Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

15-latek ze Śliwin w gminie Tczew zaprojektował namiot izolacyjny do transportu chorych

Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
Gmina Tczew wsparła inicjatywę Filipa Kubiaka ze Śliwin, który zaprojektował namiot ochronny ułatwiający transport pacjentów zarażonych koronawirusem. Projekt zyskał zainteresowanie białego personelu. Prototyp tego sprzętu jest już wykorzystywany w tczewskim szpitalu. 15-letni konstruktor zorganizował zbiórkę pieniędzy na zakup materiałów potrzebnych do wykonania namiotów.

14 maja 2020 r. Filip Kubika przekazał tczewskiemu szpitalowi kolejną sztukę izolatora osobistego chroniącego personel przed zakażeniem wirusem! Tym samym potrzeby Szpitali Tczewskich na taki sprzęt zostały zaspokojone.

- To już kolejna wersja namiotu izolacyjnego, którą miałem przyjemność skonstruować - mówi Filip Kubiak. - W poprzedniej wersji wykryto kilka drobnych błędów, które już naprawiłem. W przyszłym tygodniu pokażę kilka zdjęć z projektu wersji rozkładanej błyskawicznie - jej złożenie będzie zajmować nie 4 minuty, jak teraz, a około 20 sekund! Będzie ona służyć w karetkach pogotowia ratowniczego, co przede wszystkim będzie chronić medyków, ale również zaoszczędzi im wiele czasu, który muszą poświęcać na dezynfekcję samochodu po przewozie pacjenta z podejrzeniem choroby COVID-19! To mój główny cel.

Przypomnijmy, 15-latek ze Śliwin, w gm. Tczew zaprojektował "namiot" zakładany na łóżko szpitalne, dzięki któremu można transportować osobę zakażoną, nie narażając personelu medycznego oraz osób postronnych na kontakt z wirusem.

Używając takiego mobilnego namiotu szpital może transportować pacjenta pomiędzy oddziałami, wykorzystując powszechnie udostępnione korytarze i windy, a przy tym nie narażając tych miejsc na skażenie. Dodatkowo zwiększa komfort psychiczny ratowników, pielęgniarek i lekarzy, ponieważ stanowi fizyczną, a także widoczną barierę między nimi, a zarażonym pacjentem!

Pomysłodawca zakłada wyprodukowanie ok. 15-20 szt. takich namiotów. - Aby tego dokonać przed szczytem zachorowań, muszę wyposażyć się w nowszą i szybszą drukarkę 3D, a także wszystkie pozostałe elementy do budowy namiotów - wyjaśnia Filip Kubiak.

Do produkcji namiotów potrzebne są:

Filament, czyli materiał do drukarki 3D, z którego powstają wszystkie łączniki rurek i klipsy trzymające folię na miejscu
Rurki PCV, które tworzą cały stelaż "namiotu". Do budowy potrzeba aż 15 metrów rurek, czyli 5 szt.- są sprzedawane w odcinkach 3 metrowych.
Folia, najważniejszy element budowli, to ona stanowi barierę, o której była mowa wcześniej. Na jeden namiot przypada ok. 10 m2 .
Kolorowe taśmy do oznaczenia poszczególnych elementów konstrukcji, aby budowa była szybka i intuicyjna.

Aby zamierzenia Filipa udało się zrealizować uruchomiona została internetowa zrzutka. Link do niej znajdą Państwo TUTAJ

- Cieszę się, że możemy wesprzeć i przyspieszyć proces produkcji elementów konstrukcyjnych - mówi Krzysztof Augustyniak, wójt gm. Tczew. - Jedna z drukarek, które kupiliśmy w celu druku przyłbic ochronnych, wspomaga kolejną szczytną inicjatywę. Gratuluję Filipowi pomysłu oraz umiejętności organizacyjnych, a także rodzicom, którzy mogą być dumni z syna.

A kim jest Filip Kubiak?

To nie pierwsza inicjatywa Filipa. Prowadzi współpracę z ratownikami medycznymi z Tczewa i Gdyni, od których pozyskuje informacje na temat potrzeb w zakresie walki z koronawirusem. Dotychczas drukował przejściówki na filtry medyczne do profesjonalnych masek ochronnych, a także jest zaangażowany w druk przyłbic dla szpitali w woj. pomorskim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto