Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Około 200 osób skorzystało wczoraj z bezpłatnych badań kardiologicznych

(mig)
Bezpłatne badania kardiologiczne przyciągnęły wielu pacjentów fot. Paweł Nowak
Bezpłatne badania kardiologiczne przyciągnęły wielu pacjentów fot. Paweł Nowak
Około 200 osób skorzystało wczoraj z bezpłatnych badań kardiologicznych, które odbywały się w ruchomej poradni ustawionej w pasażu Schillera w ramach ogólnopolskiej akcji Servier dla Serca.

Około 200 osób skorzystało wczoraj z bezpłatnych badań kardiologicznych, które odbywały się w ruchomej poradni ustawionej w pasażu Schillera w ramach ogólnopolskiej akcji Servier dla Serca.

– Chętnie korzystam z takich akcji, bo można się przebadać szybko, kompleksowo i poznaje się diagnozę – twierdzi Jerzy Matuszewski.

Ten pogląd podziela Janina Marczak, która zdobyła numerek 145. – Ja już leczę się u kardiologa – mówi pani Janina. – Ale i tak uważam, że warto stanąć tu w kolejce, bo w poradni na wizytę u specjalisty trzeba czekać kilka miesięcy!

Ruchoma poradnia kardiologiczna była otwarta od godz. 10, ale chętni na badania zjawili się już godzinę wcześniej. Sponsor akcji, nauczony doświadczeniami poprzednich lat, zadbał o zorganizowanie kolejki: rano wydano pacjentom numerki, a porządku pilnowali ochroniarze.

Obok poradni na kółkach postawiono namiot, w którym można było zmierzyć sobie ciśnienie tętnicze i zasięgnąć porady dotyczącej zdrowego stylu życia. Pacjentom wyliczano BMI (wskaźnik masy ciała pozwalający na stwierdzenie, czy ktoś cierpi na otyłość i jaki jest jej stopień), korzystali także z badania poziomu cukru i cholesterolu we krwi oraz EKG. Osoby, u których wykryto nieprawidłowości, były konsultowane na miejscu przez kardiologa.

Dobór badań, jakim poddawano łodzian, jest nieprzypadkowy. Celem akcji, której patronuje Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego, jest bowiem określenie u badanych ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia.

W ubiegłym roku ruchoma poradnia Servier odwiedziła 14 miast Polski. Aż 40 proc. przebadanych osób miało podwyższone ciśnienie tętnicze, 47 proc. – wysokie stężenie cholesterolu, a 67 proc. – nadwagę lub otyłość. Są to istotne czynniki powstawania choroby wieńcowej. Tymczasem średnia wieku osób, które poddały się badaniom, wynosiła zaledwie 45 lat.

W tym roku ruchoma poradnia kardiologiczna odwiedzi 28 miast. Dziś w godz. 10 – 18 stanie w Pabianicach na placu przed urzędem miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto