Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zdrożeją bilety na busy jeżdżące po drodze nr 91

Sebastian Dadaczyński
Tomasz Latocha, którego busy jeżdżą po drodze nr 91 będzie przekonywał ministra, by system wyłączył komunikację podmiejską, a pozostawił tę turystyczną
Tomasz Latocha, którego busy jeżdżą po drodze nr 91 będzie przekonywał ministra, by system wyłączył komunikację podmiejską, a pozostawił tę turystyczną Fot. Anna Szałkowska
Podwyżki cen biletów będą nieuniknione - zapowiadają lokalni przewoźnicy. A wszystko przez system viaTOLL, który już od 1 lipca zacznie pobierać opłaty na drodze krajowej nr 91

Jest odpowiedź z biura ministra transportu Sławomira Nowaka. Pytaliśmy szefa resortu, czy jest szansa, by z elektronicznego systemu poboru opłat viaTOLL wyłączyć autobusy.
- Od 1 lipca tego roku opłata elektroniczna będzie pobierana m.in. na odcinku drogi krajowej nr 91 od skrzyżowania z drogą krajową nr 6 (w okolicach Łęgowa) do węzła Nowe Marzy. Wszystkie autobusy poruszające się po tej trasie będą podlegać tej opłacie - nie pozostawia złudzeń Jakub Dąbrowski z biura ministra.

Taka decyzja oznacza dla przewoźników, że będą zmuszeni podwyższyć ceny biletów, przez co ucierpią pasażerowie. Tomasz Latocha, właściciel firmy przewozowej z Wielgłów koło Tczewa zapowiada jednak, że broni tak szybko nie złoży.
- Będę chciał przekonać pana ministra, by system wyłączył komunikację podmiejską, a pozostawił tą turystyczną - wyjaśnia Latocha, którego busy jeżdżą po drodze krajowej nr 91 w powiecie tczewskim.

Więcej szczęścia ma za to firma Meteor, która świadczy usługi komunikacyjne na terenie Tczewa. Póki co w miejscach na drodze krajowej nr 91, przez które przejeżdżają autobusy, nie postawiono bramownic rejestrujących pojazdy.

Przypomnijmy, do 30 czerwca ubiegłego roku firmy transportowe musiały obowiązkowo kupować winiety. Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła jednak, że nie wszyscy przedsiębiorcy wywiązywali się z płatnościami na czas. W konsekwencji doszło do powstania milionowych zaległości wobec Skarbu Państwa. Dlatego 1 lipca rząd zastąpił winiety właśnie systemem viaTOLL. Pobiera on opłaty za każdy przejazd po drogach krajowych i ekspresowych samochodów ważących powyżej 3,5 tony. Płatna jest także autostrada A1. Co prawda tam system viaTOLL nie obowiązuje, ale i tak każdy jednorazowy przejazd na A1 nie jest darmowy (kierowcy płacą gotówką lub kartą kredytową). A więc gdy dojdzie do sytuacji, że nie tylko autostrada A1, ale także droga krajowa nr 91 będzie płatna, to jest raczej pewne, iż kierowcy tirów wybiorą A1. Przejazd autostradą jest bowiem szybszy i bezpieczniejszy.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto