Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piknik Militarny „Zostań żołnierzem” oraz Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w Tczewie

Jakub Staniszewski
Jakub Staniszewski
W związku z obchodami Święta Wojska Polskiego i 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej, Wojskowe Centrum Rekrutacji w Malborku, przy współpracy z urzędem miejskim w Tczewie, zorganizowało piknik militarny pod hasłem „Zostań Żołnierzem.

Wydarzenie odbyło się na Bulwarze Nadwiślańskim, w niedzielę 14 sierpnia.

W ramach pikniku odbył się koncert orkiestry wojskowej z Elbląga, na wszystkich czekała wojskowa grochówka, a Wojskowe Centrum Rekrutacji w Malborku wystawiło mobilny punkt rekrutacyjny. Ponadto piknik uświetniły amatorskie występy wokalistów, chórów i zespołów wokalnych z malborka i Pelplina.

Podczas wydarzenia zaprezentowany został najnowszy sprzęt wojskowy będący na wyposażeniu jednostek Wojska Polskiego, w tym:

  • czołg Leopard
  • kołowy transporter opancerzony Rosomak
  • przeciwlotniczy zestaw rakietowy Poprad
  • moździerz samobieżny Rak.

W pikniku wzięło udział:
- Wojskowe Centrum Rekrutacji w Malborku
- 22. Baza Lotnictwa Taktycznego
- 3. Flotylla Okrętów
- Grupa rekonstrukcyjna GWARD
- 7. Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej
- Placówka Żandarmerii Wojskowej z Malborka
- 9. Braniewska Brygada Kawalerii Pancernej
- 49. Baza Lotnicza.

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w Tczewie
Nadwiślańskiemu piknikowi towarzyszyło otwarcie Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa”, która w Tczewie gości od 14 do 16 sierpnia.

W Wirtualnym Teatrze Historii „Niepodległa” przedstawiono historię Polski czasu pierwszych lat II Rzeczypospolitej w formie ciekawostek historycznych.

Ekspozycja przygotowana przez Biuro Programu „Niepodległa” pokazywała najciekawsze osoby i wydarzenia z tamtych lat. W przestrzeni mobilnego centrum edukacyjnego w specjalnym, rozkładanym samochodzie ciężarowym, ekrany i cyfrowe wizualizacje pozwalały łatwo przejść przez najważniejsze informacje z lat 1918-1925.

Wystawa jak informują organizatorzy, została w tym roku rozszerzona o strefę dla najmłodszych, a miłośnicy nowych technologii mogli poznać historie bohaterów II RP dzięki trzem fabularnym filmom VR z serii „Niepodległa w kadrze”. Zwiedzanie wystawy wieńczyła możliwość zrobienie pamiątkowego zdjęcia z wybranym ojcem niepodległości w specjalnej fotobudce.

Mobilne muzeum odwiedzi w 2022 roku 40 miejscowości w całej Polsce. Trasa wystawy rozpoczęła się w kwietniu i potrwa do połowy października.

Planowane miejscowości na trasie Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa” to: Raszyn, Skierniewice, Płock, Działoszyn, Gliwice, Tychy, Pszczyna, Konin, Włocławek, Mogilno, Obrzycko, Pyrzyce, Gryfino, Polkowice, Małomice, Bogatynia, Bielawa, Brzeg, Nysa, Chrzanów, Zakopane, Bochnia, Brzesko, Stryków, Ciechanów, Frombork, Tczew, Radomsko, Starachowice, Radzyń Podlaski, Łosice, Piwniczna-Zdrój, Jasło, Sanok, Przemyśl, Tomaszów Lubelski, Chełm, Bielsk Podlaski, Ostrołęka, Węgrów i Łomianki.

od 7 lat
Wideo

NORBLIN EVENT HALL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto