Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

103 lata temu generał Haller wkroczył do Tczewa. 30 stycznia obchodzimy jako Dzień Tczewa [Zdjęcia]

Jakub Staniszewski
Jakub Staniszewski
Dzień 30 stycznia, od 1992 r. obchodzimy jako Dzień Tczewa. Jest to pamiątka wkroczenia do miasta w 1920 r. Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera i powrotu Tczewa do Polski. Z tej okazji na placu Hallera odbyło się widowisko historyczne "Tczew 1920", przygotowane przez Fabrykę Sztuk.

Całe uroczystości rozpoczęły się o godz. 16.00, widowiskiem historycznym „Tczew 1920”, na pl. Hallera.
Po widowisku historycznym licznie zebrani goście i mieszkańcy Tczewa przeszli do Centrum Kultury i Sztuki gdzie odbyła się uroczysta sesja rady miejskiej. W trakcie trwania sesji wręczone zostały nagrody i wyróżnienia za miniony rok.

Wręczenie medali “Pro Domo Trsoviensi”

W uzasadnieniu wyborów, a także w przedstawieniu sylwetek wyróżnionych możemy przeczytać:

Andrzej Merchel został wyróżniony Medalem ,,PRO DOMO TRSOVIENSI” za działalność kulturalną, propagowanie kultury muzycznej i chóralnej.

Ryszardowi Kruży przyznano Medal ,,PRO DOMO TRSOVIENSI” za 45-letnią działalność na rzecz tczewskiego sportu oraz promocję miasta w kraju i za granicą

Januszowi Landowskiemu przyznano Medal ,,PRO DOMO TRSOVIENSI” za działalność w dziedzinie edukacji kulturalnej, zwłaszcza ochrony dziedzictwa kulturowego miasta Tczewa i Regionu.

Wręczenie nagrody “Tczewianin Roku”

Nagroda powędrowała (już po raz drugi — statuetki są przyznawane bowiem za osiągnięcia w danym roku) - do Józefa Bejgrowicza. Józef Bejgrowicz zdobył w ostatnich miesiącach mistrzostwo świata w trójboju siłowym w zawodach na Słowacji i I miejsce w martwym ciągu (w kategorii 82,5 kg z wynikiem... 220 kg) - na Mistrzostwach Polski Niepodległej w Złotoryi.

Również po raz drugi Tczewianinem Roku został kpt. Maciej Sodkiewicz, który w ub. roku wrócił z kolejnej polarnej wyprawy, gdzie dowodził jachtem Inatiz. Uczestnicy Lodowe Krainy 2022 Hudson Bay Expedition dotarli do Zatoki Hudsona i Basenu Foxe'a, gdzie dotąd nie zawinęła żadna polska banera.

Wręczenie wyróżnienia “Pro Obywatel”

Kandydatów do tytułu „PRO OBYWATEL 2022” w kategorii miasto Tczew organizowanego przez stowarzyszenie Pomorski Ruch Obywatelski mogły zgłaszać: organizacje pozarządowe, instytucje publiczne, grupy nieformalne, firmy, związki wyznaniowe oraz osoby fizyczne (pod warunkiem wskazania organizacji/instytucji mogącej udzielić referencji). Kapituła wybrała jako laureatkę w kategorii miasto panią Karolinę Kornas.

Karolina Kornas - dyrygentka chóralna, pedagog, instruktor wokalny, animatorka rozwoju artystycznego mieszkańców naszego regionu. Pełni funkcję Dyrektora Katolickiej Szkoły Podstawowej w Tczewie, w której jest wieloletnią nauczycielką muzyki. Pani Karolina jest także instruktorką w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie oraz zastępcą prezesa w Stowarzyszeniu "Kociewie z Pasją".

Jest dyrygentką scholi i różnych chórów. Tworzy kompozycje, aranżacje i harmonizuje utwory chóralne i instrumentalne, a także odkrywa nowe talenty.

Jest laureatką przyznawanej przez prezydenta Tczewa nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

Pani Karolina Kornas decyzją kapituły plebiscytu otrzymuje tytuł ProObywatel 2022 w kategorii miasto Tczew za szerokie działania w spierające i inicjujące rozwój aktywności artystycznej mieszkańców regionu, rozwijanie ich pasji, zdolności i talentów, wspieranie lokalnych artystów oraz tworzenie warunków rozwoju kulturalnego dla każdego.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto