Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wydane na prawo jazdy pieniądze trafią w błoto?

Sebastian Dadaczyński
Po wejściu w życie nowej ustawy młody tczewianin nie może przystąpić do egzaminu na ciężarówkę.
Po wejściu w życie nowej ustawy młody tczewianin nie może przystąpić do egzaminu na ciężarówkę. Sebastian Dadaczyński
Absurd - tak nową ustawę o kierujących pojazdami komentują nasi młodzi Czytelnicy, którzy jeszcze na dawnych zasadach przystąpili do egzaminów na prawo jazdy kategorii C (ciężarówki) i D (autobusy). Teraz, by uzyskać uprawnienia, muszą jeszcze uzyskać kwalifikację wstępną, która sporo kosztuje - nawet 6 tys. zł! Wśród nich jest młody tczewianin.

- Mam 18 lat, na kurs prawa jazdy kat. C zapisałem się w ubiegłym roku i od samego początku mówiono mi, że zaliczona przed zmianą przepisów teoria zapewni mi 6 miesięcy zapasu, gdybym nie zdał egzaminu przed 19 stycznia, czyli wejściem w życie nowej ustawy - opowiada mieszkaniec Tczewa.

Termin egzaminu teoretyczno-praktycznego wyznaczono mu na 11 stycznia tego roku. - Teorię zdałem, ale egzamin praktyczny niestety oblałem. Opłaciłem następny i dopiero potem dowiedziałem się jednak, że do egzaminu mogę przystąpić 5 października 2015 r., czyli w dzień moich 21 urodzin! Nowe przepisy mówią, że na prawo jazdy kat. C może iść kursant, który ukończył 21 lat, lecz ustawodawca zapomniał o osobach, które są w trakcie nauki lub w trakcie egzaminów, jak ja - dodaje. - Wydałem łącznie ponad 2,5 tys. zł i nie mam z tego nic, oprócz ważnej przez 6 miesięcy zdanej teorii, co i tak wygaśnie za pół roku.

Zobacz inne problemy z nową ustawą o kierujących pojazdami

Przedstawiciele PORD potwierdzają, że po wejściu nowej ustawy wymagany minimalny wiek do kierowania ciężarówkami wynosi 21 lat. Wskazują jednak wyjście z tej sytuacji.
- Zgodnie z tą samą ustawą osoby, które chcą uzyskać prawo jazdy na ciężarówki, a są w wieku między 18 a 21 rokiem życia, mogą wcześniej uzyskać kwalifikację wstępną. Taką można przejść w ośrodkach szkolenia - podkreśla Ryszard Kalkowski z PORD.

Uzyskanie takiej kwalifikacji wiąże się ze sporymi kosztami, nawet 6 tys. zł. Zdaniem właścicieli ośrodków, szkolenia to złe rozwiązanie, skoro kursanci wcześniej - na starych przepisach - zaliczyli teorię.

- Mam dwóch kursantów z takim problemem - mówi Anna Klaus-Dębińska ze szkoły Wiraż w Starogardzie Gd. - Uważam, że ustawodawca powinien przewidzieć okres przejściowy dla takich osób.

Z podobnymi problemami muszą się borykać osoby chcące uzyskać prawo jazdy na kategorię D, czyli autobus. W tym przypadku wiek został podniesiony z 21 do 24 lat, ale i tu można uzyskać kwalifikację wstępną.

Zmiany ustawowe dotyczą także osób chcących uzyskać uprawnienia na motocykle. Osoba, która zdała teorię na kategorię A na starych zasadach do 19 stycznia, a nie przystąpiła do egzaminu praktycznego lub go nie zdała, nie musi się martwić.

Testy uznaje się za ważne, tyle że jeżeli nie osiągnęła wieku 24 lat, będzie mogła przystąpić do egzaminu praktycznego w zakresie prawa jazdy kategorii A2. Co to oznacza? Jeśli zda tzw. jazdę, otrzyma uprawnienia na motocykl o mocy nieprzekraczającej 35 kW. A po dwóch latach posiadania prawa jazdy kategorii A2 można przystąpić od egzaminu na kategorię A bez ograniczeń, szybciej niż mając 24 lata.

A co Ty sądzisz o nowych przepisach? Czy teraz łatwiej uzyskać prawo jazdy?
Wyraź opinię

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto