Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przez cały październik w szkołach ważą tornistry. Akcja MEN i GIS. Ile ważą plecaki Waszych dzieci? [Czekamy na Wasze zdjęcia!]

Katarzyna Gruszczyńska
Ile ważą tornistry naszych dzieci?
Ile ważą tornistry naszych dzieci? Jacek Smarz/ 2016
8, a nawet 10 kilogramów - niektórzy uczniowie dźwigają na swoich plecach taki ciężar. W pomorskich szkołach podstawowych przez cały październik będą ważone plecaki. Podczas podobnej akcji przeprowadzonej w 2016 roku rekordzistą okazał się uczeń 2. klasy szkoły podstawowej, który dźwigał plecak o wadze 11 kg, co stanowiło aż 50 proc. masy jego ciała!

Przeciążone tornistry to temat, który rokrocznie pojawia się w przestrzeni publicznej wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Ministerstwo Edukacji Narodowej i Główny Inspektor Sanitarny zainicjowali akcję ich ważenia, która odbywa się również na Pomorzu.

Jako pierwszą skontrolowano Szkołę Podstawową nr 34 w Gdyni.
- Ważenie tornistrów to świetna inicjatywa. W naszej szkole problem dotyczy głównie czwartoklasistów. Ich plecaki są za ciężkie. Wielu uczniów w naszej szkole ma dostęp do szafek. Mamy nadzieję, że w ciągu miesiąca zamontujemy je również dla czwartoklasistów. Staramy się też korzystać z e-podręczników, a nauczyciele pilnują, żeby uczniowie nie zabierali do domu wszystkich podręczników – mówi Mariusz Żelechowski, dyrektor SP 34 w Gdyni.

Tomasz Augustyniak, Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, przyznaje, że zamysł akcji jest taki, by odchudzić tornistry i przekonać samorządy do finansowania montażu szafek w szkołach.

- Już podczas pierwszego ważenia było widać istotne różnice w ciężarze tornistrów na poziomie tej samej klasy. Zdarzało się, że plecak ważył 8 kilogramów przy wadze dziecka – ok. 37-38 kg – mówi Augustyniak.

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Nowym Dworze Gdańskim są zamontowane szafki. Dzieci z klas I-III korzystają z szafek w klasach, a starsi uczniowie z tych zamontowanych w specjalnym sektorze. Waldemar Sobczak, dyrektor SP nr 1, jest zadowolony z tego rozwiązania, jednak wskazuje na pewne słabe ogniwa.

- Szczególnie maluchy lubią wkładać do tornistrów niepotrzebne rzeczy, na przykład dwie półlitrowe butelki napoju. Zdarzają się tacy uczniowie, którzy przynoszą dwa piórniki. Nie wspominając o pudełkach na kanapki, które też zwiększają wagę – mówi w rozmowie z „Dziennikiem Bałtyckim”.

- Poruszamy ten temat z rodzicami podczas spotkań Rady Rodziców – dodaje.

Tornistry nie mogą być cięższe, niż 10, maksymalnie 15 proc. masy ciała ucznia.

- Należy to sprawdzać każdego dnia, należy je wziąć do ręki i zobaczyć, że rzeczywiście ogromna ilość rzeczy to przedmioty w szkole do niczego niepotrzebne - przyznaje Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny.

W 2016 r. Państwowa Inspekcja Sanitarna przeprowadziła w podstawówkach oraz gimnazjach ogólnopolskie badanie obciążenia uczniów. Największy problem widoczny był w grupie najmłodszych. 62 proc. uczniów klas pierwszych oraz 64 proc. klas czwartych miało za ciężki tornister. Rekordzistą był uczeń 2. klasy SP, który dźwigał plecak o wadze 11 kg, co stanowiło aż 50 proc. masy jego ciała!

Nasza akcja

Zważ tornister swojego dziecka - WYSYŁAJCIE NAM ZDJĘCIA!
Może ktoś chce się podzielić tym, ile waży plecak jego dziecka? Czekamy na zdjęcia plecaków na wadze. Prosimy o wysyłanie zdjęć na adres:
[email protected]

ZOBACZ! W plecakach nie ma już książek, ani zeszytów”. Szkoła podstawowa w Porębie testuje „wirtualny tornister”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto