Tczew stocznia Tczew stocznia

(© PRZEMYSŁAW ZIELIŃSKI)

Pracownicy spółki, która kupiła tczewską stocznię, od pół roku czekają na zaległe pensje. Liczą, że dostaną je po sprzedaży firmy, która znajduje się w stanie upadłości. Historia znowu się powtarza...Kilkudziesięciu pracowników spółki czeka na wypłatę po kilka tysięcy złotych. W sumie zaległości te szacowane są na około 300 tys. zł. Niektórzy znaleźli się w dramatycznej sytuacji. Czekają nie tylko na zaległe pensje, ale także na odprawy. Zapożyczają się, aby przeżyć z rodzinami „do pierwszego”, a ci, którzy stracili pracę, żyją z zasiłków dla bezrobotnych.

- Pracodawca nie płaci nam od czerwca - wyjaśnia nam Dariusz Eckert, szef ochrony zakładu. - Problemy zaczęły się od braku prądu i gazu. Pracownicy jakoś sobie z tym radzili, ale teraz zimą nikt nie chce pracować w chłodzie. Produkcja trwa, ale słabo to wygląda. Dziwne jest to, że gdy do basenu stoczniowego wpływała barka rejsu promocyjnego, to byli tutaj lokalni politycy, a teraz nami już nikt się nie interesuje.

W maju 2013 r., w wyniku trzeciego przetargu na sprzedaż majątku upadłej stoczni w Tczewie, jej nowym właścicielem został Admiral Boats S.A. z Bojana, producent małych jachtów. Firma chciała zatrudnić nawet 200 pracowników i zainwestować w Tczewie 5 mln zł. Niestety, po nieudanej emisji akcji, spółka wpadła w finansowe tarapaty. Wartość zobowiązań na koniec 2016 r. przekroczyła kwotę 48 mln zł. W kwietniu 2017 r. złożono wniosek o upadłość, a w maju podjęto decyzję o wydzierżawieniu hal, placów i budynków znajdujących się w Bojanie oraz Tczewie. Nowym podmiotem zarządzającym została spółka Admiral Dystrybucja z siedzibą w Żaganiu.

- „Kiedy przyszedłem do spółki była ona w stanie opłakanym - mówił przed kamerami „Interwencji” Polsatu Krzysztof P. obecny prezes Admiral Boats S.A. - Został postawiony warunek doinwestowania spółki, który nie został spełniony, w związku z tym został złożony wniosek o ogłoszenie upadłości. Nadal prowadzę proces, który umożliwi odzyskanie środków w celu wypłacenia wynagrodzeń.”

Wiadomości, Wydarzenia

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

prezes prezesów (gość)

Admiral Boats S.A. podjęło decyzję o wydzierżawieniu hal, placów i budynków firmie Admiral Dystrybucja. Prezesem jednej i drugiej jest pan Krzysztof P.