Coraz więcej choruje na grypę na Pomorzu Coraz więcej choruje na grypę na Pomorzu

Coraz więcej choruje na grypę na Pomorzu (© Archiwum)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Zaledwie w ciągu jednego tygodnia na terenie całego kraju odnotowano 250 tys. przypadków zachorowań na grypę. Najgorzej sytuacja wygląda na Pomorzu, w Małopolsce, Wielkopolsce i na Mazowszu.

Od 1 września 2017 r. do 31 stycznia 2018 r. zanotowano na terenie województwa pomorskiego 433 467 ostrych infekcji układu oddechowego. Średnia dzienna zapadalność na ww. choroby w naszym regionie wyniosła w ostatnim tygodniu 186 przypadków na 100 000 ludności, co stanowi wzrost w stosunku do poprzedzającego okresu sprawozdawczego o 27.

Atakuje nas wirus grypy. Najwyższy poziom infekcji przewidywany na koniec stycznia


- W okresie od 23 do 31 stycznia 2018 r. zarejestrowano 38 753 ostre infekcje układu oddechowego, w tym przypadki podejrzeń i/lub rozpoznań grypy i zachorowań grypopodobnych. W tym samym tygodniu sprawozdawczym w 2017 r. odnotowano 38 021 przypadków, w 2016 r. – 30 644 przypadki, a w 2015 r. – 25 073 przypadki – informuje pomorski sanepid.

Grypa to ostra choroba zakaźna wywoływana przez wirusy. Atakuje nagle. Towarzyszy jej gorączka, często wyższa niż 39 stopni, bóle mięśni, stawów oraz głowy. W przeciwieństwie do przeziębień, podczas grypy rzadko występuje katar.

Jak tłumaczą specjaliści, groźniejsze od samej choroby są powikłania. Do najbardziej niebezpiecznych należą: zapalenie płuc i oskrzeli, zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia – groźne zwłaszcza u osób w podeszłym wieku, zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych.

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny podkreśla, że najbardziej skutecznym sposobem zapobiegania infekcjom i powikłaniom powodowanym przez wirusy grypy są szczepienia. Szczególnie rekomenduje je dzieciom w wieku 6-59 miesięcy, osobom starszym, przewlekle chorym, a także pracownikom służby zdrowia.

Grypa - jakie są objawy?


Grypa to ostra choroba zakaźna wywoływana przez wirusy. Atakuje nagle. Towarzyszy jej gorączka, często wyższa niż 39 stopni. Bolą nas mięśnie, stawy oraz głowa. W przeciwieństwie do przeziębień, podczas grypy rzadko występuje katar.

Typowe objawy to niewielki katar, suchy kaszel i ból gardła, ale najbardziej dokuczliwa jest wysoka gorączka i ogólne osłabienie z bólami stawów i mięśni. Objawy występują nagle i nasilają się w ciągu paru godzin.

Wiele osób myli tę chorobę z przeziębieniem. Wątpliwości pozwoli rozwiać tzw. szybki test przyłóżkowy, który można wykonać w trakcie wizyty w gabinecie lekarskim. Dzięki badaniu wymazu z nosa lekarz może odróżnić infekcję wirusem grypy od innych zakażeń wirusowych lub bakteryjnych.

- Należy też pamiętać, że grypę można przebyć bezobjawowo lub z niewielkimi objawami - tłumaczą eksperci z Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Sezon na grypę. Co należy wiedzieć na jej temat?Źródło: Agencja TVN

POLECAMY W NASZEMIASTO.PL:


Uwaga! Tutaj sprzedają „chrzczone" paliwo [lista stacji]Test MultiSelect - pytania testu psychologicznego do policjiJanusze Projektowania - najgorsze pomysły na mieszkaniaUwaga! Lista najlepszych restauracji na PomorzuNajrzadsze imiona żeńskie nadane w 2017 roku


Zdrowie

Komentarze (7)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Starszy (gość)

Zacznijmy znów używać mądrości naszych przodków zioła warzywa, itd. Dość tych szczepionek antybiotyki sterydy itd

Gość (gość)

W jaki sposób stwierdzono, że te 250 tys. przypadków to grypa ? Jeżeli to grypa to proszę podać jaki typ wirusa zaatakował w tym roku oraz jakimi szczepionkami (z jakim typem wirusa) szczepimy w tym sezonie i na ile to jest skuteczne. No i oczywiście podstawowa informacja czy zachowana została ciągłość łańcucha chłodniczego przy przechowywaniu tych szczepionek :)

Żadnych obcych w Polsce!!! (gość)

To to nic. Zobaczcie jakie wirusy sprowadzili do Europy imigranci i nachodzcy!!! Kościół, opozycja i rząd a nawet samorządy wpycha nam najeźdźców

w (gość)

Redaktorki wszystko potrafią sp.....ć! Artykuł pisany w lutym, a śródtytuł brzmi że największy poziom infekcji będzie pod koniec stycznia.Poza tym przed zaszczepieniem, które kosztuje 35 zet, musi zbadać lekarz. Delikwent, nawet na swoją odpowiedzialność, bez badania lekarskiego nie będzie zaszczepiony. A później będą narzekania, że tak mało Polaków szczepi się przeciw grypie.