Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak zadbać o ogrodowe rośliny

Iza Lemańczyk
Aleksandra Nowacka i Elżbieta Miszewsk oglądają wiąz - roślinę wieloletnią. Fot. Iza Lemańczyk
Aleksandra Nowacka i Elżbieta Miszewsk oglądają wiąz - roślinę wieloletnią. Fot. Iza Lemańczyk
W ostatnim czasie bardzo dużo zmieniło się w dziedzinie ogrodnictwa. Kiedyś nie było tak bogatej gamy roślin, które można by było zaszczepić w swoich ogrodach.

W ostatnim czasie bardzo dużo zmieniło się w dziedzinie ogrodnictwa. Kiedyś nie było tak bogatej gamy roślin, które można by było zaszczepić w swoich ogrodach. - Najnowsze trendy występują również i tu - mówi Ewa Nowacka, właścicielka marketu ogrodowego w Starogardzie Gd. - Aktualnie dominuje styl japoński. Jest to jednak wyzwanie dla wyrafinowanych ogrodników.

Styl japoński charakteryzuje się tym, iż rośliny sadzi się w kamieniach. W specjalnie wyznaczonym miejscu tworzy się japońskie akcenty, takie jak na przykład źródełka albo elementy z bambusa. - Aby utrzymać ogród w stylu japońskim potrzebne jest ogromne doświadczenie oraz mnóstwo wolnego czasu. Ogrody te wymagają częstej i fachowej pielęgnacji - opowiada Ewa Nowacka.
Specjaliści od ogrodów nie ukrywają też faktu, że ogród japoński jest bardzo kosztowną inwestycją.
Dla tych, którzy dopiero zaczynają tworzyć swój ogród mamy kilka wskazówek, jak zadbać o to, aby był piękny. - Podstawą pięknego ogrodu jest trawnik - mówi nasza rozmówczyni. - Zanim posiejemy mieszanki traw, musimy zastanowić się nad użytkowaniem naszego trawnika. Trzeba wziąć pod uwagę czy będzie się po nim często chodzić, czy też będzie on służyć do innych celów.
Konieczne jest intensywne nawadnianie. Niektórzy podlewają trawnik często, ale bardzo słabo. To nic nie daje, gdyż szybko się ten trawa wysusza.
Najlepiej podlewać ją rano albo wieczorem, gdy nie ma słońca. Trzeba tak długo podlewać, aby przelać bryłę korzeniową. Odpowiednio nawodniony będzie przepięknym elementem dekoracyjnym naszej działki. - Musimy pamiętać, że trawnik również trzeba nawozić i odchwaszczać. Służą do tego specjalne środki - podkreśla Ewa Nowacka.
W naszym ogrodzie możemy posadzić różnego rodzaju sosny lub inne rośliny wieloletnie. Ktoś kto chce mieć ładny ogród, ale nie ma zbyt dużo czasu powinien sprawić sobie rośliny odporne na wszelkie choroby. Do takich należą też pelargonie. - Kwitnąca pelargonia jest niezawodnym, szlachetnym i wieloletnim kwiatem - mówi pani Ewa. - Kwitnie przez całe lato. Drugim takim kwiatem, który pięknie wygląda jest fuksja. Ma ona bardzo bogatą gamę kolorów. Przy tym kwiecie trzeba jednak pamiętać, aby zimą przechowywać go w domu.

Pielęgnacja

Letnim należy zwrócić szczególną uwagę na pielęgnację roślin ogrodowych. Przede wszystkim trzeba odpowiednio je nawadniać. Najlepiej o takiej porze dnia, gdy nie ma już ostrego słońca. Wskazane jest też nawożenie roślin. Można to zrobić do trzech razy w sezonie. Nie wymaga się nawozów specjalistycznych. Niektóre rośliny można nawozić dobrą uniwersalną odżywką. Zanim posadzimy jakąś roślinę w naszym ogrodzie powinniśmy zapoznać się z pielęgnacją danego gatunku. Niektóre z nich wymagają również przycinania.

Co sadzić latem

• Róża pienna

Kwiat szczepiony w pniu. Wymaga okrycia na okres zimy. Należy nawozić ją nawozami specjalistycznymi nawet trzy raz w ciągu sezonu. Przy słonecznej pogodzie podlewać dwa razy w ciągu dnia (rano i wieczorem).

• Klon palmowy

Roślina nadająca się na zewnątrz w okresie letnim. Po pierwszych przymrozkach przenieść do pomieszczenia jako element oranżerii. Należy stosować uniwersalne nawozy 2-3 razy w sezonie. Podlewać w zależności od pogody.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto