Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rocznica wybuchu II wojny światowej - obchody w Tczewie. ZOBACZ ZDJĘCIA

Sebastian Dadaczyński
1 września mija 75 lat od wybuchu II wojny światowej. Główne uroczystości w naszym powiecie odbyły się w Tczewie, gdzie według historyków, padły pierwsze strzały...

Uczestnicy rocznicowych wydarzeń spotkali się przy pamiątkowej tablicy przy ul. Jana z Kolna. Uświetnił je udział Reprezentacyjnej Orkiestry Straży Granicznej oraz przelot samolotów wojskowych z Malborka.

W programie był m. in. hymn państwowy, wystąpienia okolicznościowe, modlitwa i Apel Poległych, salwa honorowa oraz składanie kwiatów. Na uroczystościach pojawił się marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk i szef Służby Celnej Jacek Kapica.

- 1 września to data, która łączy nas w jednym celu, czyli by pamiętać o tej tragedii i jej bohaterach. Z drugiej strony to dzień radości, dzieci idą do szkoły, nie bez powodu o nich mówię. To właśnie młode pokolenie powinno pamiętać, że to dzięki ich dziadkom dziś mogą iść do szkoły, do polskiej szkoły - podkreślił marszałek Senatu.

Cezary Grabarczyk podkreślił z kolei, że reprezentuje Sejm, jak i osobiście marszałek Ewę Kopacz. Odczytał list nadesłany od marszałek do prezydenta Tczewa. - Mosty tczewskie stały się symbolem bohaterskiej walki - mówił.

Tczewski historyk Kazimierz Ickiewicz przypomniał, że to właśnie w Tczewie w 1939 roku, 11 minut przed Westerplatte, Niemcy zaatakowały Polskę.

Prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki w swoim wystąpieniu zaznaczył, że miasto nie chce rywalizować, gdzie pierwszy raz padły strzały. Ważniejsza jest bowiem pamięć o bohaterach i wszystkich miejscach ich walki.

Prezydent nawiązał także do wydarzeń na Ukrainie. - To już nie jest dyplomatyczna walka, lecz wojna, w której giną obywatele - mówił i apelował o solidarność z tym krajem w tych trudnych chwilach.

Obchody rocznicy odbyły się się także w Pelplinie. W programie było złożenie kwiatów w następujących miejscach: Nizina Walichnowska przy skrzyżowaniu drogi Międzyłęż - Małe Walichnowy, krzyż upamiętniający pelplińskich kapłanów w Woli, tablica pamiątkowa przy ul. Mickiewicza 23 w Pelplinie, pomnik przed liceum, pomnik na Placu Wolności oraz oddanie hołdu poległym na cmentarzu parafialnym.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pelplin.naszemiasto.pl Nasze Miasto