18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

30 stycznia Dzień Tczewa - jesteśmy lokalnymi patriotami? Czekamy na Wasze opinie

Sebastian Dadaczyński
To był wyjątkowy dzień. W środę świętowano Dzień Tczewa. Była Msza Święta, sesja radnych, wyróżnienia.

Uroczystości rozpoczęła Msza Św. w tczewskiej farze. W homilii mówiono wiele o wolności, tolerancji, demokracji. Po zakończeniu nabożeństwa wszyscy udali się do Kaplicy Pamięci. Przed tablicami upamiętniającymi pomordowanych i zasłużonych tczewian złożono kwiaty i odśpiewano pieśń Boże coś Polskę.

Podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej w Centrum Kultury i Sztuki dzieci z przedszkola "Jarzębinka" wykonały kantatę o Tczewie, a wystąpienie okolicznościowe na temat rozważania o miłości do ojczyzny przedstawił Kazimierz Ickiewicz, historyk, regionalista, a zarazem miejscowy radny.

- W czasach, kiedy żyjemy szybko, nie wolno zapominać o swoich korzeniach, szanować je i sprawiać, by kolejne pokolenia chciały pamiętać o swoim mieście i kraju - mówił.

Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Tczewa z rąk przewodniczącego Rady Miejskiej Mirosława Augustyna i prezydenta Tczewa Mirosława Pobłockiego odebrał ks. Antoni Dunajski, proboszcz Parafii pw. Św. Józefa w Tczewie, który obowiązki te sprawuje już od 1992 r.

Tytuł otrzymał "za rozsławianie miasta i regionu dokonaniami naukowymi oraz pracą ewangelizacyjną". Sam wyróżniony podziękował wielu osobom, z którymi współpracował, a którzy to wspierali go w codziennej pracy na rzecz wiernych i samego Tczewa.

Z kolei Tczewianinem Roku 2012 został Józef Ziółkowski z Fabryki Sztuk, który jest pomysłodawcą wystawy "Z Forsterami i Cookiem na kraniec świata", autorem publikacji "Roman Landowski dla Tczewa, Kociewia i Pomorza".

Miło nam poinformować, że wcześniej był dziennikarzem "Dziennika Bałtyckiego". Gratulujemy! - To wyróżnienie jest wskazaniem na Fabrykę Sztuk, a jednocześnie podziękowaniem dla wszystkich jej pracowników - mówił.

Laureatem medalu "Pro Domo Trsoviensi" został Eugeniusz Markowicz. Nagrodę tę otrzymał za wieloletnią pracę społeczną w organach sportu szkolnego oraz wyróżniającą pracę trenersko-wychowawczą w lekkoatletyce szkolnej promującej Tczew w kraju i zagranicą.

Wyróżnienia "Pierścień Mechtyldy" zostały wręczone Reginie Kotłowskiej (za interesujący dorobek w dziedzinie edukacji regionalnej), Edwardowi Zimmermannowi (za wyróżniającą twórczość literacką) oraz Michałowi Kargulowi (za interesujące publikacje promujące region Kociewia).

Wręczono również srebrne honorowe odznaki Związku Inwalidów Wojennych RP. Otrzymały je dyrektor Fabryki Sztuk Alicja Gajewska oraz dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Urszula Wierycho.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto