Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tczew. Medale Pro Domo Trsoviensi dla Andrzeja Semborowskiego i Jacka Wiśniewskiego

Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
Medal Pro Domo Trsoviensi
Medal Pro Domo Trsoviensi UM Tczew
Jacek Wiśniewski i Andrzej Semborowski, zasłużeni sportowcy i działacze sportowi, to laureaci tegorocznej nagrody przyznawanej przez Radę Miejską Tczewa. To im, decyzją miejskich samorządowców, w styczniu 2021 r. w trakcie uroczystej sesji z okazji Dnia Tczewa, wręczone zostaną Medale Pro Domo Trsoviensi.

Medal „Pro Domo Trsoviensi” jest jednym z dwóch wyróżnień (oprócz honorowego obywatelstwa) przyznawanych przez Radę Miejską w Tczewie.

Wnioski w sprawie nagrodzenia obu kandydatów złożyło Powiatowe Centrum Sportu. Zanim uchwały trafiły pod obrady sesji, kandydaci otrzymali pozytywną opinię Komisji Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej oraz Kapituły Medalu.

Sylwetki obu zasłużonych sportowców są dobrze znane miłośnikom różnych dziedzin sportu. Przybliżmy jednak ich dokonania także tym, którzy nie pasjonują się sportem, ale doceniają zaangażowanie w sprawy ważne dla miasta, jego promocji.

Jacek Wiśniewski został wyróżniony za wieloletnią działalność w dziedzinie sportu, wychowanie wielu sportowców i promowanie miasta na całym świecie.

Urodził się w 1952 roku w Szczecinie. Ukończył studia w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego w Gdańsku, uzyskując tytuł magistra wychowania fizycznego i trenera II klasy piłki ręcznej. Pierwszą pracę podjął w Szkole Podstawowej 8, później pracował jeszcze w Szkole Podstawowej nr 4, 12 i Gimnazjum nr 3. 1 września 1981roku powierzono mu funkcję dyrektora Międzyszkolnego Ośrodka Sportu i pełnił ją do 31 sierpnia 2006 roku .

W młodości p.Jacek Wiśniewski sam uprawiał piłkę ręczną. Rozpoczynał jako junior w MKS Tczew, a jako senior kontynuował w MKS Wisła Tczew. Pracę trenerską rozpoczął w Wiśle. Później przeniósł się do Sambora, koncentrując się na pracy z młodzieżą. Wychował wielu zawodników, którzy występowali na różnych poziomach rozgrywkowych. W 1991 r. został prezesem Międzyszkolnego Klubu Sportowego Sambor Tczew i pełnił tą funkcję nieprzerwanie przez 17 lat. Klub przechodził wiele trudnych chwil. Jedną z największych zasług Jacka Wiśniewskiego było niedopuszczenie do jego rozpadu i upadku. W tym czasie zawodnicy sekcji piłki ręcznej, pływania i lekkiej atletyki zdobyli wiele medali w zawodach rangi Mistrzostw Polski, przysparzając tym chluby klubowi i miastu. W 2000 r. został powołany w skład Zarządu Wojewódzkiego Związku Piłki Ręcznej i pełni tą funkcję nieprzerwanie do dzisiaj.

Za swoją sportową działalność na rzecz rozwoju sportu tczewskiego, był wielokrotnie wyróżniany między innymi pamiątkowymi nagrodami, dyplomami i statuetkami. Uhonorowany został również Medalem za zasługi dla rozwoju piłki ręcznej Srebrną (1993 r.) oraz Złotą (1997 r.) Odznaką Z.P.R.P. W 2000 roku został uhonorowany najwyższym odznaczeniem Polskiego Związku Piłki Ręcznej Diamentową Odznaką Z.P.R.P.

Drugi z uhonorowanych Medalem Pro Domo Trsoviensi to

Przyznanym wyróżnieniem uhonorowano jego długoletnią działalność sportową na terenie miasta, powiatu i kraju oraz promocję miasta i powiatu poza granicami kraju.

Urodził się w 1947 r. w Wąsoszu. Po ukończeniu Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego w Gdańsku w 1972 podjął pracę w Zespole Szkół Rolniczych w Swarożynie. Po roku przeniósł się do Zespołu Szkół Ekonomicznych w Tczewie. W 1977 r. podjął pracę w Radzie Wojewódzkiej SSP „Start” Gdańsk. W 1983 roku został zatrudniony na Uniwersytecie Gdańskim w Studium Wychowania Fizycznego, gdzie pełnił, m.in. funkcję zastępcy kierownika ds. administracyjnych. W 1974 roku ukończył studia w Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, uzyskując tytuł magistra wychowania fizycznego oraz trenera II klasy lekkoatletyki.

Na przełomie lat 1960/70 Andrzej Semborowski trenował dziesięciobój lekkoatletyczny i zakwalifikował się do reprezentacji Polski w tej dyscyplinie.

Od 1997 roku kontynuował swoje zamiłowania sportowe w kategorii weteranów i „MASTERS”. Startując w kategorii MASTERS zdobył 23 medale, w tym 9 złotych, 7 srebrnych i 7 brązowych. Starował na stadionach w Melbourne, Edmonton, Sydney, Clermont Ferrand, Malmoe, San Sebastian, Linzu, Juteborgu, Ljubljanie, Gent, Porto Alegre ,Budapeszcie i Malagi. Również w swojej pracy trenerskiej osiąga bardzo wiele sukcesów w pracy z młodzieżą i studentami Na szczególne podkreślenie zasługuje praca z Reprezentacją Osób Niepełnosprawnych i osiągnięte rezultaty na Paraolimpiadzie i Mistrzostwach Europy .

Andrzej Semborowski w latach 1990- 1994 był radnym Rady Miejskiej w Tczewie, przez dwie kadencje radnym Rady Powiatu Tczewskiego. Pełnił również funkcje członka Zarządy Oddziału Wojewódzkiego Osób Niepełnosprawnych, członka Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii, członka Rady Społecznej Szpitala Rehabilitacyjnego i opieki Długoterminowej w Tczewie, członka Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” UG.

Obu Panom gratulujemy wyróżnienia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto