Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świat niezwykłej wyobraźni Zdzisława Beksińskiego na wystawie w CKiS [ZDJĘCIA, WIDEO]

(PZ), fot. Jacek Cherek
Nieznane fotografie, grafiki komputerowe oraz fotomontaże Zdzisława Beksińskiego zaprezentowano w ostatni weekend na wystawie „Beksiński nieznany”, w ramach festiwalu „Patrz Więcej”, który odbył się w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie.

O wyjątkowości wystawy stanowi szerokie spektrum propozycji - tak samych prac artysty, jak również wydarzeń towarzyszących. Tak bogate ujęcie umożliwia poznanie nieznanych dotąd epizodów z życia Zdzisława Beksińskiego oraz nieznanych bliżej obszarów jego aktywności artystycznej.

Zdzisław Beksiński (1929 - 2005) wybitny artysta współczesny, fotografik, rzeźbiarz, malarz, grafik. Urodzony w Sanoku. Po ukończeniu Architektury na Politechnice Krakowskiej w 1955 r. powraca do rodzinnego miasta. W latach 50. zajmuje się fotografią, następnie rysunkiem, malarstwem, rzeźbą, grafiką, od połowy lat 70. wyłącznie malarstwem. W 1977 r. przeprowadza się z rodziną do Warszawy, gdzie kontynuuje twórczość malarską, a w latach 90. odkrywa grafikę komputerową. Zostaje brutalnie zamordowany w swoim warszawskim mieszkaniu. Bogaty dorobek artystyczny zapisem testamentowym trafia do Muzeum Historycznego w Sanoku, gdzie artysta od lat przekazywał swoje najlepsze prace.

- Większość osób kojarzy twórczość Beksińskiego głównie z obrazami pierwszego okresu fantastycznego oraz późnego warszawskiego. Warto jednak pamiętać, że twórca zaczynał od fotografii, a po 1997 r. działał również w obszarze fotomontażu i grafiki komputerowej. I właśnie tę „nieznaną” cząstkę Beksińskiego chcemy pokazać podczas wystawy. Ta galeria prac rzuca nowe światło na postać artysty i jest doskonałym spoiwem całego dorobku artystycznego twórcy - mówi Ewa Barycka z Fundacji „Beksiński”.

Wydarzenie dało niepowtarzalną szansę obejrzenia fotografii (1955-1960), fotomontaży i grafik komputerowych (1996-2004) Zdzisława Beksińskiego. Nowoczesny charakter wystawy oddał projekt wykorzystujący technologię Virtual Reality (wirtualnej rzeczywistości), który pozwala „wniknąć” w świat stworzony w oparciu o niezwykłą wyobraźnię artysty. Filmy dokumentalne przybliżyły sylwetkę Beksińskiego jako człowieka i artysty.

Do tej pory wystawa, której organizatorem jest Fundacja „Beksiński”, gościła m.in. w Krakowie, Tarnowie, Kielcach, Rzeszowie, Toruniu, Warszawie oraz w Gdańsku.

- Gdziekolwiek byliśmy, zawsze towarzyszyli nam widzowie i tutaj jest tak samo - powiedział na wernisażu w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim prezes Fundacji, Janusz Barycki. - Prezentujemy prawie 90 prac artysty. Sa też fotomontaże komputerowe, ponieważ Beksiński, kupując sobie komputer w latach 90., stwierdził, że może jeszcze spróbuje z fotografią podziałać i mamy tu tego przykłady. To nie tylko jego próby pracy na komputerze z fotografią, ale także - prace z ostatniego etapu z lat 2000 - 2005, kiedy już w zaawansowany sposób robi fotomontaże.

Tczew NaszeMiasto.pl

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto