkujcie przynajmniej pod hasłem np. dla dobra dzieci jakoś lepiej to wypadnie he he, tak jak u stażystów też chcieli mojego dobra a jak zwykle u białej, młodej mafii chodziło o kasę.... Rozpasaliście się..... są granice!!!

Państwo jak by chciało to można by zarabiać po 10 tys!!! (gość)

Nie ma pieniędzy? Są ale nie dla Polaków!
W gazie lupkowym i syngazie powstałym z podziemnego zgazowania Węgla kamiennego możemy mieć biliony dolarów!!!! Dlaczego polski rząd nic nie robi????

nauczyciele biegiem do fabryk,tam płacą więcej (gość) (Kamala)

Miliony Polaków zyją za mniej i zarabiają mniej niz 3500zł miesiecznie i żyją. Jak żyć? Jak lewak na warzywach i wodzie z cytryną. I ty jesteś matematykiem ?chyba w przedszkolu nygusie

nielat (gość) (Kamala)

Faktycznie, rzyć może rozboleć! ;) Nic tylko kopać gaz głupkowy metodą odkrywkową Gajowego Brąka, albo produkować syngaz z propanu dupanu jak "40latek"! ;)))

belfer (gość)

Ja też jestem nauczycielem i nic nie robię. zarabiam 18 tysięcy Mam dużo wolnego . No juz komentujcie..............