Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ty też daj szansę dzieciom i młodzieży. Podziel się 1% podatku

Monika Jankowska
fot. Tomasz Czachorowski
Wśród organizacji pożytku publicznego są te, które dbają o naszych najmłodszych. Sprawdź, komu możesz przekazać 1%. Każde dziecko jest inne i każde wymaga innego wsparcia. Poniżej kilka historii, które pokazują, że naprawdę warto pomagać

Dzieci i młodzież to szczególna grupa społeczna. Nie zawsze potrafi głośno krzyczeć o swoich potrzebach. My dorośli czasem obok tych potrzeb, niestety, przechodzimy obojętnie. Właśnie dlatego tak ważne jest funkcjonowanie fundacji i stowarzyszeń wspierających najmłodszych - dzięki nim dzieci i młodzież czują się doceniani, widzą, że ktoś o nich dba.

Tak jak potrzeb dzieci jest wiele, tak wiele jest też profili organizacji im pomagających. To nie tylko fundacje czy stowarzyszenia walczące o dobry start w dorosłe życie dzieci wychowujących się w rodzinach z problemami. To także stowarzyszenia wspierające tych najlepszych. Jest jeszcze harcerstwo - miejsce, gdzie można zdobyć przyjaźnie na całe życie.

Nie ma jak harcerstwo

22-letnia Anna Starostka harcerką jest od 16 lat. Ma stopień przewodnika i jest członkiem Hufca ZHP Sopot. Wczoraj wróciła z harcerskiego zimowiska w Bożympolu. Zabawa była przednia, choć momentami wiało grozą. Okazało się bowiem, że James Bond nie jest w stanie wypełnić swojej kolejnej supertajnej misji. Na szczęście z pomocą przyszło grono harcerzy. Świat został uratowany, a dobro znowu zwyciężyło!

To oczywiście tylko zabawa, ale samo harcerstwo Anna traktuje bardzo poważnie. Najpierw w harcerstwie była jej mama, potem starszy brat. Anna stwierdziła, że także ona odnajdzie się w harcerstwie. I odnalazła. Kilkanaście lat temu trafiła do zuchów. Dziś nie wyobraża sobie innego życia.

- Dzięki harcerstwu nauczyłam się pracy nad sobą, organizacji w życiu codziennym. To ono w znacznym stopniu ukształtowało mój charakter, nauczyło podejmować mądre decyzje - mówi Anna. - Dzięki harcerstwu nawiązałam też wieloletnie przyjaźnie, poznałam ludzi, na których mogę liczyć w każdej sytuacji. Będą ze mną na dobre i na złe.

Na Pomorzu harcerzy nie brakuje. Na nasze wsparcie z 1% podatku czekają m.in. Niezależny Krąg Instruktorów Harcerskich „Leśna Szkółka” im. Henryka Wieczorkiewicza z Gdyni, Krąg Harcerski „Drzewo Pokoju”, także z Gdyni, czy Związek Harcerstwa Polskiego, Chorągiew Gdańska.

Młodzi zdolni
Zosia pięknie rysuje, dziś postanowiła namalować zimowy krajobraz. Śniegu co prawda na razie u nas jak na lekarstwo, ale to nie szkodzi. Dziewczynka bierze pędzel w dłoń i kilka ruchów wystarczy, żeby wyczarować krajobraz jak z bajki.

Mikołaj z kolei gra na skrzypcach. Zdolniacha z niego. Ma jedenaście lat i głowę pełną marzeń. Wielka sala, wszyscy klaszczą... Chłopiec może pochwalić się już kilkoma wygranymi w konkursach muzycznych. Może kiedyś zostanie sławnym skrzypkiem?

Oboje uczęszczają na zajęcia do klubu, który wspiera dzieci szczególnie uzdolnione, choć teraz, w ferie, także im należy się trochę odpoczynku. Tu mają swoich przyjaciół, mogą porozmawiać o rzeczach dla nich ważnych. Takie kluby są potrzebne. Jedne skupiają się na zajęciach plastycznych i muzycznych, inne kształcą fanów robotów i przyszłych inżynierów.

Kto na Pomorzu zajmuje się wspieraniem naszych przyszłych naukowców i artystów? To m.in. Stowarzyszenie na rzecz Dzieci Artystycznie Uzdolnionych Gminy Kosakowo. To pod czujnym okiem stowarzyszenia rosną prawdziwe talenty.

Mamy wspierają dzieci
W Konarzynach za to zajęcia feryjne trwają w najlepsze. Organizuje je tamtejszy Gminny Ośrodek Kultury. Organizatorów dzielnie wspierają mamy ze Stowarzyszenia na rzecz Wspierania Dzieci i Młodzieży „Klub Mam”. Dla dzieci przychodzących na zajęcia przygotowały kanapki i inne pyszne przekąski. Są zapiekanki, są ciasteczka. Jest zdrowo i smacznie, czyli tak jak powinny żywić się dzieci.

- Nasz klub liczy około 20 osób - mówi Jolanta Wielińska, która klubowi przewodniczy. - Robimy kartki, współpracujemy z Bankiem Żywności.

Pani Jolanta wie, że mamy potrzebują czasem się spotkać, pogadać. Dlatego właśnie powstał ten klub. I dlatego, że mamy wiedzą, jak wielką siłę mają w sobie. Kiedy ją połączą, rodzą się z tego same pozytywne rzeczy. Zarówno dla mam, jak i dla dzieci.

Z morzem w tle
Choć to środek zimy, młode morskie wilki marzą o tym, żeby wypłynąć w morze. To nieprawda, że młodzież na statku sobie nie poradzi. Radzi sobie bardzo dobrze! Spójrzmy tylko na załogę jachtu Szkwał! Ich wspólna fotografia znalazła się nawet w gdyńskim kalendarzu pozarządowym na 2015 r. Wszyscy radośni i uśmiechnięci. Bo morskie wyprawy uczą pokory, ale też pokazują, że z życia trzeba czerpać pełnymi garściami.

W Gdańsku z kolei mamy Klub Przyjaciół Dzieci Neptun. Bóg mórz patronuje stowarzyszeniu, które wspiera rodziny w sprawowaniu podstawowych funkcji. W szczególności walczy z występowaniem problemów wychowawczych lub zagrożeń demoralizacją, przestępczością i uzależnieniami. Bo świat dzieci nie zawsze, niestety, jest kolorowy.

Rodziny z problemami
O takich historiach mówić jest najtrudniej. Kiedy do gry wkracza bieda, alkohol czy inne używki, czasem przemoc, zimowe ferie nie są żadną odskocznią od smutnej codzienności. Pedagodzy i psycholodzy pracujący z dziećmi i młodzieżą z domów, gdzie nie zawsze dobrze się dzieje, muszą mieć w sobie dużo wewnętrznej siły i samozaparcia. W programie zajęć z młodymi ludźmi stawia się też na profilaktykę.

- Wiele można zrobić, aby młody człowiek nie sięgnął po narkotyk, warto nawiązać z nim bliski kontakt, porozmawiać, przedstawić uczciwie fakty, czasem zażarcie o niego walczyć - lecz przede wszystkim starać się go poznać i zrozumieć - mówi nam jedna z terapeutek pracujących z młodzieżą. - Dlatego stawiamy na profilaktykę - opartą na rozpoznaniu i poszanowaniu potrzeb młodego człowieka, autentyzmie bliskiego kontaktu, partnerstwie, aktywności twórczej, szansach na poszukiwanie własnej drogi, uczciwości i czynieniu dobra.

Gdzie się zgłosić w razie potrzeby? Pomocy udzielą
Kociewskie Stowarzyszenie Pomocy Dziecku i Rodzinie, Słupskie Stowarzyszenie Pomocy Psychologicznej Dziecku i Rodzinie „Krąg”, Spinacz - Stowarzyszenie na rzecz Dzieci i Rodzin Zagrożonych Wykluczeniem Społecznym czy Stowarzyszenie „Podaj Rękę”.

Organizacje OPP działające na rzecz dzieci i młodzieży

Klub Przyjaciół Dzieci Neptun
Gdańsk, nr KRS: 0000289959

Prowadzi działalność opiekuńczą, wychowawczą, kulturalną z myślą o dzieciach i młodzieży. Prowadzi klub środowiskowy dla dzieci i młodzieży z rodzin wielodzietnych lub znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. W klubie można odrabiać lekcje, pobawić się, rozwijać zainteresowania i - co ważne - zjeść ciepły posiłek.

Kociewskie Stowarzyszenie Pomocy Dziecku i Rodzinie,
Starogard Gd., nr KRS: 0000021452

Stowarzyszenie zajmuje się ochroną interesów dzieci. Pomaga rodzinom w trudnej sytuacji życiowej, prowadzi też działania na rzecz niepełnosprawnych. Organizuje czas wolny młodzieży pochodzącej ze środowisk zagrożonych demoralizacją. Wspiera rodziny zaniedbane społecznie, wielodzietne, borykające się z ubóstwem i patologią. Pomaga dzieciom maltretowanym i wykorzystywanym seksualnie.

Słupskie Stowarzyszenie Pomocy Psychologicznej Dziecku i Rodzinie „Krąg”,
nr KRS: 0000074018

Pomoc rodzinom dotkniętym kłopotami związanymi z wychowaniem i rozwojem u dzieci to główny cel działalności stowarzyszenia. Udziela pomocy psychologicznej, prowadzi psychoterapię, mediacje w przypadkach utrudnionych relacji rodzinnych, ale też organizuje ferie, półkolonie, obozy integracyjne, zajęcia rekreacyjne, sportowe czy plastyczne.

Spinacz - Stowarzyszenie na rzecz Dzieci i Rodzin Zagrożonych Wykluczeniem Społecznym,
Rumia, nr KRS: 0000232113

Udzielanie pomocy osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym Spinacz stawia sobie za główny cel . Pomaga zarówno wychowankom, jak i rodzinom, a także dzieciakom, które już opuściły placówkę. W ramach działalności organizuje letnie wyjazdy, kupuje dzieciom sprzęt sportowy, nagrody, paczki na święta.

Stowarzyszenie na rzecz Dzieci Artystycznie Uzdolnionych Gminy Kosakowo,
nr KRS: 0000290973

Skupia samorządowców, lokalnych przedsiębiorców, dyrektorów szkół, ludzi dobrej woli, którzy sumiennie płacą składki członkowskie. Celem jest wsparcie młodzieży wybitnie utalentowanej poprzez stypendia lub organizowanie warsztatów - wokalnych, teatralnych czy malarskich.

Stowarzyszenie „Podaj Rękę”
Miłocin, nr KRS: 0000161926

Zajmuje się profilaktyką w środowisku dzieci i młodzieży, szczególnie potrzebujących, niepełnosprawnych i chorych. W tym roku potrzeby stowarzyszenia są spore, gdyż odważyło się społecznie zbudować „DomDlaDzieci”. Dom już stoi, ale środków na jego wyposażenie i ume-blowanie potrzeba wiele, a dzieci już są gotowe do przeprowadzki .

Fundacja Szkwał - Morze dla Młodzieży,
Gdynia, nr KRS: 0000312236

Zajmuje się popularyzacją żeglarstwa, rehabilitacją i integracją oraz profilaktyką uzależnień wśród dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz z rodzin dysfunkcyjnych. Zabiera w rejsy osoby, które same najprawdopodobniej nigdy nie miałyby szansy na pływanie jachtem po Bałtyku. Dla młodzieży zagrożonej wykluczeniem jest to bowiem często jedyna okazja do wypoczynku z dala od brudnego podwórka i toksycznego towarzystwa.

Stowarzyszenie na rzecz Wspierania Dzieci i Młodzieży „Klub Mam”,
Konarzyny, nr KRS: 0000394607

Członkinie stowarzyszenia skupiają się przede wszystkim na szeroko pojętym wspieraniu dzieci i młodzieży. Klub Mam realizował w miejscowym przedszkolu projekt „Kim będę, jak dorosnę”, podczas którego dzieci mogły poznać takie zawody jak: piekarz, policjant, kolejarz, lekarz… Organizuje też wyprawy do teatru czy też do warsztatu garncarskiego.

Niezależny Krąg Instruktorów Harcerskich „Leśna Szkółka” im. Henryka Wieczorkiewicza
Gdynia, nr KRS: 0000118999

Służba Bogu i Polsce, promowanie miłości i szacunku do przyrody, a także kształtowanie osobowości dzieci i młodzieży, z wykorzystaniem harcerskich metod wychowawczych - to główne cele funkcjonującego na terenie Gdyni i Gdańska kręgu. Jego członkowie wspólnie organizują m.in. kursy instruktorskie, obozy, biwaki oraz imprezy na orientację.

Krąg Harcerski „Drzewo Pokoju” Scout Circle „LS-Tree of Peace”
Gdynia, nr KRS: 0000185445

W ramach gdyńskiego kręgu działają dwie koedukacyjne gromady zuchowe, dwie drużyny męskie, cztery żeńskie oraz kilka jednostek instruktorskich i starszo-harcerskich. Wpływy z 1% przeznacza na działalność drużyn oraz dofinansowanie obozów i biwaków dla mniej zamożnych członków stowarzyszenia.

Związek Harcerstwa Polskiego, Chorągiew Gdańska
Gdańsk, nr KRS: 0000273799

Organizacja zrzesza ponad 6 tys. zuchów, harcerzy, harcerzy starszych, wędrowników i instruktorów. Jej misją jest edukacja młodych ludzi. Dzięki kursom doszkalającym dzieciaki mają szansę stać się liderami, a nawet opiekunami na koloniach. Związek zapewnia im stały rozwój. Pieniądze z 1% przeznacza na programy i szkolenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ty też daj szansę dzieciom i młodzieży. Podziel się 1% podatku - Pomorskie Nasze Miasto

Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto