Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Skłodowska”, kuźnia tczewskich kadr, obchodzi 70. urodziny [ZDJĘCIA]

(PZ)
PRZEMYSŁAW ZIELIŃSKI
Szkoła to nie tylko mury, a przede wszystkim uczniowie, absolwenci oraz kadra pedagogiczna, i to właśnie te osoby były najważniejszymi gośćmi jubileuszu 70. rocznicy powstania I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Tczewie.

Uroczysta gala odbyła się w sali gimnastycznej placówki przy ul. Szkoły Morskiej w piątek, 7 grudnia. Gości przywitała dyrektor liceum, Jadwiga Andrzejewska, podkreślając, że placówka przez wszystkie lata swojego istnienia była kuźnia kadr dla Tczewa i Pomorza. Wśród absolwentów szkoły są chociażby osoby obecnie rządzące naszym miastem i powiatem, więc wśród gości nie brakowało włodarzy, jednak to nie oni byli najważniejszymi uczestnikami uroczystości. Miano to należy się uczniom, absolwentom oraz byłej i obecnej kadrze nauczycielskiej.

Historię placówki przedstawiła Bożena Deja - Gałecka, nauczycielka historii z ponad 40-letnim stażem. We wrześniu 1948 r. w Tczewie rozpoczęło działalność Liceum Ogólnokształcące. Placówka otrzymała nr „2”, ponieważ istniało już Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza, funkcjonujące w obecnym budynku Szkoły podstawowej nr 5 przy ul. Obrońców Westerplatte. Początki II LO w budynku przy ul. Parkowej były trudne, jak to po wojnie, ale w miarę upływu czasu zajęcia odbywały się w normalnych warunkach. W 10-lecie liceum, 18 czerwca 1958 r., otrzymało ono sztandar i imię Marii Skłodowskiej-Curie. W 1967 r. przeniesiono siedzibę szkoły do obecnego budynku, gdzie kończyło działalność Liceum Pedagogiczne. Zlikwidowano wówczas także Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza, uczniów kończących szkołę przeniesiono do „Skłodowskiej”, zatem placówka kontynuuje tradycje dwóch liceów ogólnokształcących i Liceum Pedagogicznego, ale także pierwszej w Polsce Szkoły Morskiej, która działała w tym budynku w latach 1920-1930.

W okresie swojej 70-letniej działalności mury szkoły opuściło ponad 10 tysięcy absolwentów. Między nimi są politycy - Kazimierz Smoliński, Jan Kulas, artyści - Grzegorz Ciechowski, Adam Wendt, ludzie nauki - profesorowie Grzegorz Kołodko i Andrzej Szwarc, Wojciech Szweda, Marek Moszyński, biznesmeni - Piotr Rezmer, prawnicy - Wojciech Chabałowski, Mariusz Liegmann, lekarze Marek i Piotr Niedoszytko, Mirosław Trocha, Krystian Zwirbulis i wielu innych.

Tczew NaszeMiasto.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto