Powiat tczewski: śmieci w niedozwolonych miejscach to nadal częsty problem! [ZDJĘCIA]

Reforma śmieciowa z 2013 r. miała być panaceum na rosnącą ilość odpadów trafiających na nielegalne składowiska. Od tamtego czasu wiele się zmieniło. Wówczas samorządy przejęły na siebie obowiązek odbioru odpadów oraz zaczęły pobierać pieniądze za wywóz śmieci. Dla obywateli nowe prawo oznaczało konieczność składania deklaracji śmieciowych oraz zwykle dużą podwyżkę opłaty za usługę. Od tamtego czasu sytuacja sukcesywnie się poprawiała. Faktycznie - liczba nielegalnych wysypisk znacznie się pomniejszyła, jednak nadal dochodzi do wielu przykrych incydentów.

- W Tczewie, jak również w innych aglomeracjach, zdarzają się przypadki wyrzucania śmieci w różne miejsca na terenie miasta - tłumaczy Andrzej Jachimowski, komendant Straży Miejskiej w Tczewie. - Pomimo niejednokrotnych apeli oraz informacji, że po wcześniejszym zawiadomieniu firma Clean- Bud wywiezie duże gabaryty, mieszkańcy nadal podrzucają śmieci. Staramy się na bieżąco monitorować miejsca, w których dochodzi do łamania przepisów w związku z wyrzucaniem odpadów i powiadamiamy odpowiednie służby. Dzięki stałej współpracy z aresztem śledczym ze Starogardu Gdańskiego na co dzień osoby skazane wykonują prace porządkowe na terenie naszego miasta. Daje to możliwość natychmiastowego działania w celu usunięcia odpadów i oczywiście wpływa na estetykę.

Najczęściej do przypadków porzucania śmieci dochodzi obok garaży przy ul. Jedności Narodu i ul. Sadowej, obok Kanału Młyńskiego przy ul. Armii Krajowej oraz obok ogródków działkowych wzdłuż ul. Ceglarskiej. Nie tylko w Tczewie dochodzi do takich incydentów. Problem występuje również w innych miejscowościach. Często można się natknąć na odpady pobudowlane, samochodowe i wielkogabarytowe w okolicach lasów w Rokitkach, Lubiszewie (gm. Tczew), ale również Opaleniu, Tymawie i Nicponi (gm. Gniew).

Problem nasila się również w okresie wakacyjnym, kiedy to podróżujemy i odpoczywamy w plenerze, produkując przy tym mnóstwo śmieci. Nadal znaczna liczba turystów zostawia odpady w miejscach, w których odpoczywa, uważając na przykład, że brak śmietnika zwalnia ich z odpowiedzialności. Pamiętajmy, że takim zachowaniem zaburzamy ekosystemy leśne oraz zanieczyszczamy wody podziemne i powierzchniowe.

Więcej w dziesiejszym, papierowym wydaniu "Dziennika Tczewskiego".

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować Nie działa? Spróbuj wyłączyć Adblock samodzielnie w ustawieniach.