Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trendy wynagrodzenia na Śląsku

Materiał informacyjny
Wysokość osiąganych zarobków to kwestia bardzo indywidualna. Zdarza się, że pracownicy zajmujący te same stanowiska i wykonujący podobny zakres prac, zarabiają zróżnicowane kwoty. Wpływa na to wiele czynników, między innymi region, w którym pracują. Na Śląsku wynagrodzenia również się wahają.

W 2016 roku mediana rocznych zarobków w tym województwie wynosiła 3700 złotych. Tym samym Śląsk uplasował się na szóstej pozycji w kraju pod względem średnich zarobków. Najwięcej zarabia się w województwie mazowieckim (4900zł), a najmniej w województwie warmińsko-mazurskim (3150zł). Szacuje się, że w tym roku zarobki rosną. Jakie są trendy wynagrodzenia na Śląsku? Temu przyjrzymy się za chwilę.

Czy rzeczywiście jest tak dobrze, jak mówią?

Podobnie jak w ubiegłym roku, mamy obecnie „czas pracowników”. Coraz częściej znajdujemy ogłoszenia „praca szuka człowieka”, a stopa bezrobocia kurczy się. W lipcu bieżącego roku stopa bezrobocia na Śląsku wynosiła 5,6%, czyli znacząco mniej, aniżeli w innych województwach. W Polsce stopa bezrobocia osiągnęła również rekordowo niski wynik, czyli 7,1%.

Rezultaty te oznaczają, że na rynku pracy sytuacja znacząco się poprawiła. Jak głoszą eksperci – dawno nie było tak korzystnego czasu dla pracowników. W związku z tym zwiększyła się konkurencyjność między firmami szukającymi wykwalifikowanej kadry, a to dobrze wpłynęło na płace. Odnotowuje się wyraźny wzrost zarobków w niemal każdej branży.

Nie tylko zarobki ulegają poprawie. Taka rywalizacja o pracownika to także coraz częściej wsparcie benefitami pozapłacowymi. W związku z rosnącą modą na zdrowy styl życia, oferowane są darmowe bilety wstępu na siłownię czy basen, a także liczne pakiety zdrowotne i wejściówki do kina czy teatru. Bogaty „socjal” to jedna z form zachęty pracowników do podpisania umowy z daną firmą. Wszystkie te czynniki są przesłanką do tego, że na rynku pracy rzeczywiście dzieje się coraz lepiej.

Gdzie Ślązacy najchętniej szukają pracy i jakie są tego przyczyny?

Z „Barometru zawodów na 2017“ wynika, że nadwyżka pracowników w województwie śląskim prognozowana była w 6 grupach zawodów. Najliczniejsze stanowią profesje górnika oraz operatora maszyn i urządzeń wydobywczych. Licznie kształceni uczniowie w tychże zawodach najpewniej nie znajdą prędko zatrudnienia w tym sektorze. Zainteresowanie tymi zawodami to wynik kultywowania tradycji rodzinnych i regionalnych, a także korzystne zarobki i pakiety socjalne.

Z perspektywy pracodawców najbardziej pożądanymi pracownikami są kierowcy ciężarówek, spawacze, pielęgniarki, murarze i elektrycy. Ponadto zgodnie z opiniami ekspertów wciąż rośnie zapotrzebowanie na pracowników w sektorze usługowym. Handel rozwija się w ekspresowym tempie i brakuje rąk do pracy. W tych sektorach niezbędne może okazać się podnoszenie płac i propozycja benefitów, by firmy mogły właściwie funkcjonować bez deficytu pracowniczego.

Jak kształtują się wynagrodzenia w województwie śląskim?

Wszystko zależy od wielu czynników. W większych miastach średnia zarobków odstaje od średniej z małych miast. Najwyższa mediana zarobków miesięcznych w 2016 roku odnotowana została w Katowicach i wynosiła 4200 złotych. W mniejszych miastach mediana oscyluje w okolicach 3000 złotych, a odnotowano ją np. w Świętochłowicach i Wodzisławiu Śląskim.

Nie bez znaczenia dla wysokości zarobków pozostają także staż pracy oraz wiek pracowników. Osoby młode, które zazwyczaj charakteryzują się mniejszą praktyką, nie mogą liczyć na tak wysokie zarobki, jak osoby w średnim wieku i z bogatym bagażem doświadczeń. Pensje nawet na tym samym stanowisku mogą być uzależnione od czasu praktyki i różnić się nawet o kilkaset złotych.

Rodzaj profesji to kolejny aspekt różnicujący miesięczne zarobki Ślązaków. Najlepiej opłacanym zawodem jest górnik, gdzie średnia pensja wynosi 4200 zł, księgowy może liczyć na pensję rzędu 3000 zł, a sprzedawca zarabia średnio 2100zł.

Co wpływa na średnie zarobki mieszkańców Śląskiego?

Przede wszystkim fakt, że to najbardziej uprzemysłowiony region w Polsce. Niska stopa bezrobocia jest tego doskonałym odzwierciedleniem. Zarobki są zróżnicowane w zależności od wymienionych wcześniej czynników, czyli wieku, stażu pracy, zajmowanego stanowiska oraz firmy.

Spora część mieszkańców województwa śląskiego znajduje zatrudnienie w górnictwie i przemysłach z nim związanych. Tam płace są relatywnie wysokie, a to znacząco odbija się na średniej zarobków w województwie śląskim. Podobnie jest z sektorami, w których rozwijają się nowe technologie i nowoczesne usługi – tam również można liczyć na wysokie pensje, które odstają od płac, np. tych z sektora usług handlowych.

Jakie są prognozy zarobków na Śląsku?

Jak twierdzą specjaliści z portalu www.praca-tarnowskiegory.pl, płace w kolejnych miesiącach wciąż mogą wzrastać. Szczególnie uwidoczni się to w sektorach, gdzie występuje deficyt pracowniczy. Osoby szukające pracy z pewnością nie powinny zostać odprawione z kwitkiem. Ponadto prognozuje się, że stopa bezrobocia w województwie śląskim ponownie zmaleje, a „czas pracowników” będzie trwał co najmniej do końca bieżącego roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto