Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

102 rocznicy powrotu Gniewu do macierzy. Gmina pamięta o ''Błękitnym Generale''!

Jakub Staniszewski
Jakub Staniszewski
UMiG Gniew
Dziś, 27 stycznia mija 102 rocznicy powrotu Gniewu do ojczyzny. Tego dnia 1920 roku, po blisko 150 latach niewoli, nadeszła chwila wyzwolenia miasta. Wkraczające do Gniewu wojska generała Józefa Hallera przyłączyły go do państwa polskiego.

Z powodu panującej pandemii nie można jej hucznie świętować, jak miało to miejsce w latach ubiegłych, szczególnie blisko gmina łączy się dziś ze społecznością szkoły podstawowej nr 2, która dumnie nosi imię Błękitnego Generała.

Pomorze Gdańskie a w tym miasto Gniew w latach 1772 do 1920 było pod zaborem pruskim. Przez 148 lat zaborca niszczył przejawy polskości. Jednak pokolenia żyjących tu Polaków przechowały język, wiarę i kulturę ludową. Z kalendarium Parafii św. Mikołaja w Gniewie: 27 stycznia do miasta wkroczyły wojska polskie z frontu Pomorskiego pod dowództwem płk. S. Skrzyńskiego, na rynku miasta ks. dr Antoni Wolszlegier z Pieniążkowa, kierujący Powiatową Radą Ludową, podczas uroczystości powrotu Gniewu do Polski odprawił mszę św. z udziałem przedstawicieli nowych władz polskich, wojska, stowarzyszeń, bractw i licznych mieszkańców. Uroczystość tę uświetnił chór „Lutnia”.

Pomorze, a wraz z całym regionem i Gniew wiele zawdzięczają osobie gen. Hallera. Siedemdziesiąt lat po odzyskaniu przez Gniew niepodległości, 27 stycznia 1990 r. ówczesnej Szkole Podstawowej nr 2 w Gniewie nadano imię gen. Józefa Hallera oraz ufundowano sztandar i odsłonięto obelisk przed budynkiem.
Rok 2013 w samorządzie gminy Gniew, w przypadającą wówczas 140 rocznicę urodzin gen. Józefa Hallera został ogłoszony Rokiem Błękitnego Generała.

Aktu przejęcia dokonały wojska z Frontu Pomorskiego dowodzone przez gen. Józefa Hallera tzw. Błękitnego generała. Gniew został przejęty 27 stycznia 1920 roku. Uroczystość przejęcia odbyła się na rynku wraz z udziałem społeczeństwa gniewskiego, poprzedzona mszą św.

Po zakończeniu wojny Józef Haller zdecydował się pozostać na emigracji i osiedlił się na stałe w Londynie, gdzie zmarł 4 czerwca 1960 r. w wieku 86 lat. Został pochowany na cmentarzu Gunnersbury. Dzięki inicjatywie polskich harcerzy z 58 TDHP "Biali" jego prochy wróciły 23 kwietnia 1993 r. do Polski i spoczęły na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto