Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstanie Zespół Szkół Branżowych, ale niechcianej rewolucji w powiatowej oświacie nie będzie [ZDJĘCIA]

Przemysław Zieliński
PRZEMYSŁAW ZIELIŃSKI
Władze powiatu tczewskiego ostatecznie odstąpiły od propozycji kontrowersyjnych zmian w systemie powiatowej oświaty.

Pierwotne projekty uchwał mówiły m. in. o zamiarze połączenia II Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie z Zespołem Szkół Ekonomicznych w Tczewie, likwidacji Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Pelplinie i połączenia z SOSW w Tczewie oraz likwidacji Zespołu Szkół Budowlanych i Odzieżowych w Tczewie. Uchwały miały zostać poddane pod głosowanie na styczniowej sesji Rady Powiatu Tczewskiego. Okazało się jednak, że plany dotyczące zwłaszcza przyszłości ZSBiO oraz SOSW w Pelplinie spotkały się ze zdecydowanym protestem kadry nauczycielskiej, rodziców oraz uczniów. Emocji nie brakowało zwłaszcza na spotkaniu starosty Mirosława Augustyna z przedstawicielami szkół 31 grudnia. Kilka dni później starosta tłumaczył mediom, że słowo „likwidacja”, jednoznacznie negatywnie odbierane przez szkolne społeczności, wynika wprost z prawa dotyczącego zmian w systemie oświaty.

W piątek, 18 stycznia, powiatowi radni przyjęli komplet kilkunastu uchwał zamiarowych, które mają dostosować powiatową oświatę do wyzwań, które spowodowała reforma edukacji likwidująca gimnazja. Wśród uchwał nie było już tych, które wcześniej mówiły o likwidacji SOSW w Pelplinie i ZSBiO w Tczewie.

Najważniejszą zmianą będzie utworzenie, na bazie Zespołu Szkół Rzemieślniczych i Kupieckich w Tczewie, Zespołu Szkół Branżowych, w skład którego wchodzić będzie Branżowa Szkoła I Stopnia, Branżowa Szkoła II Stopnia, a także Liceum dla Dorosłych i wygaszane Technikum nr 2.

- Uczniowie będą mieli możliwość kontynuowania nauki w oddziałach, do których dotychczas uczęszczali - tłumaczy starosta Mirosław Augustyn.

Nadal będą się kształcić w tych samych, wybranych przez siebie zawodach, kontynuując umowy o pracę u tych samych pracodawców. Nauczyciele Zespołu Szkół Budowlanych i Odzieżowych, którzy realizowali etaty w Branżowej Szkole I Stopnia, będą mieli możliwość pozostania w dotychczasowym Zespole bądź przejścia do nowego na dotychczasowych warunkach.

Zmiany muszą wejść w życie 1 września br. Uchwały właściwie powinny zostać przyjęte przez Radę Powiatu Tczewskiego w lutym, po przeprowadzeniu konsultacji społecznych ze szkołami, związkami zawodowymi i kuratorium oświaty, tak aby przegłosować je zgodnie z prawem najpóźniej na pół roku przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego.

- Nigdy nie chcieliśmy rewolucji - podsumowuje starosta tczewski. - To prawda, że uzasadnienia nieaktualnych już uchwał o zamiarze likwidacji niektórych szkół były źle napisane. Być może w przyszłości sytuacja w szkołach wymusi na nas kolejne modyfikacje systemu powiatowej oświaty.

Czytaj więcej w sobotnim wydaniu "Dziennika Bałtyckiego"!

Tczew NaszeMiasto.pl

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto