Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tczewianie uczcili pamięć ofiar niemieckiej egzekucji na "świńskim rynku" w styczniu 1940 r. [ZDJĘCIA]

(PZ), fot. Jacek Cherek
Sympatycy Dawnego Tczewa, mieszkańcy oraz przedstawiciele instytucji i samorządów miasta i powiatu uczcili pamięć trzynastu mieszkańców rozstrzelanych w publicznej egzekucji przez niemieckich okupantów w styczniu 1940 r. przy ul. Lecha.

Uroczystości zorganizowało Wirtualne Muzeum Miasta Dawny Tczew, które w ubiegłym roku doprowadziło po latach starań do wymiany tablicy pamiątkowej. Jej starsza wersja zawierała bowiem błędy w pisowni oraz datach urodzin ofiar egzekucji.

W nocy z 23 na 24 stycznia 1940 r. w jednej z hal tczewskiej Fabryki Wyrobów Metalowych „Arkona” wybuchł pożar. Pomieszczenie służące za warsztat samochodowy oraz garaż uległo całkowitemu zniszczeniu. Przyczyną był najprawdopodobniej samozapłon oparów benzyny od koksowników usytuowanych zbyt blisko pojazdów. Zniszczeniu uległo kilkanaście samochodów. Wczesnym rankiem następnego dnia na miejsce pożaru pojawili się niemieccy notable. Mimo, iż nie przeprowadzono żadnego śledztwa, landrat Reinhold Isendick uznał, że ogień został celowo podłożony przez polskich sabotażystów. Na liście osób do aresztowania znaleźli się m. in. pracownicy PKP oraz miejscowi urzędnicy, kupcy i rzemieślnicy. Zatrzymanych sprowadzono do siedziby Gestapo, a stamtąd na tzw. świński rynek przy ul. Lecha, gdzie czekał już pluton egzekucyjny złożony z członków SS i Selbstschutzu. Po zakończeniu egzekucji ciała 13 straconych wywieziono do Lasu Szpęgawskiego.

Sprawcy zbrodni nigdy nie zostali osądzeni. W 1961 r. przeciwko dowódcy tczewskiego SS, Walterowi Beckerowi, wszczęła postępowanie w tej sprawie niemiecka prokuratura, ale po trzech latach ją umorzono. Prokuratorzy uznali, iż Becker nie odpowiada bezpośrednio za śmierć zakładników, gdyż to nie on wydał komendę „ognia”. Ze względu na przedawnienie sprawy niemożliwe okazało się też sądzenie go za współudział. Pod koniec 2013 r. swoje śledztwo w sprawie umorzył też Instytut Pamięci Narodowej.

Tczew NaszeMiasto.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto