Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstaje Izba Tradycji Pielęgniarstwa Tczewskiego

Opr. (PZ)
CKZ Nauka
Medyczne Studium Zawodowe przy CKZ „Nauka” otrzyma imię Stanisławy Sterczewskiej, ostatniej dyrektorki Liceum Medycznego.

Tczew to nie tylko miasto kolejarzy. Drugim tak szanowanym zawodem, do dziś cieszącym się powszechnym autorytetem, jest zawód pielęgniarki. Ogromna w tym zasługa kadry i absolwentek, dziś już wręcz legendarnego Liceum Medycznego w Tczewie. Dziewczęta w białych czepkach zawsze niosły ze sobą nie tylko gwarancję profesjonalnej opieki nad pacjentami. Były także obiektem powszechnych... westchnień płci brzydkiej, jako znakomite kandydatki na żony i matki.

Spełniały się także na wyższych szczeblach kariery zawodowej nie tylko w służbie zdrowia. Na przykład, absolwentką dawnego tczewskiego „Medyka” jest wieloletnia prezes Szpitali Tczewskich S.A. - Marzena Mrozek. Tczewskie pielęgniarki robią zresztą kariery tak na szczeblach wojewódzkich, jak ogólnokrajowym. W Tczewie cały czas należą do elity lokalnej przedsiębiorczości i... przyzwoitości w życiu publicznym.

Niewątpliwie autorami tych sukcesów była wspaniała kadra dydaktyczna, z której znaczna część do dziś kształci przyszłe kadry medyczne na poziomie przeddyplomowym i na studiach wyższych. Prawdziwym guru tego środowiska pozostaje natomiast Stanisława Sterczewska - założycielka i ostatnia dyrektorka tczewskiego Liceum Medycznego.

Nowe czasy i nowe wyzwania także na polu służby zdrowia spowodowały zmiany w systemie kształcenia średniego personelu medycznego. Od kilku lat tradycje byłego Liceum Medycznego, z powodzeniem (najlepsze w Polsce oceny absolwentów na egzaminach państwowych) kontynuuje Medyczne Studium Zawodowe przy Centrum Kształcenia Zawodowego „Nauka”. Najpierw były to opiekun medyczny, opiekunka dziecięca i asystentka stomatologiczna. Potem doszły: technik masażysta, terapeuta zajęciowy, higienistka stomatologiczna, technik farmaceutyczny, technik elektroradiolog, ortoptystka (asystentka okulisty i optyka) i rejestratorka, a też zawody okołomedyczne: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekunka środowiskowa.

Zapewne te wysokie noty absolwentów na forum ogólnopolskim, a także wysokie oceny pracodawców spowodowały, że do nowego „Medyka” zwracają się dawni absolwenci szkoły z propozycjami, ażeby Medyczne Studium Zawodowe „Nauki” oficjalnie podtrzymywało i kultywowało wspaniałe tradycje pielęgniarstwa tczewskiego. Po konsultacjach z pracownikami współczesnej służby zdrowia i samymi pielęgniarkami powstał projekt utworzenia Izby Tradycji Pielęgniarstwa Tczewskiego. Miejscem Izby stanie się siedziba MSZ w CKZ „Nauka” przy ul. Warsztatowej. Już napływają pierwsze pamiątki związane z Liceum Medycznym i jego absolwentkami. Aplauzem przyjęto także pomysł nadania nowemu „Medykowi” imienia Stanisławy Sterczewskiej. Rekomendację uzyskano już w Polskim Stowarzyszeniu Pielęgniarskim.

Stąd apel do absolwentek dawnego Liceum Medycznego w Tczewie i całym kraju, do ich rodzin, bliskich i znajomych, a także do placówek służby zdrowia o przekazanie bądź wypożyczenie pamiątek i wspomnień o tczewskich pielęgniarkach, w tym po Stanisławie Sterczewskiej. Mogą to być świadectwa, dyplomy, zdjęcia i przedmioty związane z pracą zawodową, a także pamiętniki, wspomnienia itp. Przedmioty te znajdą poczesne miejsce w Izbie Tradycji, z uhonorowaniem ofiarodawców.

Kontakt z dyrekcją tczewskiego „Medyka”, w Centrum Kształcenia Zawodowego „Nauka”: 83-110 Tczew, ul. Warsztatowa 4, tel.58/721-70-46 i 660-681-360, [email protected]. Osoba do kontaktów: Żaneta Góra.

Tczew NaszeMiasto.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto