Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tczew. Kamień węgielny i kapsuła czasu zabytkowego Mostu Tczewskiego spoczną w Fabryce Sztuk [ZDJĘCIA]

Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
Podczas prac przy przebudowie zabytkowego Mostu Tczewskiego ekipa Banimeksu natrafiła na kamień węgielny i kapsułę czasu, jakie wmurowano 27 lipca 1851 r.

Pomimo, że to znalezisko z czasów niemal nam współczesnych, to i tak śmiało zasługuje na miano nie tylko sensacyjnego, ale i bardzo ważnego dla tczewian, miłośników historii tego miasta. Niezwykle istotną sprawą jest fakt, że wmurowania kamienia węgielnego pod Most Tczewski dokonał osobiście ówczesny władca Prus, król Fryderyk Wilhelm IV.

Pochodząca z 1853 r. rycina przedstawiająca to wydarzenia pozwoliła pasjonatom ze Stowarzyszenia Dawny Tczew wskazać, gdzie mógł zachować się kamień węgielny i kapsuła czasu. - Król dwa dni wcześniej otwierał dworzec w Bydgoszczy, a z Tczewa udał się do pałacu w Rzucewie, gdzie 28 lipca 1851 roku obserwował całkowite zaćmienie Słońca - mówił Łukasz Brządkowski z Dawnego Tczewa.

- Jeszcze zanim przystąpiliśmy do robót spodziewaliśmy się tej kapsuły, ale most przeszedł tyle perypetii, był wysadzany - mówi Daniel Łakomiec z Banimeksu. - Całość znajdowała się około 4 metry powyżej fundamentu przyczółka, a spodziewaliśmy się, że będzie na spodzie fundamentów.

O niewątpliwej randze znaleziska przekonany jest Mirosław Augustyn, starosta tczewski. - Teraz otwarciem i badaniem tego znaleziska zajmą się archeolodzy - ale pewne jest, że pozostanie ono w Tczewie. Po zakończeniu pracy przez archeologów artefakty zostaną wyeksponowane w Fabryce Sztuk. Bardzo dziękuję Banimeksowi, że wykonywał prace z taką starannością - podkreślił starosta.

Jeszcze zanim rozpoczęto prace przy moście podpisana została promesa, że wszystkie znalezione artefakty zgodnie z ustawą o ochronie zabytków pracownia prowadząca nadzór przekaże Fabryce Sztuk w Tczewie. - Wrażenia są niesamowite - mówi Alicja Gajewska, dyr. Fabryki sztuk. - Już zastanawiamy się, jak wyeksponować całość znaleziska. Na pewno będzie to godne miejsce.
Przed nami prace, jakie muszą wykonać archeolodzy. Najprawdopodobniej znalezisko badać będą specjaliści z Cieszyna.

Więcej w piątkowym "Dzienniku Tczewskim"

Tczew NaszeMiasto.pl

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto