Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Publiczne niepubliczne

MIKO
Chociaż każdy w Polsce ma prawo do informacji publicznej, w praktyce wygląda to inaczej. Pokrzywdzeni są niewidomi i niedowidzący. Nie każdy z nas wie co to jest Biuletyn Informacji Publicznej, choć przepisy o ...

Chociaż każdy w Polsce ma prawo do informacji publicznej, w praktyce wygląda to inaczej.
Pokrzywdzeni są niewidomi i niedowidzący.

Nie każdy z nas wie co to jest Biuletyn Informacji Publicznej, choć przepisy o BIP obowiązują prawie od półtora roku. Tego rodzaju dostęp do informacji wciąż nie jest odpowiednio rozpropagowany. Jak się też okazuje, mimo, że każdy ma prawo do informacji publicznej, w praktyce ta reguła państwa demokratycznego nie jest w Polsce w pełni realizowana. Pokrzywdzeni są przede wszystkim niepełnosprawni: niedowidzący i niewidomi.

Dostępne

Specjalny system stron internetowych, pod nazwą Biuletynu Informacji Publicznej (BIP) ma gwarantować nam łatwy dostęp do informacji publicznej. W BIP informacje powinny zamieszczać m.in.: organy władzy, podmioty reprezentujące zgodnie z odrębnymi przepisami Skarb Państwa, związki zawodowe i ich organizacje, partie polityczne i inne podmioty, które wykonują publiczne zadania lub dysponują publicznym majątkiem. Biuletyn powinien zawierać np. dane o aktach prawnych, majątku, uchwałach organów samorządowych, kontrolach, prowadzonych rejestrach, ewidencjach i archiwach oraz o sposobach i zasadach udostępniania danych w nich zawartych itp. Jeśli jakaś informacja nie może być tam opublikowana, musi być podany wykaz takich informacji, podstawa prawna i zakres wyłączenia jawności, a także to, kto zadecydował o ograniczeniu dostępu do tych danych.

Na wniosek

Stronę internetową - www.bip.gov.pl - na której znajduje się pełen wykaz podmiotów zobowiązanych w Polsce do udostępnienia danych poprzez BIP, tworzy minister spraw wewnętrznych i administracji. Strona jest zbiorem odnośników (linków), które umożliwiają dotarcie do danych zawartych w BIP-ach poszczególnych instytucji.
Można z niej także pobrać wniosek o udostępnienie informacji publicznej podmiotu przekazanego do archiwum BIP.

Bezpłatne

W myśl art. 7 ust. 2 Ustawy, dostęp do informacji jest bezpłatny. Jeżeli jednak podmiot udostępniający informację na wniosek, będzie musiał ponieść koszt jej przekształcenia lub przeniesienia na nośnik wskazany we wniosku - podmiot ten może pobrać opłatę w wysokości odpowiadającej tym kosztom (art. 15). O fakcie opłaty i jej wysokości, udostępniający informację musi poinformować wnioskodawcę w ciągu 14 dni od dnia złożenia wniosku.

Nie dla wszystkich

Ci, którzy korzystają z BIP-ów, szybko orientują się, że niektóre zobligowane do tego przez ustawodawcę instytucje takich biuletynów nie posiadają. Czy nie powinny być ukarane?

Okazuje się, że Ustawa o dostępie do informacji publicznej była projektem poselskim, nie rządowym, więc MSWiA które jest tylko organem powołanym do tworzenia strony głównej biuletynu, nie jest właściwe do udzielenia informacji dotyczących projektów i kierunków nowelizacji ustawy, obejmujących także kwestię sankcji za nieutworzenie przez
dany podmiot własnej strony BIP.

Wczorajsza ,,Rzeczpospolita’’ zwróciła zaś uwagę na to, że internetowe serwisy ministerstw, urzędów, czy instytucji nie przestrzegają standardów tworzenia stron, co uniemożliwia korzystanie z nich niepełnosprawnym i użytkownikom mniej popularnego oprogramowania. W Wielkopolskim Urzędzie Marszałkowskim strony BIP również nie spełniają tych wymagań. - BIP Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego prowadzony jest zgodnie ze wskazaniami ustawodawcy, widać on nie pomyślał o niepełnosprawnych - mówi Krzysztof Krasiński, zastępca dyrektora Biura Dyrektora Generalnego i Informatyk Wojewódzki. - Nam udało się pozyskać na cele informatyczne fundusze z Unii Europejskiej. Tak szybko, jak tylko się da, niezależnie od nakazu ustawodawcy, zamierzamy więc zwiększyć dostępność naszych informacji - także dla niewidzących czy niedowidzących. Najprawdopodobniej specjalne serwisy będą udostępniane na wniosek zainteresowanego, ale bezpłatnie.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. Nr 112.1198)

Nasza akcja

Gazeta Poznańska prowadzi akcję Masz Prawo Wiedzieć, której celem jest promowanie prawa dostępu do informacji publicznej.

W ramach akcji:

- informujemy Was o prawie dostępu do informacji publicznej
- pokazujemy Wam w jaki sposób z tego prawa korzystać
- wpływamy na urzędników, aby udostępniali Wam informację publiczną

Ty też Masz Prawo Wiedzieć!

Czekamy na informacje od Ciebie. Skontaktuj się z nami - telefon: 061 8606 001 lub e-mail: [email protected]
Dodatkowe informacje: www.maszprawo.naszemiasto.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto