MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rafał Grzenkowski wybiera się w góry, aby pomóc niepełnosprawnym

Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
Rafał Grzenkowski, nauczyciel ze szkoły podstawowej w Miłobądzu, a także fotograf, wyrusza na kolejną akcję charytatywną „Do góry nogami” - tym razem poświęconą podopiecznym Stowarzyszenia Na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego w Tczewie. Akcja polega na przejściu Głównego Szlaku Sudeckiego, który liczy ok. 440 km i podczas przemarszu mężczyzna będzie propagował działania stowarzyszenia oraz organizowaną zbiórkę funduszy. Wcześniej uczestniczył już w kilku akcjach na rzecz hospicjum.

Pan Rafał tym razem zamierza przejść Główny Szlak Sudecki. Co ważne, wszystkie jego akcje-wędrówki zawsze połączone były i nadal są z celem charytatywnym. W 2017 roku pokonał 500 km najdłuższego szlaku w Polsce – Głównego Szlaku Beskidzkiego na rzecz hospicjum. Już wówczas podkreślał: „Beskidy można przejść w szlachetnym celu. Moim jest pomoc podopiecznym z Hospicjum Pomorze Dzieciom.” Także w następnym roku działał na rzecz podopiecznych hospicjum.

Ta wewnętrzna potrzeba działania na rzecz osób potrzebujących wsparcia nadal w nim kwitnie. Nawiązał współpracę z Fundacją Mam marzenie i pomaga jej podopiecznym spełniać marzenia.
Stąd realizowane od ubiegłego roku zdobywanie korony polskich gór – to kilkadziesiąt najwyższych szczytów poszczególnych pasm górskich na terenie Polski. Jak sam przyznał, większość szczytów już zdobył, ale pozostało jeszcze sporo, a i podopiecznych fundacji jest sporo.

Autorem filmu jest Tomasz Brzycki.

Podczas obecnej wyprawy Rafał Grzenkowski chciałby zdobyć środki dla Stowarzyszenia Na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego w Tczewie.
- To co robi stowarzyszenie warte jest pokazanie światu – mówi pan Rafał. - Chcę zwrócić uwagę na jego działalność, ale przede wszystkim na potrzeby podopiecznych tego stowarzyszenia. Te dzieci są niepełnosprawne intelektualnie, ruchowo, często bardzo chore. Ich codzienne życie dominują różne terapie i rehabilitacja.

Dziś późnym wieczorem Rafał Grzenkowski wraz z córką oraz jeszcze dwiema osobami wyrusza w góry pociągiem z Tczewa. Na trasę planuje wyjść 2 lipca około południa.
Członkowie Stowarzyszenia liczy, że ogromny wysiłek i zaangażowanie pana Rafała zaowocują zaangażowaniem innych osób we wsparcie ich działań.

- Chcielibyśmy prosić o wsparcie akcji „Do góry nogami” - apelują członkowie stowarzyszenia. - Ten piękny gest przełożyłby się nie tylko na pomoc naszym podopiecznym ale stanowiłby ogromną dawkę motywacji do pokonania tej trudnej trasy.

Stowarzyszenie Na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego w Tczewie zajmuje się terapią i rehabilitacją dzieci i młodzieży niepełnosprawnej z Tczewa, powiatu tczewskiego i województwa pomorskiego. Prowadzi Warsztaty Terapii Zajęciowej, Środowiskowy Dom Samopomocy dla Dorosłych, Wypożyczalnię Sprzętu Rehabilitacyjnego. Jego działalność, to też szereg projektów dedykowanych osobom niepełnosprawnym. Do największych należy Międzynarodowy Przegląd Teatrów Wspaniałych, Projekt Wspomagamy Rozwój Dziecka czy Specjalistyczne Usługi Opiekuńcze. Co roku swoimi działaniami wspiera ok 500 osób.

Ale wróćmy do akcji pana Rafała, trzeba przyznać, że mężczyzna postawił sobie zadanie wymagające dużo samozaparcia i dobrej kondycji.

Trasa planowanej akcji wiedzie z Świeradowia-Zdroju przez Góry Izerskie do Szklarskiej Poręby, następnie przez Karkonosze do Karpacza. Kolejnymi etapami będą Rudawy Janowickie do Krzeszowa, Góry Kamienne i Góry Czarne do Jedliny-Zdroju; Góry Sowie, Przełęcz Srebrna, Wambierzyce, Góry Stołowe i Orlickie, Bystrzyckie, Wodospad Wilczki, Masyw Śnieżnika, Krowiarki, Lądek-Zdrój, Góry Złote do Paczkowa, by zakończyć wędrówkę w Prudniku.

- Myślę, że wędrówka zajmie mi około dwóch tygodni – mówi Rafał Grzenkowski. - Oczywiście, wszystko będzie uzależnione od warunków pogodowych. Możliwe, że czas się wydłuży.

Aby dopingować pana Rafała w pokonaniu tej długiej trasy Stowarzyszenie założyło zrzutkę. To link do niej zrzutka.pl
Można też wpłacać pieniądze na konto Stowarzyszenia:
nr konta: 32 1161 2202 0000 0000 8547 7889 dopisek "do góry nogami"

- Prosimy o nawet najdrobniejszą wpłatę, która w całości będzie przeznaczona na działalność naszego Stowarzyszenia – mówi Magdalena Okapiec – Kortas, prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego w Tczewie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto