Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Zakładzie Utylizacyjnym na Szadółkach zakończyła się rozbudowa i modernizacja systemu odgazowania składowiska śmieci

Ewelina Oleksy
Dzięki kolejnej modernizacji i rozbudowie instalacji, fetor nie ulatuje do atmosfery i nie uprzykrza życia mieszkańcom
Dzięki kolejnej modernizacji i rozbudowie instalacji, fetor nie ulatuje do atmosfery i nie uprzykrza życia mieszkańcom
W Zakładzie Utylizacyjnym na Szadółkach zakończyła się inwestycja, dzięki której uciążliwy fetor ze składowiska odpadów coraz mniej doskwiera. To dobra wiadomość dla mieszkańców tej okolicy, którzy od lat skarżą się na nieprzyjemny zapach.

- To kolejna rozbudowa i modernizacja systemu odgazowania składowiska, której celem było utrzymanie dotychczasowej, wysokiej efektywności odzysku biogazu. Dzięki temu ten uciążliwy zapachowo gaz nie ulatuje do atmosfery i nie uprzykrza życia okolicznym mieszkańcom - mówi Iwona Bolt, rzecznik ZU w Szadółkach.

Biogaz - jego głównymi składnikami są metan i dwutlenek węgla - powstaje w wyniku procesów biologicznych, którym podlegają zalegające w kwaterze śmieci. Z powodu zawartości substancji takich jak merkaptany i siarkowodór ma on nieprzyjemny zapach powoduje uciążliwość dla otoczenia.

Na Szadółkach intensywnie pracują więc nad tym, by biogazu odzyskiwać jak najwięcej. I jak informują władze zakładu, 2017 r. był pod tym względem rekordowy, bo udało się odzsykać ponad 7 milionów metrów sześciennych biogazu. Dla porównania w 2015 r. odzysk biogazu wynosił 6,5 mln m3, a rok później był na poziomie 6,2 mln m3.

- Pobiliśmy kolejny rekord odzysku, co jest dobrą wiadomością dla mieszkańców. Warto mieć jednak na uwadze, że potencjał wytwarzania biogazu w naszej kwaterze będzie spadał z czasem, co jest związane z naturalnymi procesami chemicznymi. Oznaczać to będzie w przyszłości zmniejszanie poziomu odzysku i jakość biogazu - mówi Maciej Jakubek, członek zarządu ds. technicznych ZU.
- Co roku przeprowadzamy przegląd całej instalacji. Na podstawie uzyskanych danych planujemy remonty i kolejne etapy modernizacji. Musimy elastycznie reagować na zmieniające się warunki - dodaje.

Łącznie w latach 2011 - 2017 ZU odzyskał blisko 35 mln m3 biogazu, co stanowi co najmniej 80-85 proc. gazu produkowanego w kwaterze.

Uwaga! Tutaj sprzedają „chrzczone" paliwo [lista stacji]

Test MultiSelect - pytania testu psychologicznego do policji

Janusze Projektowania - najgorsze pomysły na mieszkania

Uwaga! Lista najlepszych restauracji na Pomorzu

Najrzadsze imiona żeńskie nadane w 2017 roku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto